FinansKripto Para

Decentraland (MANA) Coin Nedir? Nereden Alınır?

Decentraland, Ethereum blok zincirinde, insanların içerik oluşturmasına ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan bir sanal gerçeklik platformudur. Metaverse projeleri arasında en popüler olanı ayrıca en çok marketcap’e sahip olan bir metaverse projesidir. Kullanıcılar bu sanal dünyada, araziler, sanat eserleri ve değiştirilemez tokenlara (NFTs) sahip olabilir. Ayrıca bir DAO katılımcısı olabilirler.

Bu sanal dünyada diğer kullanıcıların sahip olduğu arazileri keşfedebilir, çeşitli sanat eserleri ve sahneler oluşturabilir ve dijital araç ve gereçleri alıp satılabilir. Temel olarak 3 işlev vardır:

Keşfet: Bu dünyada diğer kullanıcıların sahip oldukları çeşitli sahneler ve yapılardaki arsaları keşfedebilirsiniz.

Oluştur: Oluşturucu aracını kullanarak sahneler, sanat eserleri ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Oluşturan bu içeriklerden, farklı ödüller kazanmak için etkinliklere katılabilmeniz sağlanır. Şimdiye kadar Decentraland’da müzeler, oyunlar, ticari ofis alanları ve konutlar inşa edildi.

Ticaret: Decentraland pazar yerinde arsa, avatar, giyilebilir ürünler ve isimler satın alınıp satılabilir. Ayrıca bunları Ethereum blok zincirinde stoklayabilirsiniz.

Decentraland, çok amaçlı kullanıma sahiptir. Eğlenceden, bir işletmeye kadar çeşitli aktiviteler yapılabilir. Oyuncular oyunu eğlenmek ve oyun içi dünyanın görüntülerinin ve seslerinin tadını çıkarmak için oynarlar. İşletmeler araziye yatırım yapabilir ve bunlardan kâr elde edebilirler.

Mana Nedir?

MANA, Decentraland’ın yerel para birimidir ve çoklu kullanıma sahiptir. Bir yönetim belirteci olarak kullanılır, yani projenin gelecekte nereye gideceğini oylamak için kullanılabilir. Bu özellik, merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) aracılığıyla mümkündür . DAO’lar, token sahiplerine bir projenin yönünde söz hakkı verir. MANA’nın başka bir kullanımı oyun içi satın alımlar içindir. Oyunda satılık ürünler MANA ile satın alınabilir, bu da jetona başka bir kullanım sağlar ve böylelikle oyuncuları jetonu satın almaya teşvik eder.

Arazi (Land) Ne İşe Yarar?

Decentraland üzerinde kullanıcıların birbiri ile etkileşim kurduğu alanlar arazilerdir. Her bir arsa 33×33 fit (33 fit = 10.05840 metre) boyutundadır. Yüksekliğin doğrudan bir ölçüsü yoktur. Bir arsaya sahip olduğunuzda onu istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Oyunlar, uygulamalar, 3d sahneler ve hatta işletme faaliyet alanı dahi oluşturabilirsiniz.

Decentraland üzerinde bir arsaya sahip olmak isterseniz pazar yerine bakabilirsiniz. Bunun yanında arsalarda alanlar oluşturularak birer bölge oluşturulabilir. Örneğin, kripto para bölgesi ilginizi çekebilir.

mANA nereden alınır?

MANA, Decentraland’ın yerel para birimidir. Platformda sadece para birimi olarak kalmayıp, çoklu kullanım alanına sahiptir. Bir yönetim belirteci olarak kullanılabilir, pazar yerinde araç-gereç, arsa, oyun ve uygulamalar alımında kullanılabilir. Şu borsalardan alabilirsiniz:

Ömür boyu %10 komisyon indirimi ile kripto para alım satımı yapmak için kayıt ol: Binance.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu