Kripto Para

4 Adımda Kripto Para Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bir kripto para yatırımcı olmak istiyorsanız muhakkak bilmeniz gereken bir kaç adım var. Kripto para dünyasının risk iştahı hem yüksek hem de diğer yatırım araçlarına göre daha hızlı hareket ederler. Bilmeden girilen bu piyasaya çoğu kişinin bu nedenlerden dolayı yatırımları hüsran ile sonuçlanmıştır. Bu yazıda şunun cevabını alacaksınız; Kripto para alırken nelere dikkat edilmeli ?

Kripto para gibi yatırımlarda bir yatırımcının ilk işi önce varlığını korumaktır ancak bilinmeden girilen borsalarda dikkatsizlik veya bilgisizlik gibi sorunlardan borsa hayatı başlamadan bitiyor.

Borsada veya kripto paralarda yeni başlayanlarda ilk deneme yapmak önemli olabilir fakat bu denemeyi çok yüksek bir miktarda yapmamak daha önemli olabilir. Bu yüzden kripto para alırken dikkat edilmesi gereken faktörlere bakalım.

Kripto para alırken nelere dikkat edilmeli ?

Kripto para alırken bilmeniz veya muhakkak öğrenmeniz gereken çoğu bilgiyi bu bölümde madde madde alabilirsiniz.

bitcoin

1- Kripto Para Terimlerini Öğrenin.

Yeni başlıyor ve yolun başında iseniz; Detaylı olarak öğrenmezseniz bile en azından kripto para hakkında biraz bilginiz olması ve yatırım araçlarını tanımanız sizin için iyi olabilir. Detaylı öğrenme kısmı zamanla ve devamlılığa göre ileride öğrenebilirsiniz ancak kripto paraları tanımanız gerekli. Zaten tanımadığını ve hakkında bilginiz olmayan bir varlığa yatırım yapmak mantıklı değil.

2- Doğru Borsa Seçimi Yapın.

Kripto para alırken dikkat edilmesi gerekenlerde biri, doğru borsa seçimi yapmanız. Şuan piyasada birçok borsa mevcut. Borsalar para kazanmak için komisyon oranı yüksek yapabilir yada ara yüzü anlaşılabilir değilse ve tasarımı kötüyse muhakkak o borsadan uzak durmanız gerek.

Peki, doğru borsa seçimi nasıl yapılmalı ? Doğru kripto para borsası seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlar;

  • Komisyon oranlarının normal olması
  • Ara yüzün anlaşılır ve kolay olması
  • Coin Çeşitliliği
  • Borsa hacminin yüksek olması
  • Gelişmiş ve basit grafiklerinin bulunması
  • Hesap güvenliği için seçeneklerinin bulunması

3- Hesabınızın Güvenliğini Sağlayın

Kripto paralar her ne kadar avantajlı ve yenilikçi bir platform olsa da bazı dezavantajları da var. Kripto para dünyasında manevi varlığınız kaybettiğinizde veya dolandırıldığınızda bunun hesabını kimse soramaz bu yüzden hesabınızın güvenliğini ve erişiminizi kaybetmemek için hesap güvenliğinizi sağlayın.

Çoğu borsada İki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerini bulundurur. Bunları etkinleştirerek hesap güvenliğini artırabilirsiniz.

4- Alım ve Satım’da Doğru Adresleri Kullanın.

Bitcoin yada diğer kripto paralara yatırım yada alım satımı yaparken muhtemelen bir adres belirteceksiniz. Bu adres borsadaki hesabınıza tanımlı ve yalnız size ait olacaktır.

Para yatırımda yada başka borsaya transferlerde bu adresleri kullanacaksınız. Bu adreslerin eksiz ve hatasız girilmesine dikkat edin. Başka türlü yanlış girilen adres bilinmeyen birinin hesabına gidebilir ve bu işlemi geri alamazsınız.

Dediğimiz gibi kripto para dolandırıcılıklarında ve kaybolan işlemlerde bu işlemin hesabını kimse soramaz. Önceden tüm güvenliğinizi ve erişiminizi kontrol altına almalısınız. Kripto para alırken bunlara dikkat etmelisiniz.

Önerilen yazı: En iyi Türk Bitcoin borsaları ?

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu