BlockchainKripto Para

Binance USD (BUSD) Nedir? Nasıl Çalışır?

Binance ekosistemin temel stabil coin ürünü olan BUSD Nedir ve nasıl çalışır? Binance USD hakkındaki detaylara iniyoruz.

BUSD, bir stabil coindir. Stabil coin’ler kripto para piyasasının ayrılmaz bir parçasıdır. Piyasa değeri açısından BUSD, en değerli varlıkların arasından yer almaktadır.

Kripto piyasasının içinde olduğunuzu veya olacağınızı varsaydığımızda, bir stabil coin hakkında temel bilgileri öğrenmek oldukça önemlidir. Ne olduğunu, nasıl çalıştığını tüm detaylarıyla birlikte, onu bu yazıda tanıyalım.

BUSD Nedir?

BUSD olarak da bilinen Binance USD, ABD dolarına sabitlenmiş itibari para destekli bir stabil coindir. Bu 1 BUSD’nin 1 ABD dolarına eşit olduğu anlamına gelir.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, kendi ekosistemine bu ürünü katabilmek için blok zinciri hizmeti veren New York merkezli bir finans kurumu ve teknoloji şirketi olan Paxos Trust ile BUSD varlığını piyasa sürdü.

BUSD, ABD dolar sabitini koruyabilmek için yaygın ve geleneksel bir model kullanır. BUSD’nin toplam arzına eşit bir miktarda ABD doları, Paxos’un sigortalı rezerv işlevini gören ABD bankaları tarafından tutulur. Böylelikle USD’nin fiyatı yükseldiğinde ya da düştüğünde BUSD’nin fiyatı da aynı oranda değişir.

Ayrıca BUSD, Coinmarketcap’e göre, anlık piyasa değerine göre en iyi stabil coinler sıralamasında 3. sıradadır. Piyasa değeri, yazım sırasında 19,55 milyar dolardır.

BUSD Nasıl Çalışır?

Stabil coinler için kullanılan en yaygın ve geleneksel mekanizmalardan biri bas ve yak (mint-and-burn) mekanizmasıdır. Bu mekanizma, USD ile sabitlenmiş stabil coini 1:1 oranında tutar.

Yeni BUSD basmak için Paxos’a ABD doları gönderilebilir aynı zamanda söz konusu işlemin tam zıttı da gerçekleşebilir. Bu mekanizmayla arz ve rezervler 1:1 oranında tutar.

Bu stabil coin’nin fiyatı 1 USD’nin altına düşmeye başladığında ayrıca kullanıcılara arbitraj fırsatı da sunar. Arbitraj yapanlar yüksek miktarlarda BUSD satın aldıktan sonra BUSD tokenlarını tekrardan itibari paraya dönüştürür.

BUSD’ye yönelik talepteki artış da doğal olarak tokenın fiyatını tekrar 1 USD’ye yükselterek 1:1 oran endeksine geri getirir.

BUSD Nereden Alınır?

BUSD kripto para piyasasındaki en popüler stabil coinlerinden biridir. Binance ekosisteminin temel ürünlerinden biridir. Binance kripto para borsasında bazı avantajları vardır. Binance Launchpad’de tahsis edilen IEO/IGO abonelikleri için BUSD ödemesi gerekir. Ayrıca BUSD, Binance’de tahmini %10 APY ile stake edilebilir.

BNB Zinciri destekçileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Stabil coin çoğunlukla Ethereum ve BNB Zincirinde bulunur. Bu nedenle borç verme protokollerinde veya türev piyasalarda teminat gibi DeFi uygulamalarında kullanılmaktadır.

BUSD, almak için Binance veya Kucoin borsasını kullanabilirsiniz.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu