Bitcoin İle Nasıl Para Kazanılır ? Yöntemleri Nelerdir ?

Finans Kripto Para
Bitcoin İle Nasıl Para Kazanılır ?

Hedefimiz kripto paraların lideri ile para kazanmak ise bunun birden fazla yolu elbette mevcut. Günümüz çağında sadece bitcoin al sat yaparak para kazanan ve bunu tam zamanlı meslek haline getirmiş bir yığın insan var. Peki, Bitcoin ile nasıl para kazanılır ? yazımızda tam olarak bunun yollarını göstereceğiz.

Çoğu kişi Bitcoin’de genelde al sat yaparak gelir elde edilebileceğini düşünüyor olabilir ancak durum tamamen farklı, sadece al sat yapmaktan ötürü birçok yolla gelir elde edilebiliyor. Bitcoin ile para kazanmaya geçmeden önce Bitcoin hakkında kısaca bilgilendirelim.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin; merkezi , kuruluşu ve bir kişiye yada kuruluşa ait olmayan sanal para birimi olarak geçer. P2P yani eşler arası eşleşme mantığı ile çalışır. Başka bir deyişle üçüncü taraf olmadan ve üçüncü tarafların müdahile edemediği bir kripto para türüdür.

Ara sıra değişkenlik gösterse de Kripto paraların arasında en yüksek hacime sahip ve en çok yatırım alan kripto paradır. Bitcoinin üretimi ise bitcoin madencilik adını verdiğimiz kendi sistemlerini kullanarak bitcoin çıkarmasıyla sağlanıyor.


Bitcoin İle Nasıl Para Kazanılır ?

Şimdi asıl konu geçelim; Bitcoin ile para kazanma yollarına ancak geçmeden önce bitcoin ve kripto paralarla fazla bilginiz yoksa ve dikkat edilmesi gereken noktaları tam bilmiyorsanız kripto para alırken nelere dikkat edilmeli ? yazısına gidebilirsiniz.

Bitcoin

1- Al Sat Yaparak.

Bu kripto para borsalarında spot olarak geçer. Ticaret gibi düşünün ucuzdan alıp daha yüksek fiyatlardan satarak yüzdesel olarak gelir elde edilebiliyor. Tabii, analiz ve vadenin düzgünce yapılması gerek aksi taktirde para kazanmak yerine para kaybedilebiliyor.

Ömür boyu %10 komisyon indirimi ile alım satım yapmak için kayıt ol: Binance.com

Bu işten iyi bir gelir edilmesi için bitcoin fiyatının olabildiğince en alttan alınmalı. Tepe ve dip denilen iki farklı nokta vardır. Tepe’den alınan bitcoin fiyatı muhtemelen zararla sonuçlanacaktır. Anlayacağınız üzere olabildiğince dipten almaya çalışılmalı.

Al sat yapma işlemi ise; kısa vade, orta vade ve uzun vade olarak yapılabiliyor. Bu varlığı ne kadar elinizde tutabileceğinize bağlıdır. Ancak kripto paralarda uzun vade en risksiz olanıdır.

Bitcoin al sat yaparak para kazanmak çok ciddi bir iştir, yeteri bilgi birikimi yoksa mutlaka yatırım danışmanlığı eşliğinde yapılmalıdır.

2- Madencilik

Bu oldukça eski bir yöntem. Bitcoin madenciliği şu şekilde; Kendi donanım ve yazılımlarınızı kullanarak bitcoin üretmeye yardımcı oluyorsunuz ve her blok çıkardığınızda sistem tarafından 2021 yılı için 6.25 bitcoinle ödüllendiriliyorsunuz.

Bitcoin madenciliğine katılmak için güçlü bilgisayar donanımlarına ihtiyacınız var. Ayrıca gece gündüz durmadan sistemin sürekli çalışması gerekiyor ki Bitcoin üretimine katkıda sağlasın.

Bitcoin bilindiği üzere arzı kısıtlı bir para birimidir. Şuan bitcoin üretimi sistem tarafında devam ediyor ve muhtemelen 2140 yılına kadar da devam edecek. Halving denilen olay her 4 yılda bir ödülleri ve üretimi azaltmaktır. Geçen yıl yani 2020’de 3. halving gerçekleşti ve 12.5 bitcoin ödülünden 6.25 ödülüne çekildi. Bitcoin adedi 21 milyon olunca ise üretim bitecek.

Kısaca: Ağ tarafından bitcoin üretimi gibi işler yaparak, sistem tarafından bitcoinle ödül alıyorsunuz. Bu bitcoinler ile para kazanabiliyorsunuz.

3- Stake Etmek.

Bitcoin ile para kazanma yollarından bir diğeri ise Stake etmektir. Staking; Kripto para borsalarındaki cüzdanınızda token ( kripto para ) belirli bir süre kilitleyerek belirli bir miktar ödül kazanıyorsunuz. Stake işlemini başlattıktan sonra burada dikkat edilmesi gereken nokta, cüzdanınızdaki varlıkları anlaşılan süre zarfından hareketsiz tutmanız gerektiğidir.

Burayı, borsaya borç vererek, faiz ile birlikte geri aldığınızı düşünebilirsiniz.


4- Bitcoin ile Ödeme Alma.

Şayet bir şirketiniz yada markanız varsa bitcoin ile ödeme alma fırsatını düşünebilirsiniz. Birçok firma ve şirket bunu yapıyor. İleri doğru baktığımızda ise ve birçok firma sahibi kişiler bunu yapacak gibi duruyor.

Sadece firma yada marka değil, online freelancer olarak çalışıyorsanız bitcoin ile ödeme talep edebilirsiniz.

Bitcoin ile ödeme almanın birçok avantajı olsa da dezavantajı yok değil. Bu avantajları ve dezavantajları göz önüne alarak buna siz karar verebilirsiniz. Ancak bitcoin ile gelir oluşturabileceğiniz yollarından biri.

5- Airdrop

Bu seçenek çok kolay olmakla beraber çok fazla kazanabileceğiniz bir alternatif değil. Dönem dönem kripto para borsaları genelde borsanın tanıtımını veya kendi çıkardıkları coinlerin tanıtımını yaparak bir kitle oluşturmaya çalışırlar. Bunu da Airdrop ile yapıyorlar.

Mantık şöyle işliyor; Kendi coinlerini yada referans aldıkları coin’ni borsaya kayıt olanlara ücretsiz bir şekilde dağıtıyorlar. Size verilen coinlerin borsada bir karşılığı oluyor ancak bu coinlerin toplam fiyatı genelde $5 geçmez. Bu yüzden ki çok fazla kazandıran bir alternatif değil.

Sonuç

Bitcoin ve kripto paraların daha yeni neler getireceğini bilemeyiz. Fakat kripto paraların gittikçe yaygınlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Daha nice bitcoin ile gelir etme fırsatı elbette doğacaktır. Yazımızda Bitcoin ile nasıl para kazanılır ? sorusuna cevap ve yöntemlerine girdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Teknoalgo
1 hafta önce
Önerilen Yazı