BlockchainKripto Para

DAI Stabil Coin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Algoritmik bir stabil coin olan DAI stabil coin nedir ve nasıl çalışır? DAI hakkında bilmeniz gerekenleri detaylıca anlatıyoruz. İşte detaylar.

Stabil coinler, kripto piyasasının bel kemiklerinden biridir. Değerleri belirli bir para birimine ve bir emtiaya sabitlenmiştir. Stabil coinlerin çoğu ABD dolarına (USD) endekslidir.

Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) gibi. Tüm bunlar USD’ye sabitlenmiştir ve itibari para teminatlı stabil coinlerdir. Bunlar ABD dolarına endeksli olduğu için USD rezervi tutarlar. Dolaşımdaki her jeton için itibari para destekli stabil coin nakit veya nakit eşdeğerleri olarak genellikle bir dolar rezervi vardır.

Stabil coin rezervleri, fonların düzenli olarak denetleyen ve stabil coin rezervlerini sahip kuruluşların uyumlu kalmasını sağlamak için düzenleyicilerle birlikte çalışan merkezi kuruluşlar tarafından korunur.

Ancak DAI tüm bunlardan farklıdır. Gelin ona daha yakında bakalım.

DAI Nedir?

DAI, 2017 yılında MakerDAO ekosisteminin bir parçası olarak piyasaya sürülen bir merkezi olmayan stabil coindir. Bu merkezi bir otoriteye veya kuruluş tarafından değil, akıllı sözleşmelerle yönetildiği anlamına gelir.

MakerDAO, eşler arası bir kripto para birimi ödünç verme ve merkezi olmayan bir otonom organizasyondur (DAO). Bireyler MakerDAO’yu kullanarak DAI biçiminde hem borç alabilir hem de borç verebilir.

DAI, MakerDAO’nun ayrıca kredi sisteminin anahtarı olarak tanımlanır. MakerDAO üzerinden kredi alındığında DAI oluşturulur. Sistem DAI oluşturmak için borçlu tarafından teminat ister.

Başlangıçta, kullanıcılar yalnızca teminat olarak Ether kullanarak DAI oluşturabiliyordu ancak bu zamanla değişti. Artık Ethereum blok zincirinde bulunan Basic Attention Token, Compound Token ve USD Coin dahil olmak üzere çeşitli kripto paralar teminat olarak kullanılabiliyor.

MakerDAO aracılığıyla DAI almak için aşırı teminatlandırma gereklidir. Yani aldığınız borç karşılığında daha fazla varlığı akıllı sözleşmeye kilitlemeniz demektir. Eğer yatırılan teminat kriptosunun fiyatı düşerse, daha fazla teminat yatırmanız gerekecektir.

DAI Nasıl Çalışır?

DAI, kripto para teminatlı bir stabil coindir. Fiyatı, ABD dolarına sabitlenmiştir. DAI’nin fiyatı, kendilerini otomatik olarak yürüten bir akıllı sözleşmeler sistemi aracılığıyla kontrol altında tutulur. Bunun yanında DAI, tamamen teminatlıdır.

DAI teknik olarak algoritmik bir stabil coin olarak nitelendirilse de bu tam anlamıyla doğru değildir. Çünkü DAI, bahsedildiği gibi kripto para teminatlıdır. Her DAI için aşırı teminatlandırılan kripto paralar gereklidir. Bu DAI’nin algoritmik stabil coinlerden daha az riskli olduğunu gösterir.

Maker (MKR)

MakerDAO ayrıca Maker (MKR) olarak bilinen ek bir ERC-20 belirtecine sahiptir. Bu bir yönetişim belirteci görevi görür, yani MKR fonlarına sahip olanlar, yapılan değişiklikler ve projenin nasıl ilerlediği konusunda söz sahibi olmak için MakerDAO ekosisteminde oy kullanabilirler.

Bu merkezi bir otorite yerine kullanıcılar tarafından kontrol edilen bir platform sunuyor. MKR , MakerDAO platformunda faiz ücretlerini ödemek için bir yardımcı program belirteci olarak da kullanılabilir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu