Kripto Para

Kripto Paralarda Çift Harcama (Double Spending) Nedir?

Çift harcama terimini muhtemelen makalelerde, haber yazılarında veya videolarda görmüş olabilirsiniz yada hiç duymamış bile olabilirsiniz. Bu yazıda bu terime bir bakış atıyoruz. Çift harcama nedir ve nasıl yapılır?

Günlük hayatımızda kendi finansal kazançlarını sağlamak için sahte para, sahte altın gibi mevcut para birimlerini istismar etmeye veya taklit etmeye çalışanlar mutlaka olmuştur. Çift harcama, aynı dijital varlığın bir çok kez transfer edilme işlemine denir. Bu terim sahtecilik ile ilişkilendirilebilir. Neyse ki, merkezi sistemlerde bunlar bir takım önlemlerle büyük oranda engellenebiliyor. Ancak Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinde bunu engellemek daha zorlayıcıdır.

Merkezi olmayan sistemlerde bu eşit derecede güce sahip katılımcılar sahteciliği engelleyen ve tüm kullanıcıları dürüst davranmaya teşvik eden kurallar seti çerçevesinde koordine olarak ve Bitcoin’nin altında yatan blok zincir teknolojisinden yararlanarak engellenebiliyor.

Çift Harcama Nedir?

Çift harcama (Double Spending), aynı kripto para biriminin iki veya daha fazla kullanabilme olgusudur. Daha iyi anlayabilmek için söyle düşünebilirsiniz: Her hangi birinin 100₺ parasının olduğunu ve bunu bir mağazada iki kez kullanıp 200₺’lik bir ürün aldığını düşünün. Bu fiziksel ortamda pek mümkün değildir. Ancak blok zincir teknolojisinde belirli koşullar karşılanırsa, bu mümkün olabilir.

Bir blok zincirde, işlem bilgileri blokların içine kayıt edilir. Bloklar madenciler tarafından kazılır ve ağa eklenir. Blok çıkarılana kadar olay esnasında gerçekleşen transfer işlemleri kazılan bloğa dahil edilir. Her işlem hash kodu ile imzalanır.

Blok yayımlandıktan sonra, ağdaki katılımcılar (node) özel bir yazılım çalıştırır ve bu yazılım sayesinde kendi veri tabanı kopyalarını diğer eşlerle senkronize edebilir. Bu süreç çift harcama girişimini engeller. Eğer aynı işlem bir kez daha gerçekleştirilmeye çalışılırsa ağ katılımcıları işlemin sahte olduğunu tespit ederler.

Ancak uygun şartlar altında, blok zinciri içindeki işlem bilgileri değiştirilebilir. Koşullar, değiştirilmiş blokların blok zincirine girmesine izin verir, böyle bir durumda, 1₿’i (Bitcoin) olan ve bunu transfer eden kişi harcanan paraları geri alabilir.

Çift Harcama Nasıl Çalışır?

Çift harcama, Bitcoin veya herhangi bir dijital para birimi için potansiyel riskli ve tehlikelidir çünkü dijital bilgiler daha kolay çoğaltılabilir. Suçluların Bitcoin’i çifte harcamasına ve iki katına çıkarmaya çalışmasının birkaç farklı yolu vardır.

Aynı Bitcoin’i Aynı Anda birçok kez Gönderme

Bu saldırı, Bitcoin ağ işlemlerinin ağa gönderildiği ve blok zincirine eklenmek üzere madenciler tarafından onaylanması ve doğrulanması için kuyruğa alındığı 10 dakikalık yavaş blok süresinden yararlanmaya çalışır. Sahteciliği yapan kişi, blok zincirine fazladan bir işlem sızdırırken, orijinal Bitcoin miktarının henüz harcanmadığı yanılsamasını verebilir veya mevcut blok zincirini manipüle edebilir.

İşlemi tersine çevirme

Bitcoin çift harcama girişiminde bulunmanın bir başka yolu, karşı tarafın varlıklarını veya hizmetlerini aldıktan sonra bir işlemi tersine çevirmek. Saldırgan, alınan malı veya varlığı sahip olurken, işlemi terse çevirerek, göndermiş olduğu bitcoin’i geri almış olur. Saldırgan, işlemleri tersine çevirmek için ağa birden fazla paket (veri birimi) gönderir, böylece hiç gerçekleşmedikleri yanılsamasını verir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu