BlockchainFinansKripto Para

Akıllı Sözleşme Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Sözleşmeler, modern toplumun işleyişi açısından ne kadar önemliyse blok zincir içinde akıllı sözleşmeler o kadar önemlidir.

Akıllı sözleşmeler, blok zincirde işlemlerin merkezi bir otoriteye veya yasal sisteme ihtiyaç duymadan güvenli ve organize bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Başka bir deyişle, akıllı sözleşme, akıllı bir aracıdır, belirli ön koşullar sağlandığında karar verebilen bir bilgisayar programıdır.

Bu konunun detaylarına giriş yapacağız ancak akıllı sözleşmeleri daha iyi anlayabilmek için temel düzeyde bile olsa bir blok zincirin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşme, anonim taraflar arasındaki anlaşma şartlarının doğrudan kod satırlarına yazıldığı, kendi kendini yürüten bir sözleşmedir. Sözleşmenin içerdiği anlaşmalar, dağıtılmış, merkezi olmayan bir blok zinciri ağında bulunur. Kod, yürütmeyi kontrol eder ve işlemler şeffaf ve geri alınamazdır. Sözleşmenin, bir blok zincir ağında çalışması onun bir merkezi otoriteye gereksinim duymadığı ifade eder.

1998’de “Bit Gold” adlı sanal bir para birimi geliştiren bilgisayar bilimcisi Nick Szabo’ya tarafından, akıllı sözleşmeler: “Sözleşme koşullarını yerine getiren bilgisayarlı işlem protokolleri” olarak tanımlandı.

Geleneksel sözleşmelerin yanı sıra akıllı sözleşmeleri kullanmanın temel avantajları, sözleşme sürecinin verimliliğidir. Bir bilgisayar programı tüm sözleşme döngüsünü halleder. Bir sözleşme yapar ve daha sonra sözleşme şartlarını otomatik olarak yerine getirir. Bu durumda akıllı sözleşmeler, kötü niyetli ve tesadüfi istisnalar riskini ve aracılara duyulan güven ihtiyacını en aza indirir.

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır?

Bir akıllı sözleşme, olaylara yanıt verebilir. Belirli olaylara veya koşullara yanıt olarak akıllı sözleşmenin ne yapması gerektiği tanımlanabilir.

Çalışma koşulları son derece teknik bir iş olsa da bunu basitçe anlatmak gerekirse: Tarafların konu üzerinde anlaşmaları hazırlandıktan sonra geliştiriciler daha sonra mantığı oluşturmak ve test etmek için akıllı bir sözleşme yazma platformu kullanır. Gerekli güvenlik testleri ve incelemeleri yapıldıktan sonra mevcut bir blok zinciri veya diğer dağıtılmış defter altyapısı üzerinde dağıtılır ve akıllı sözleşme blok zincir üzerinden yürütülebilir.

Akıllı Sözleşmenin Faydaları

Akıllı sözleşmenin faydalarına doğruluk, hız ve verimlilik ile başlayabiliriz. Sözleşmede koşul sağlandığı zaman hemen sözleşme çalışır. Akıllı sözleşmeler dijital ve otomatik olduğundan, uğraşacak herhangi bir evrak işi yoktur.

Güven ve şeffaflıkla devam edebiliriz. Bilgilerin kişisel kazanç için kurcalanması konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü devreye giren üçüncü bir taraf yok. Ayrıca yapılan tüm işlemler ağ üzerinde görünebilir.

Bunun yanında güvenlik en önemli faydasıdır. Blockchain işlem kayıtları şifreli olduğu için hacklenmesi son derece zordur. Ayrıca, dağıtılmış bir defterdeki her giriş, ondan önceki ve sonraki girişlerle bağlantılı olduğundan, bilgisayar korsanlarının tek bir kaydı değiştirmek için tüm zinciri değiştirmesi gerekir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu