BlockchainKripto Para

Kripto Paralarda Balina Nedir ve Piyasayı Nasıl Etkilerler?

Kripto paralarda sıkça adı geçen coin veya kripto balina nedir ve piyasayı nasıl manipüle ederler?

Kripto paraların fiyatı oynaktır ve birçok etmenden dolayı etkilenebilirler. Balinalar burada önemli bir unsurdur. Elinde yüksek miktarda varlık bulunduran Balinalar, kripto piyasasını dolaylı olarak etkileyebilirler.

Kârlı bir şekilde alım-satım yapabilmek için işlemlerinize tam olarak karar vermeden önce balinaları ve onların yapacakları hareketleri dahil etmek olumlu sonuçlar doğurabilir. Ancak gelin önce onları bir tanıyalım.

Balina Nedir?

Balina, büyük miktarda Bitcoin tutan kişi veya kuruluşlara atıfta bulunan bir kripto para birimi terimidir. Balinalar, ayrıca önemli miktarda kripto paraya sahip olan ve bu nedenle piyasaları yukarı ve aşağı hareket ettirme gücüne sahip bir kurum veya kuruluş olarak da tanımlanabilir.

Örneğin, Bitcoin söz konusu olduğunda tam tanımı olmamakla birlikte bir balina, 1.000 Bitcoin veya daha fazla tutan bir adrestir. Tanınmış balinaların bazı örnekleri arasında Pantera Capital, Fortress Investment Group ve Falcon Global Capital gibi yatırım grupları dahildir.. Bir başka popüler ancak yaygın olarak spekülasyon yapılan balina, bir milyondan fazla Bitcoin çıkardığı söylenen Satoshi Nakamoto’dur.

Bununla birlikte bu büyük oyuncuların çoğu, büyük siparişleri, sipariş defterlerinde bulunan hacmi aşabileceğinden, geleneksel kripto para piyasalarında ticaret yapmıyorlar. Bunun yerine, Tezgah Üstü (OTC) ticareti olarak bilinen borsa defterlerinden ticaret yapıyorlar.

Balinaların etkili ve avantajlı olduğu bir diğer yer ise Proof of Stake (PoS) blok zincirleridir. Balinaların zincir üzerindeki yönetim süreçlerinde önemli bir etkisi vardır. Daha fazla fon daha fazla oylama gücü demektir.

Büyük fonlar, bu zincirlerin gelişmesinde önemlidir. Ancak büyük fonların oylama gücü daha yüksek olduğu için ademi merkeziyetçilik bundan olumsuz etkilenebilir.

Balinalar Piyasayı Nasıl Manipüle Eder?

Balinalar büyük ölçüde satış duvarı ve FOMO olarak bilinen iki yol ile piyasayı manipüle ederler.

Satış Duvarı (Sell wall)

Satış duvarı terimi, çok büyük bir limit satış emrini veya bir emir defterindeki bir fiyat seviyesindeki satış emirlerinin kümülatifini ifade eder.

Bazen bir balina veya balinalar, kripto varlıklarını büyük bir kısmını satmak için büyük bir sipariş verir. Fiyatı diğer satış emirlerinden daha düşük tutarlar. 

Bu oynaklığa neden olur ve kripto para birimi paralarının fiyatlarının genel olarak düşmesine neden olur. Bunu, insanların panikledikleri ve varlıklarını daha ucuz bir fiyata satmaya başladıkları bir zincirleme reaksiyon izler.

FOMO (Fırsatı kaçırma korkusu)

Pişmanlık korkusu olarak da tanımlanan FOMO (Fear of Missing Out), diğerlerinin deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusuna kapılıp kişinin yanlış kararlar vermesine ya da kârlı bir yatırım için bir fırsatı kaçırmasına neden olma durumudur.

Balinalar genellikle satışın aksine büyük satın alma emirleri vererek varlık fiyatlarını yapay olarak şişirirler. Kripto paralar için bir talep yaratırlar, bu tüccarların tekliflerinin yükseltmesini sağlar. Büyük ve kârlı bir fırsatı kaçırmak korkusundan diğer yatırımcılarda zincirleme bir şekilde alım yaparlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu