Kripto Para

Bitcoin Transferi Nasıl Takip Edilir? TXID Sorgulama

Son zamanlarda Bitcoin’e olan ilgi arttığı gibi Bitcoin ile ilgili yapılan transferlerde doğru oranda arttı. Bu yüzden size bu yazıda bir transferi nasıl takip edebileceğinizi ve TXID sorgulama işleminden bahsedeceğiz.

Zaman zaman blockchain ağında oluşan yoğunluktan dolayı, transfer süresi ve işlemler daha fazla sürede gerçekleşebiliyor. Bu ve benzeri durumlarda endişeyi yönetmek adına ve son durumu öğrenmek için Bitcoinin temelinde duran blockchain teknolojisi sayesinde yapılan tüm işlemleri ve transferleri takip edebilirsiniz.

Bitcoin Transferi Nedir?

Bitcoin transferi iki cüzdan arasında gerçekleşen bir işlemdir. Bu işlemi kripto para borsaları arası veya eşler arası gerçekleştirebilirsiniz.

Eşler arası eşleşme; herhangi bir 3. şahıs veya aracı olmadan bir cüzdandan başka bir cüzdana bitcoin gönderebileceğiniz ifade eder. Yapılan tüm işlemler bloklar halinde blockchain ağına süresiz olarak kaydedilir. Ve bu bilgileri değiştirme ve hackleme şansı neredeyse imkansızdır.

Bitcoin Transferi Nasıl Takip Edilir?

Öncellikle şu sorunun cevabını verelim; “Bitcoin transferi takip edilebilir mi?”

Blockchain tarafında yapılan tüm işlemler şeffaftır. Bitcoin’de blockchain ağına bağlı olduğu için gönderici-alıcı adresleri ve gönderilen miktarlar dahi zincirin en başından beri takip edilebilir.

Gelelim transfer işlemini takip etmeye, transferi takip edebilmek için Transaction ID (TXID) kodunu bilmeniz gerekir. Bu kod transfer işlem kimliği olarak geçer ve her transfere özgü kod üretilir. Bu kodu bilmeniz durumunda blockchain.com, blockchair.com yada btc.com adreslerinde blok detaylarına, işlem bilgilerine ve son durum bilgilerine ulaşabilirsiniz.

örnek bitcoin transferi
Örnek bitcoin transferi

Şimdi şu yukarıdaki transferi inceleyelim. Blockchain ağında gerçekleşen bir işlemde; “bc1…” ile başlayan cüzdandan “1PF…”ile başlayan cüzdana 0.018 Bitcoin transfer edilmiş ve TXID ise; 5f2… ile başlayan kod olarak tanımlanmış. İşlem tarihi ve işlem ücreti gibi bilgiler ayrıca yer alıyor.

TXID Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Transaction ID (TXID), sorgulama işlemini yapmak için alternatif diğer adresler olsa da biz blockchain.com üzerinden yapacağız. TXID sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları takip edin;

  1. Bu bağlantıya gidin.
  2. Üst bölümde bulunan arama çubuğuna TXID kodun yapıştırın ve aratın.

Böylelikle işlem hakkında son durum görüntülenebilir.

BTC transferi için kaç onay gerekli?

Bitcoin transferi madencilerin onayına bağlıdır. ve transferin gerçekleşmesi için 1 onay yeterlidir.

BTC transferi kaç dakika sürer?

Transferin gerçekleşmesi için ortalama olarak 10 dakika gibi sürede gerçekleşebilir. Ancak bazı durumlarda (özellikle ağın yoğun olması gibi) yaklaşık 60 dakika kadar bu işlem uzayabilir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu