FinansKripto Para

Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Oynanır?

Axie Infinity, Pokémon’dan ilham alan Ethereum tabanlı bir blockchain oyunudur. Oyunun temel amacı, blockchain teknolojisini eğlenceli ve eğitici bir yolla dünyaya anlatmak. Bu amaç doğrultusunda 2017 yılında başlatılan ve 2018 yılından sunulan bu proje, günlük 200-250 bin arası aktif oyuncuya sahip olup, en popüler merkeziyetsiz uygulamalardan (dApp) biridir.

Oyun, Axie’ler adı verilen ve sanal hayvan olarak bilinen karakterler üzerine kuruludur. Oyuncular sanal hayvanları için savaşabilir, toplayabilir, yükseltebilir ve bir krallık kurabilir.

Sanal evcil hayvanlar (Aixe’ler), sizin sahip olduğunuz ve yönetebildiğiniz bir NFT ürünüdür. Oyuna başlayabilmek ve oynayabilmek için 3 sanal hayvana sahip olabilmeniz gerekir. Ardından bu ürünler tamamen sizin olur. Dilediğiniz gibi bir cüzdana çekebilir yada onu satabilirsiniz.

Ve şimdiye kadar satılan en pahalı Axie, 300ETH (~1.000.000$) kadar.

Axie Infinity Nasıl Oynanır?

Bu oyunu oynayabilmek için önce belli birkaç işlemi uygulamanız gerekir. Öncellikle cüzdan ve klasik varlık yatırımı yapmanız istenilecektir, bunlardan sonra 3 adet axie karakteri almanız gerekir. Bu oyuna başlayabilmeniz için önemli ayrıca oyunda oynayacağınız bir NFT ürünüdür.

Bu 3 karakter Axie Infinity pazaryerinde 120$ dolar ve üzerine bulunuyor. Dediğim gibi oyuna başlamak için bu ürünleri mutlaka almanız gerekiyor.

Oyunu sıfırdan kurmak için Axie başlarken adımlarına bakın.

AXS ve SLP Nedir?

Axie Infinity ekosisteminde kullanılan iki ana token vardır: Axie Infinity Shards ( AXS ) ve Smooth Love Potions ( SLP ). Her iki ana token’nında ekosistem üzerinde görevleri bulunmakta.

AXS sahipleri, ekosistem üzerinde kullanıcılar için yönetime aracılık yapmak için kullanılabilir. Bu ekosistem içinde bazı kararlar vermenizi sağlar. Ayrıca oyun oynayarak, stake yaparak ve ekosisteme fayda sağlayarak ödül talep edebilirsiniz.

Ödüller topluluk hazinesine bağlıdır. Ancak 1 gün önce yapılan açıklama ile Stake işlemleri başlatıldı. Ve her AXS sahibi kişi stake işlemini platform üzerinden gerçekleştirebilecek.

Diğer özelliklerin tamamı ile aktif olabilmesi için AXS ekosisteminin aktifleşmesi gerekir. Bu da 2021 sonu ve 2022’nin başında aktifleştirilmesi planlanıyor.

SLP tokenları, Axie Infinity oyunu oynayarak kazanılır. Axies olarak bilinen sanal hayvanları yetiştirmek için kullanılır. Yetiştirme maliyeti 100 SLP ile başlar ve kademeli olarak 2.100 SLP’e kadar çıkar. Bir Axie en fazla 7 kez yükseltilebilir.

Her iki ana tokenda Erc-20 üzerine kayıtlı olup, alım satımı yapılabilmektedir.

AXS ve SLP Nereden Alınır?

Her iki tokanda belirli amaçlar doğrultusunda alınabilir veya satılabilir. Ticaretini yapmak, oyun için deneyimleri yükseltmek, stake yapmak vb.

Listelendiği borsalar: Binance, FTX, Gate.io

SONUÇ

30 Eylül itibari ile stake işlemlerinin başladığını duyan insanların ilgisini çekip ve aklında: Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Oynanır? gibi soruların türemesine karşılık bir yazıydı. Umarım bu soruların cevabını en iyi şekilde verebilmişimdir. Daha fazlası için ana sayfayı ve kripto para kategorisine gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu