Kripto Para

Bilmeden Olmaz: Bilmeniz Gereken 20 Kripto Para Terimi

Kripto paralarda yeterli derecede bir bilginiz yoksa veya yeni başlayan bir bireyseniz kripto paralarda işlem yapabilmek için öncellikle sıkı bir eğitim almanız gerekecektir. Bu eğitimin ilk adımları kripto para terimleri olabilir. Bu yüzden, bu yazıda mutlaka bilmeniz gereken kripto para terimlerini öğrenebilme fırsatını yakalayacaksınız.

Kripto paralara 18 yaşını doldurmuş herkes küçük miktarlarla dahi yatırım yapabilir. Ancak bugün birçok kişinin bu piyasada kaybetmesinin nedenlerinden biri; yeteri kadarı piyasa dinamikleri bilmemesi ve kendini gereği kadar geliştirmemesi.

Kripto para piyasası, gerektiğinde para kazanabileceğiniz bir yer. Dolayısıyla bunu gerçekten istiyorsanız genel kripto para piyasasını anlamanız ve tanımanız lazım. Bunu gerçekleştirmek isterken veya bir makale okurken sık sık farklı terimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu terimlerle yabancılık çekmemek adına bu yazının sizin için gerekli düşünüyorum.

Hazırsanız, bilmeniz gereken kripto para terimlerine başlayalım.

Mutlaka bilmeniz gereken kripto para terimleri

1- Kripto paralar: Blockchain teknolojisine dayalı merkezi olmayan, bir değişim aracı olarak tanımlanan dijital para birimleridir. Çeşitli alışveriş ve ödeme yöntemine alternatif olarak kullanılan kripto paralarda işlemlerin kriptografi ile korunmaktadır. Birçok sahteciliğe ve hükümet baskısına karşı dirençlidir. Ülkemizde ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanmıştır.

2- Blockchain (Blokzincir): Bir ağdaki verilerin kaydedilmesini, ağda yayınlanmasını, kontrol edilmesini ve bu verileri şifreli bir şekilde birbirine bağlı bloklar halinde yapılandıran, merkezi olmayan bir veri tabanıdır. Bitcoin gibi kripto paraların çoğunun kendi blok zincirleri vardır.

3- Coin: Kendi blok zincir platformuna ve kendi protokolüne sahip olan bağımsız bir değişim araçları olan dijital para birimleridir. Ödeme yöntemlerinin bir alternatifidir.

4- Bitcoin: 2008 yılında Satoshi Nakamoto lakaplı kişi veya grup tarafında ortaya çıkarılan, açık kaynak kodlu bir ödeme yöntemi olarak kullanılan, merkeziyetsiz bir dijital para birimidir. Genel kripto para piyasasının dümenini kontrol eder.

5- Altcoin: Bitcoin haricindeki diğer alternatif kripto paralardır. Altcoinler, teknik olarak Bitcoin’e benzer, fakat birçok işlevi Bitcoin’nin yetersiz kaldığı yerleri ve kripto para piyasasını geliştirmek için ortaya çıkarılmıştır. İlk altcoinlerden biri, Litecoin’dir; 2011 yılında Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Onun farklı özelliği, Bitcoin’den daha hızlı blok üretebilmesiydi.

6- Bitcoin dominance: Kripto paralardaki toplam piyasa değerinin ne kadarının Bitcoin’e ait olduğunu gösteren yüzdesel bir değerdir. Altcoin rallisi için önemli bir terimdir.

7- Stabil Coin: En basit haliyle, fiyatın başka bir para birimine veya değerli bir varlığa sabitlenmiş kripto paralardır. Günümüzde çoğunlukla ödemelerde kullanılır. Bunun en büyük nedeni fiyat hareketliliğinin olmamasıdır. Genelde şunlar kullanılır; Tether (USDT), USD Coin (USDC), TrueUSD (TUSD)

8- Shitcoin: Herhangi bir amaca hizmet etmeyen veya bir işlevi bulunman kötü bir yatırım seçeneği olarak tanımlanır. Kripto paraların arasında kaliteli projeler olsa da spekülasyon amaçlı çıkarılan projelerde mevcuttur.

9- Satoshi Nakamoto: Bitcoin’nin ilk teknik dokümanını çıkaran ve ilk blok zinciri oluşturan, bu lakabı kullanan kişi veya grup.

10- Satoshi: Bitcoin’in en küçük birimini ifade eder. 1 BTC’nin 100 milyona bölünmüş halidir. 0,00000001 BTC = 1 Satoshi.

11- Token: Coin’lerin blokzincirleri üzerinde çalışan, ekosistemde bir faydası ve değeri olan, kendi blok zincirleri bulunmayan kripto varlıkları temsil eder. Erc-20 veya takım tokenları bunlara örnek gösterilebilir. Token nedir? adlı makalede daha fazlasına bakın.

12- Wallet (Cüzdan): Dijital varlıkları saklayabilmenizi ve işlem yapmanızı olanak sağlayan fiziksel veya sanal cüzdanlardır.

13- Airdrop: Bir token veya coin’in ücretsiz ve belli şartlar altında birçok dijital cüzdana dağıtılmasını ifade eder. Proje ekipleri ya da kripto para borsaları bunu genelde daha fazla tanıtım ve etkileşim için yaparlar.

14- ATH: İngilizce “All Time High” kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir kripto varlığın tüm zamanlarda gördüğü en yüksek fiyatı belirtir.

15- Mining: Ağdaki işlemlerin onaylanması ve güvenliği arttırmak amacıyla özel donanımlı cihazlara karmaşık matematik işlemleri yaptırarak, karşılığında yeni çıkan kripto paralar ile ödüllendirme sürecini belirtir.

16- Spot: Kripto para borsalarındaki bire bir alım veya satımı ifade eder.

17- Marjin: Sisteme teminat göstererek daha yüksek oranlarda işlem yapabilmenizi olanak sağlayan ticaret türü. Kripto paralarda kaldıraç oranları, sistemin gösterdiği en yüksek seviyeye kadar kullanılabilir. Genelde bu sayı 100x’dir.

18- Staking: Bir Blockchain ağının işlevlerini desteklemek için fonları bir kripto para cüzdanında kilitli tutma sürecini ifade eder.

19- Pump ve Dump: Herhangi bir kripto paranın paritesindeki fiyatın anormal bir şekilde yükselmesi veya düşmesi anlamına gelir. Pump, anormal bir şekilde yükselişi; Dump ise, düşüşü ifade eder. Bu piyasanın doğal bir hareketi değildir, bir kişinin veya grubun spekülasyon amaçlı anormal hareketidir.

20- HODL: İngilizce, “Holding On for Dear Life” kelimelerinin kısaltmasıdır. Anlamı, “Canın pahasına tutun” karşılığındadır. Bir kripto parayı fiyat dalgalanmalarını umursamaksızın uzun vadeli tutma stratejisi anlamına gelir.

Sonuç

Son olarak kripto paraların çıkarmış olduğu ve piyasada en çok kullanılan terimleri hem daha iyi anlayabilmenizi ve tanıyabilmenizi sağlamak için bu terimleri size tanıttık. Bu terimlerin ilerde size mutlaka bir faydası olacaktır. Unuttuğunuz bir terimin anlamını tekrar tekrar bakarak onu daha iyi öğrenebilirsiniz. İlerde faydalı olabilmesi umuduyla…

 

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu