Instagram Şifre Kırma – Kullanılan Kesin Yöntemler ?

Güvenlik ınstagram

Instagram şifre kırma bunun kolay olduğunu düşünmeyin. Nedeni ise her geçen gün ınstagramın güvenliğini daha fazla artırması. Ama bir takım olaylar sayesinde yapılması imkansız değil. İnstagram şifre kırma ‘da kullanılan kesin yöntemler yazısını okumaya devam edin.

İnstagram şifre kırma için kullanılan birçok yöntem var fakat bazıları daha teknik işlemler olduğunu hatırlatalım. Bazıları size göre çok zor olabilir . Instagram şifre kırma yöntemleri için yapılan saldırılarda , gerçek anlamda profesyonel yöntemleri anlatıyor olacağız.

Öncellik şunu bilmeniz gerekir ki başkasının ınstagram şifresini kırmak , ınstagram hesap çalma yasal olarak suçtur yapılması durumunda cezai işlemler uygulanır. Bu yöntemleri bilinçlenmek ve kendinizi korumak için kullanınız.


Instagram Şifre kırma

Instagram Şifre Kırma Yöntemleri

Şifre kırma , genellikle botlar tarafından yapılmaktadır. Botların başarısı yazılan kodlara bağlıdır. Aynı zamanda tek botlarla veya programlar yapılmaz.Birçok yöntem var

Kullanılan ınstagram şifre kırma yöntemleri:

1- Sosyal mühendislik
2- Phishing saldırıları
3- Bruteforce saldırıları
4- Kullanılan açıklar
5- Keylogger ( trojen ) yöntemleri
6- Kırılması olağan şifreler

Aslına bakarsanız çoğu teknik konular fakat doğru bir şekilde yapılırsa ınstagram şifre kırabilirsiniz yada ınstagram hesap çalma işlemini yapabilirsiniz. Bu yöntemler gibi daha niceleri var. Saldırı türene göre her geçen zaman daha farklı yöntemler çıkıyor. Gelin bu yöntemlere daha yakından bakalım.

Sosyal Mühendislik ile Instagram Hesap Çalma

Tarihe bakarsanız en büyük hack olaylarında bir sosyal mühendislik , toplum mühendislik gibi saldırılarından içinde olduğunu görürsünüz. Bu yüzden başarıya ulaşılırsa muazzam sonuçlar alınabilir. Tabi bunun daha çok yetenek işi olduğunu söylerler.

Belki kodlarla veya terminal ile uğraşmadan yapabileceğiniz en kolay ayrıca en tehlikelisi olan yöntem. Burada amaç tamamen karşıyı manipüle edebilmek. Karşının zaaflarından hassas noktalarından yaralanarak gerekli bilgileri almak. Sosyal mühendislik yapılarak ınstagram bilgileri öğrenilebilir.

Çoğu insan aslında manipüle edilmeye çok açık sadece yapmanız gereken kişin hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak. Bu bilgileri de sosyal medya gibi araçlardan bulunabiliyor. Geriye kalan kişinin zaaf yanlarını tespit ederek istenen bilgiyi ondan almak oluyor.

Tabi onu tek sosyal mühendislik ile değil phishing gibi yöntemlerle birleştirilirse daha sağlıklı sonuçlar almak mümkün. Bunun planı yapılmalı her senorya göze alınmalı.Ancak bu şekilde başarıya ulaşılabilir.

Phishing Saldırıları

Phishing’in tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız bağlantıdan daha fazla bilgi alabilir ve tam olarak ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Ama yinede kısaca anlatılmak gerekirse , Phishing ( yemleme , oltalama ) saldırısı , kişinin yasal olmayan yollar ile gizli veya kişisel bilgilerini ele geçirmek için kullanılan bir yöntem.

Bu saldırının temel amacı karşının gerçek siteye yerine fake bir siteye yönlendirerek temel bilgileri sunucu adresimize iletmesi. Yönlendirmeyi ise url yönlendirmesi yapılarak fake siteye yönlendirilir. Kullanıcı, gerçek site girdiğini varsayarak tüm bilgilerini 3. tarafa iletmiş olur. Fakat Url adresleri aynı olmayacağı url adresinden anlaması mümkün.

Bu saldırılara kendinizi korumak için , url’leri kontrol etmeyi kendinize alışkanlık hale getirin bu sayede phishing gibi yemleme saldırılarından kendinizi korumuş olursunuz.

Bruteforce ( Deneme yanılma ) saldırıları

Bruteforce ( deneme yanılma ) saldırısında , kişinin şifresini bir kelime listesi hazırlayarak program yardımıyla şifresini bulmaya çalışmaktır. Kelime listesini ise kişi hakkında bilgi toplanır , bu sayede hobilerinden , işinden , hoşlandıklarından şifresi program yardımıyla bulunabiliyor.

Program bire bir kodlanaarak veya kali linux ‘da tool ile yapılır. Toollar githundan mevcut. Fakat başka bir kimsenin vermiş olduğu yazılımları kullanmayın.Verilen yazılım , kötü amaçlı bir yazılım olabilir.

Bruteforce saldırıları , açıkça söylemek gerekirse ınstagram tarafından kolay bir şekilde etkisiz hale getirilebiliyor. Bir hesabın şifrenizi birden fazla kez yanlış girildiğinden hesapta engel yiyorsunuz. Bunun içinde Ip değiştirilmesi yapılıyor fakat facebook gibi yazılım devi gerçek ıp adresinizi tespit edebilir ve engelliyebilir.

Instagram’ın açıkları

Instagramın eski sürümlerinde çok fazla açıklar bulunmaktadır. Bunları kullanmasını bilen bir kişi rahat bir şekilde birazda sosyal mühendislik ile ınstagram hesabı kırabilir. Eğer hale cihazınızda ınstagramın eski sürümlerinde birini kullanıyorsanız, güncellemeniz tavsiye edilir. Bu güvenlik sorununa neden olabilir.

Keylogger ( trojen ) yöntemleri

Fazla kullanılan bir yöntemlerden biri geçmişten günümüzü hemem hemen birçok cihazlara bulaşmıştır. Trojen, oldukça fazla zararlı bir yazılımdır. Trojen gibi bir yazılım yapan bir kişi bunu bulaştırırsa klavye dinleme sistemlerinden kişinin ınstagram çalabilir veya şifresini öğrenebilir.

Kırılması olağan şifreler

Basit şifreler , en büyük güvenlik açıklarından birisi ama gerçi bunu çoğu kişi yapmıyor değil. Basit şifreler sayesinde iş son derece kolaya indirgeniyor. Ayarlanan kolay şifreler Bruteforce gibi programalar tarafından kırılabilir. Bu saya de ınstagram hesap şifresini kırabilirler.

Sizde eğer basit şifreler kullanıyorsanız. Şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir. Yada daha önce ki içeriklerimizde güçlü şifre oluşturma adımlarını takip edebilirsiniz. Kendinizi böyle saldırılara karşı korumuş olursunuz.

Instagram Hesap Çalma ‘da veya ınstagram çalma ‘da en çok kullanılan yöntemler bu şekilde. Her geçen gün teknoloji , yazılım geliştikçe bu ve bu gibi sorunlarda bitmiyor. Bu yöntemleri kendini koruyun ve kendinizi daha bilinçli hale getirin.

Bir cevap yazın

Herhangi bir gereklilik ve onay olmadan hızlı yorum yapabilirsiniz.