Kripto Para

Binance Liquid Swap Nedir ve Kârlı Mı?

Binance liquid swap nedir ve nasıl kullanılır? İşte Binance liquid swap kârlı mı? sorusunun ayrıntılı detayları.

Binance Liquid Swap, likidite havuzlarına dayanmaktadır. Bu yüzden bunu anlayabilmek için DeFi (merkeziyetsiz finans) ve likidite havuzunu bilmek önemli ölçüde önemlidir. Konuya tam olarak geçmeden önce bu terimlere bir bakış atalım.

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite havuzu, merkezi olmayan borsalara (DEX) likidite sağlamak adına bir varlığın kilitlenmesini sağlayan akıllı sözleşmelerdir. Merkezi olmayan borsalarda görülen likidite azlığından kaynaklanan sorunları otomatik ve yenilikçi çözen bir yoldur.

Merkezi kripto para borsaları (CEX) tarafından aktif biçimde kullanılan geleneksel emir defteri modelinin yerini almıştır. Merkezi borsalarda kullanılan emir defteri modeli alıcı ve satıcıların bir araya geldiği, anlık arz ve talebe bağlı olarak varlık fiyatlar üzerinde anlaştıkları pazar yeri olarak hizmet eder.

Likidite havuzlarında ise bir alıcı ve satıcının belirli bir fiyat için iki varlığı takas etmeye karar vermesini gerektirmez. Bunun yerine önceden finanse edilmiş bir likidite havuzundan yararlanılır.

Likidite havuzlarına fon sağlayanlara likidite sağlayıcıları denilir. Likidite sağlayıcıları, havuza sağladığı fonunun tüm havuzun fon oranına bağlı olarak pasif getiri elde ederler. Bu getiri, havuzdan ticaret yapan trader’lardan kesilen komisyonlardır.

Binance Liquid Swap Nedir?

Binance Liquid Swap, Binance tarafından geliştirilen ve bazı fırsatlar sahip olan bir likidite havuzudur. Burada düşük komisyonlar ve düşük spreadler (alış ve satış fiyatı arasındaki fark) vardır ve kullanıcıların bir piyasa yapıcısı olmak için havuza kolayca jeton eklemesine ve havuzlama için faiz ve işlem ücretlerinden bir pay almasına olanak tanır.

Her havuzda iki token vardır ve bu iki tokenin nispi miktarı fiyatı belirler. Havuzda jetonlar olduğu sürece takaslar gerçekleşebilir. Kullanıcı havuza fon sağlayarak, işlem ücretlerinden pay alabilir. Bu pay kullanıcının sağlamış olduğu fon ile havuzdaki toplam fonun oranına bağlıdır.

Binance Liquid Swap Kârlı Mı?

Likidite havuzları, büyük oranda merkezi olmayan finansta ve DEX’lerin düşük likidite sorunlarını çözmesi için kullanılır. DeFi’de başlı başına zaten bir risk vardır. Binance Liquid Swap, likidite havuzlarına dayandığı için bu risk burada da mevcuttur.

Token fiyatları veya itibari paraların kurlarındaki dalgalanmalar yüzünden geçici kayıplar oluşabilir. Ayrıca büyük miktarda token eklendiğinde veya çıkarıldığında pay değeri etkilenecektir ve yüksek slipaj sebebiyle kayıplar yaşanabilecektir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu