Binance P2p Nedir ? Avantajları ve Dezavantajları

Kripto Para

Kripto para alım veya satım yapmanın farklı yolları olsa da en popüleri merkezi ve merkezi olmayan borsalar aracığıyla alım satmak yapmaktır. Borsalardan farklı olarak, eşler arası eşleşme ile de alım satım yapabiliyorsunuz. Bu platformlardan biri ise Binance’in kontrolü altında olan, eşler arası alım satım seçeneğidir.

Binance P2p Nedir ?

Binance p2p (Peer-to-Peer), kişilerin yerel para birimleri ile eşler arası çeşitli kripto para alım satım yapılmasına olanak sağlayan bir platformdur.

İlk olarak 2018 sonlarına doğru geliştirilen platform, aradan geçen süre zarfında çeşitli ödeme kanalları ve birçok yerel para birimiyle BTC, ETH, USDT, DAI, BUSD, BNB, DOGE, ile oluşan 7 kripto paranın alım satımına izin vermektedir.

Önerilen yazı: Binance Nedir ? Güvenilir mi ?

Alım satım mantığı ise şu şekilde çalışmaktadır;

Binance tarafından onaylı satıcılar sisteme ilan vererek elinde olan varlığı şu fiyattan satmak istediğini ilan ederler. Alıcılar ise istediği herhangi bir satıcıdan, teklif edilen fiyattan banka yoluyla yada diğer ödeme seçenekleri ile satın alırlar.

Kısaca; Belirlenen coinden kaç adet almak istediğinizi sisteme belirtiyorsunuz. Satıcıya, banka veya diğer ödeme seçenekleri ile parasını yolluyorsunuz. Satıcıda size karşılığındaki coin’i gönderiyor.

Tabii bu alım satım işlemi herhangi bir güvenlik ve dolandırıcılık sorunu yaşanmasın diye Binance tarafından kontrol ediliyor.

Örneğin, bir sorun yaşadıysanız sisteme “itiraz ederek” bir binance ekibini devreye sokmuş oluyorsunuz. Sonrasında güvenlik sorunu yaşamamanız için sizden gerekli bazı belgeleri (dekont gibi) isteyebiliyorlar.

Binance P2p Avantajları ve Dezavantajları

Eşler arası eşleşmenin de kendi içinde belli avantajları ve dezavantajları olabiliyor. En öncellikle p2p alımda yaşanılan güvenlik sorunları, en büyük dezavantajlardan biri. Bu alışveriş sanalda ve kontrolsüz bir şekilde gerçekleşiyorsa, çeşitli dolandırıcılıklar yada güvenlik sorunu yaşanması muhtemel. Binance p2p ortamı ise Binance’in kontrolü altında gerçekleştiğinden bu tarz sorunlarda büyük ölçüde azalma yaşanıyor.

Avantajlardan biri ise, Binance tarafından alınan sıfır komisyon kuralı. Her ne kadar borsa komisyon almasa bile bazı üçüncü taraf ödeme yöntemleri tarafından komisyon alınabilir.

Binance p2p ile alım veya satım yapacaksınız yeni bir dezavantaj olarak hız faktörü devreye giriyor. Normal bir borsadan alınan bir varlığa göre daha yavaş bir alım süreci yaşayacaksınız. Bunun nedeni çok açık; banka havaleleri yada ödeme süreçleri, onaylama süreçleri hepsi zaman alan işler olduğundan normal borsa kullanan bir kullanıcıya göre daha yavaş bir işlem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Teknoalgo
1 gün önce
Önerilen Yazı