BlockchainKripto Para

Aptos (APT) Coin Nedir? APT Nasıl Alınır?

Meta’nın (eski adıyla Facebook) başarısız Diem blockchain projesinin arkasındaki geliştiriciler tarafından geliştirilen Aptos coin nedir ve Aptos coin nasıl alınır?

Blockchain teknolojisi hızla ilerlemeye devam edebilmek için önündeki en büyük problemlerden biri olan ölçeklenebilirlik sorununu çözebilmesi gerekir.

Ölçeklenebilirlik, bir ağın daha büyük işlem hacmini sürdürme kapasitesini ifade eder ve blok zinciri ağlarında bu önemli bir kriterdir. Blok zinciri sistemlerinin kullanıcı sayısı büyük ölçüde arttığında, büyük ağ platformlarının (örneğin Bitcoin ve Ethereum) ölçeklenebilirlik sorunları baş gösterir ve bu, blok zincirinin gelişimini büyük ölçüde kısıtlar.

Bu sorunu çözmeye çalışan birçok geliştirici tarafından birçok çözüm ortaya atıldı. Sorunun hala büyük ölçüde devam ettiğini biliyoruz. Aptos, genelde bu sorunu çözmeye odaklanmış durumda.

Aptos Coin Nedir?

Aptos coin, Aptos blockchain ağının yerel para birimidir. Aptos, Meta’nın Diem projesinin geliştiricileri, araştırmacıları, mühendisleri ve tasarımcıları tarafından tasarlanan bir proof of stake (PoS) tabanlı Layer 1 blockchain’idir.

Bu ağ, Blockchain Trilemma olarak bilinen ve küresel olarak benimsenen ifadesini aşmayı amaçlar. Blockchain Trilemma, bir blok zinciri sisteminin ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik içeren üç önemli özelliğinin mükemmel bir şekilde bir arada var olamayacağına ifade eder.

Aptos, Move adlı güvenlik ve esnekliği vurgulayan yeni bir akıllı sözleşme programlama dilini kullanır ve ağı diğer blok zincirlerden ayıran en büyük özelliklerden biri paralel yürütmedir.

Aptos Nasıl Çalışır?

Aptos, diğer blok zincirlerden farklı çalışır. Çoğu blok zinciri, sıralı yürütme adı verilen bir işlem yöntemini kullanır. Aptos ise, paralel yürütme yöntemini kullanır.

Sıralı yürütme, ağ üzerinde işlem yapacak olan bir kullanıcının gönderecek tüm işlemlerini ağın doğrulayıcıları tarafından onaylanmasını beklediği ve işlemlerin tek tek ve belirli bir sıraya göre doğrulanması gerektiği anlamına gelir.

Parelel yürütme ise, aynı anda birden fazla zinciri paralel olarak çalıştırır ve teorik olarak aynı anda daha fazlasının işlenmesine izin verir. Aptos, test ağlarının saniyede 130.000 işleme ulaştığını iddia ediyor. Bunun yanında Aptos coin için yapılan birçok yorum, paralel yürütmenin çift harcama gibi güvenlik ile ilgili sorun çıkaracağını belirtiyor.

Aptos Airdrop

Aptos, test ağının ilk kullanıcılarını ödüllendirmek ve ilk token tahsisini adil bir şekilde dağıtmak için 110.235 uygun adrese 150 APT dağıttı. Bu yaklaşık olarak 1200 dolar ediyor. Bu airdrop’un Twitter’da TT olmasıyla birlikte büyük bir hype yaşandı.

Aptos’un Kurucuları

Aptos ağı, Diem ağının geliştiricileri olan Avery Ching ve Mo Shaik tarafından kurulmuştur. Büyük ölçüde Diem’in arkasındaki ekip tarafından inşa ediliyor olsa da, Diem’in kendisi değildir ve Meta ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

Aptos Coin Nasıl Alınır?

Aptos coin yakın zamanda Binance borsasında listelendi ve hali hazırda bir çok kripto para borsasında satın alabilirsiniz. Özellikle Aptos coin hangi borsada diye soranlar şunlara bakabilirler:

Bu borsalardan herhangi birine giderek hemen kayıt olun. KYC ve diğer bilgilerinizi doğrulayın. Ardından kripto para borsa hesabınıza bir miktar yatırmanız gerekecektir. Sonrasında satın spot bölümlerinden satın alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Aptos Coin Kaç TL?

Aptos Coin fiyatı coingecko verilerine göre güncel olarak aşağıdaki gibidir. Yazım sırasında 8.15$ seviyelerinde olup ve yine yazım sırasındaki kur ile yaklaşık 150 TL’dir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu