Kripto Para

Bitcoin Dominance Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler

Kripto para ile ilgilenen kişilerin bilmesi gereken çök önemli bir nokta var; Bitcoin’nin hakimiyeti (dominance), bu nokta birçok etken için önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden Bitcoin’nin hakimiyetine hakim olmanız gerekecektir. Hakim olabilmek için ise şu soruların cevaplarını bilmeniz gerekecektir; Bitcoin dominance nedir ? Nasıl yorumlanır ?

İster kripto para alım satımı yapın, ister yeni başlayan bir birey olun; fark etmez. Bu ayrıntıyı her türlü bilmeniz gerekir. Bu kavram kripto para piyasasında temel bir kavramdır ve son derece basittir. Bu kavramı bilmek ve anlamak size alım satım işlemlerinde size katkı sağlamak kalmaz farklı boyutlardan bakabilmenizi de sağlar. O halde buyurun.

Bitcoin Dominance Nedir ?

Bitcoin dominance, kripto para piyasasındaki toplam değerinin ne kadarının Bitcoin’e ait olduğunu gösteren yüzdesel bir değerdir. Dominance kelimesinin Türkçe karşılığı hakimiyet veya üstünlük anlamına gelmektedir. Bu değer bize Bitcoin ve altcoinlerin arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı olur.

Dominance ile ilgili bir klasik bir örnek vermek istersek; toplam kripto para piyasasının değeri 100 milyar dolar olduğunu varsayalım. 45 milyarı sadece Bitcoin’e ait olsun. O halde Bitcoin dominance (hakimiyeti) %45 olmuş oluyor.

Hesaplama formülü ise şu şekilde:

Bitcoin dominance = (Bitcoin değeri / toplam kripto para değeri) * 100

Bu formül direk olarak size Bitcoin’nin hakimiyet değerinin yüzdesel halini verecektir. Veya mevcut bitcoin dominance değerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin dominance neden önemlidir ?

Nedeni aslında basit, altcoinlerin Bitcoine karşı düşüş veya yükseliş trendinde olup olmadığını anlamamızı sağladığı için önemli bir ayrıntıdır. Veya yatırımcıların tam olarak nereye yatırım yaptığını anlamamıza da yardımcı olabilir. Ayrıca bir kripto alım satım stratejinde mutlaka hesaba katılması gereken bir ayrıntı.

Bunlardan farklı olarak, Bitcoin’nin kripto para piyasasında bu kadar güçlü olmasından kaynaklı olarak bazı durumlarda Bitcoin hakimiyeti direk olarak piyasayı etkileyebileceğini biliyoruz.

Bitcoin dominance nasıl yorumlanır?

Bu soruyu yanıtlamadan önce bitcoin hakimiyetinin nasıl arttığını veya azaldığını bilmemiz konuyu anlamanız açışından size yardımcı olabilir.

Hakimiyetin artması, kripto para piyasasında paranın direk olarak bitcoin’e akması ve girmesi anlamına gelir. Düşmesi ise piyasadaki paranın Bitcoin’den çıkması veya altcoinlere akması anlamına gelir.

Şimdi hakimiyetin nasıl yorumlandığına bakalım.

Bitcoin dominance, değişken bir değerdir. Düşüş veya yükseliş gibi durumlarda piyasa tarafından genelde şu şekilde yorumlanır: Bitcoin dominance arttığında altcoinler, Bitcoin’e karşı düşüş yaşar. Bitcoin dominance düştüğünde altcoinler, Bitcoin’e karşı yükseliş yaşar.

Bir diğer madde ise dominance yükseldiğinde piyasada bitcoine karşı güven artar. Azaldığında ise bitcoin’e karşı güven azalır.

Bitcoin hakimiyetine genel bakış

İlk olarak 2014 yılında yaklaşık 99 seviyelerinden hareket eden hakimiyet, geçen yıllarda özelikle 2017-2018 yılları arasında Ethereum ve Xrp gibi alternatif coinlerin popülerleşmesi ile birlikte düşüş yaşamıştır. Haziran 2017 yılında Bitcoin’nin 20 bin doları görmesi ile birlikte hâkimiyet tekrardan 75 seviyelerine kadar yükselir. Bununla birlikte bilinen ilk büyük altcoin rallisi ile hakimiyet 37 seviyelerine kadar geri çekilir. Ancak bu düşüş çok uzun sürmez Bitcoin hakimiyetinin tekrar 70 seviyelerine kadar çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu