BlockchainKripto Para

Binance Cüzdan Adresi Nasıl Bulunur?

Kripto para borsası Binance’de cüzdan adresini öğrenmek isteyenler için hazırladığımız bu yazıda Binance cüzdan adresi nasıl bulunur? sorusuna detaylıca yanıt veriyoruz.

Cüzdan Adresi Nedir?

Binance, çeşitli kripto paraların alım satımına olanak sağlayan popüler bir kripto para borsasıdır. Binance ve benzeri kripto para borsaları, adınıza desteklediği ağlardan varlıklar için cüzdan oluşturur. Bu cüzdan varlıkları barındırmak içindir. Ayrıca Binance cüzdanın genel ve özel anahtarlarını elinde tutar.

Özel anahtar (private key), cüzdanın asıl anahtarıdır ve cüzdandaki varlıklara erişim sağlamanızı sağlar. Özel anahtara bilen bir kişi varlıkları kolayca transfer edebilir. Bu yüzden özel anahtar kişiye özeldir ve kimseyle paylaşılmaması gereklidir. Binance, cüzdanın özel anahtarına sahiptir ve buna erişmenize izin vermez.

Genel anahtar (public key), cüzdanın adresidir ve herkese açıktır. Cüzdanınıza varlık gönderilmesini istiyorsanız mevcut ağ üzerinden bu adresi karşı tarafa iletmeniz gerekir. Binance, genel anahtarı size işlem yapmanız için verir. (Bkz: kripto paralarda soğuk sıcak cüzdanlar)

Binance Cüzdan Adresi Nerede?

Cüzdan adresini öğrenebileceğiniz yer, spot cüzdanıdır. Spor cüzdanınıza girip, kripto yatırma bölümünde cüzdan adresinizi öğrenmiş olacaksınız. Bunun ilgili detaylı anlatım hemen aşağıda.

  • Binance hesabınıza giriş yapın.
  • Üst menüden cüzdan > spot cüzdanı bölümüne gidin.
  • Açılan ekranda yukarıdaki menüden “Yatırma” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza coin ve seçenekleri gelecektir.
  • Her iki seçimi yaptıktan sonra adresi görebileceksiniz.
binance cüzdan adresi

Burada önemli olan husus, ağ seçeneğidir. Bu ağlar, blok zincir ağlarını ifade eder. Her ağda cüzdan adresi farklı olabilir. Bu yüzden öğrenmek istediğiniz cüzdan adresinin öncellikle ağını belirlemelisiniz. Buna ek olarak, cüzdan adresini kopyalama ve kare kod ile alma özelliği de vardır.

Bir Adres Nasıl Sorgulanır?

Cüzdan adresini sorgulayabilmek için cüzdanın adresine (public key) ihtiyacınız olacaktır. Ardından cüzdan adresi hangi ağa aitse o ağın blok gezginine (explorer) gidip, cüzdanı aratmanız gereklidir.

Örneğin, Ethereum ağı için bir cüzdan adresi sorgulamak istiyorsanız, etherscan.io gidip, adresi aratmanız yeterlidir. Burada diğer blok gezginleri bulmak sizin için zor olabilir. O halde blockchair.com üzerinden sorgulama yapmanız daha kolay olacaktır. Aynı adrese sahip ağları size gösterip, öyle sorgulamaya geçecektir çünkü farklı ağlardaki adreslerin içerikleri farklı olabilir. (Bkz: Bitcoin adresi nasıl takip edilir? TXID sorgulama)

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu