Kripto Para

Avax Coin Nedir ?

Avalanche (Avax) piyasaya çıktığı ilk zamandan beri, gerek ülkemizde gerekse globalde oldukça fazla ilgi gördü. İlgi görmesinin sebebi ise, çığır açan yeni bir teknoloji olduğu iddia edilmesi. Hatta isminin burada geldiğini biliyoruz. Bizde bu çığır açan teknoloji hakkında Avax coin nedir ? nereden satın alınır ? gibi sorulara hem cevap hem bilgi verelim dedik.

Avalanche (AVAX) Nedir?

Güvenli, merkezi olmayan ve yüksek performansa ulaşan Avax’ın temel amacı Avalanche ağının, merkezi olmayan uygulamaların ( Defi ), finansal hizmetlerini koruma altına almaktır. Avax’ın ilgi görmesine neden olan özelliği ise işlemleri bir saniyenin daha kısa bir altında yapmaktır.

2020 yılında ekim ayında piyasaya çıkarılan avax akıllı kontratlar sayesinde tüm işlemleri otomatik olarak rekor seviyede gerçekleştiğini iddia eden, akıllı kontrat platformu olduğu biliniyor.

Avax, tıpkı Ethereum gibi blockhain ağında çalışan bir programlama dilidir. Ethereum ağını kullanarak istediğiniz gibi bir token yaratabiliyorsunuz. Günümüzde çoğu Shitcoin bunun üzerinden yaratılmıştır.

Avax ağ düzeyinde programlamayı gerçekleştirdiği için geliştiricilerin yalnızca merkezi olmayan uygulamalarının yürütülmesini kontrol etmelerine değil, aynı zamanda özel verileri güvenli bir şekilde yönetmelerine de olanak tanıyor.

Avax nereden satın alınır ?

Avax her ne kadar yeni bir platformu olsa da bu kadar ilgi görmesi sebebi ile hem yerel bazı borsalarda hem de global bazı borsalarda listelendi. Avax ilk olarak 15 temmuz 2020 ve 29 temmuz arasında 1 doların altında bir fiyata dağıtıma çıktı.

Şuan global borsalarda; Binance, Okex ve Huobi yerel borsalarda; Paribu ve Felixo borsalarında alım yapabilirsiniz.

Avax’ın farkı

Avax tüm işlemleri herkesin kolayca yapabileceği ve hız gibi faktörlerde önde olan bir tokendır. Gelişmiş blockchain ağ yapısı sayesinde geliştiricileri görevleri ve dağıtma gibi işlemleri kolayca yapabiliyor. Avax ağ yapısını kullanarak merkezi olmayan uygulamalar, akıllı kontratlar, finansal varlıkları oluşturabilmesi bir diğer fark yaratıyor.

Diğer kripto paralarda olduğu gibi avax üzerinden staking işlemi yapabiliyorsunuz. Ancak bu işlemi yapmak için birkaç şartı sağlamanız gerek. Bu işlemi yapabilmek için en az 2000 avax gerekli olduğu açıklanıyor.

Bu yazıda Avax Coin Nedir ? gibi önemli hususlar ve genel hatlarıyla önemli birgiler verdik ancak en önemlisi bir avax yatırımcısı olmak için bunları bilmek gerekebilir.

Avax Coin Hangi Ülkenin

Avax, diğer kripto para birimleri gibi merkezi olmayan bir tokendır. Herhangi bir ülkeye yada merkeze ait değildir. Akıllı kontratlar ve yazılımlar sayesinde çalışır.

Avax’ın Kurucusu Kimdir ?

Avax’ın kurucusu Emin Gün Sirer olarak bilinir ancak diğer grup yöneticileri ve grup üyeleri bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu