InstagramSosyal Medya

Instagram Keşfete Düşme Rehberi 2022: 9 Etkili İpucu

Hedefiniz ne olursa olsun Instagram ile ilgileniyorsanız keşfet sayfasının önemini biliyorsunuzdur. Ancak Instagram keşfete düşme yöntemlerine ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Öyle ise doğru yerdesiniz. Peki, 2021’de Instagram keşfete nasıl çıkılır ?

İster içerik üretin, ister bir marka olup ürünleri daha fazla ön plana çıkarmaya çalışın yada daha fazla etkileşim alarak takipçi kasmaya çalışın. Hepimizin isteği ortak.

Dışardan bakıldığında keşfette yer almak zor gibi gözükebilir ancak çoğu ınstagram hesabı bunu her gün yapıyor. Yani düşünülen kadar zor değil.

Bu yazıda olduğunuza göre keşfet ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorsunuz olabilir yada bazı tavsiyelere ihtiyaç duyuyor da olabilirsiniz. İşte size 9 etkili ipucu !

Instagram Keşfete Düşmek İçin 9 Etkili İpucu

Günlük 200 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği ve zaman harcadığı bu yer, Instagram içerik üreticileri ve markalar için oldukça önemli. Bu yüzden keşfete çıkmanızı sağlayabilecek bazı önerilerde bulunacağız. İşte Instagram keşfete nasıl çıkılır ?

1- Hedef Kitleye Hitap Etmeye Çalışın.

Öncellikle keşfet ile ilgili bilmeniz gereken birkaç şey var; Instagram keşfet sayfasının algoritmalar tarafından kişiye özel olarak düzenlendiğini biliyoruz.

Gönderi kategorileriniz hangi kitleyi hedef alıyorsa o hedef kitlenin karşısına çıkarsınız. Yani rastgele gösterim almıyorsunuz. Bundan dolayı içeriklerinizi veya ürünlerinizi hedef kitleye göre düzenlemeye özen gösterin.

Özellikle bir marka olup ürün satışı yapmaya çalışıyorsanız daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Örneğin, Spor ürünleri satan bir sayfanın spor ile uğraşan kişileri hedef almalı ve o yöne doğru etkinlikler düzenlemeli. Yada bir mizah sayfasına sahip hesabın hedefi mizahi içeriklerinden hoşlanan kişiler olmalı.

Ayrıca hedef kategoriyi mutlaka ınstagrama işaret edilmeli. Edilmeli ki, Instagram algoritması hedef kitleye gösterim sağlayabilsin. Kategoriye ait hastag (etiket) kullanımı, rakip sayfalardan takipçi çekmek ve kategoriye ait gönderi paylaşmak yararlı olabilir.

2- Gönderileri Doğru Zamanda Yayınlayın.

Doğru zamanda ve doğru saat aralığında yayınlanan içeriklerin beğeni gibi etkileşim oranını arttırdığını biliyoruz. Birçoğumuza bu saçma gelse de birçok araştırmanın bunu desteklediğini de biliyoruz.

Peki, hesabım için en uygun zaman aralığını nasıl bulabilirim ?

Bunun hakkında çokça araştırma yapıldığını söylemiştik. Farklı ülkelerde ve bölgelerde bu saat aralığı farklı oluyor. Ancak burada önemli olan sizin için uygun olan zaman aralığı çünkü global zaman aralığı sizin için uygun olmayabilir. Bu yüzden en iyi etkileşim aldığınız aralığı bulmanız gerek.

Eğer en uygun saat aralığını bulmak istiyorsanız, öncellikle bir işletme hesabına ihtiyacınız olacaktır. Sonrasını işletme hesabınızdan öğrenebilirsiniz. Dikkatle bakmanız gerekenler şunlar;

 • Kullanıcıların en aktif olduğu saat aralığı
 • En aktif günler

Bu sayede gönderilerden en yüksek verimi almış olursunuz. Doğal olarak etkileşim oranınız artacaktır. Bu da keşfet sayfasında görüntülenmesini arttıracaktır.

3- Videolara Ağırlık Vermeye Başlayın.

ınstagram video

Bildiğiniz üzere keşfet sayfasının belli noktalarında reels ve video alanları yer alıyor. Bu videolar keşfet sayfasındaki içeriklerden 4 kat daha fazla görüntülenme alıyor.

Bunun nedeni aslında ortada, çünkü insanlara izlemek daha kolay geliyor. Etkileşime gelecek olursak, 4 kat görüntülenme alan bir içeriğin etkileşim oranı da diğerlerine göre daha yüksek oluyor.

Burada yapmanız gereken; mümkünsen videolu içeriklere daha fazla ağırlık vermeye başlayın. Örneğin, ınstagramda nasıl yapılır tarzı videolar oldukça fazla izleniyor. Ya da bir marka tanıtımı veya ürün tanıtımı gibi kısa videolarda aynı tepkiyi verecektir. Sonrasında bu izlenmeler hesabınıza etkileşim ve takipçi olarak geri dönecektir.

Artık videolar diğer metinli içeriklere göre daha fazla etkileşim alıyor. Ne tarafta durursanız durun ancak değişime ayak uydurmak gerek.

4- Etiketleri (Hastag) Doğru Kullanmayı Öğrenin.

Etiketler çoğumuz tarafından önemsenmediğini veya yüzeysel kullanıldığını biliyorum ancak etiketler, içerikler için gerçekten önemli. Bu yüzden burayı doğru kullanmayı öğrenmeniz gerek.

Öncellikle neden önemli olduğunu açıklayalım;

Hikayelerinizde ve gönderilerinizde alakalı etiketler kullanmak, yeni kitleler tarafından keşfedilmenizi sağlar. Bu hesabınıza daha fazla etkileşim ve takipçi veya daha fazla ürün satışı anlamına gelir.

Ayrıca gönderilerinizde ve hikayelerinizde etiket (hastag) kullanmak, etiket içermeyen içeriklere göre %12 daha fazla etkileşim sağlıyor.

Aynı şekilde eğer gönderilerinizde etiket kullanmıyorsanız. Muhakkak kullanmanız gerekir. Çünkü bu bir dizi topluluğa gösterim gerçekleştirir. Bu da Instagram keşfete düşme adımlarındandır.

# Instagram’da doğru etiket nasıl kullanılır ?

Etiketlerin önemini yukarıda anlattık ancak etiketleri doğru kullanmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatırız. Doğru kullanılmayan etiketler yer yer keşfet engeline sebebiyet verebilir. Hemen altta etiket kullanımı ile ilgili bir kaç madde var.

 • Gönderilerinizle ilişkili etiketleri kullanmaya çalısın.
 • Çok fazla etiket kullanmamaya çalışın.
 • Spam ve yasaklı etiketlere dikkat edin.
 • İlişkili olan en popüler hastagleri kullanın.

5- İçerik Analizi Yapın.

1- Daha önceden keşfet sayfasına çıktıysanız içerik analizi yapabilirsiniz. Bu size gerçekten yardımcı olacaktır. Takipçilerinizin hoşuna giden ya da ilgi çeken bir içeriği veya ilgi gören bir ürünü bu analizi yaparak kolayca anlayabilirsiniz. Ve bu tarz gönderiler daha fazla yayınlayarak keşfetle daha sık etkileşimde kalabilirsiniz.

Peki, içerik analizi nasıl yapılır ?

Bir işletme hesabına sahipseniz bunu yapmak gerçekten çok kolay. Gönderi istatistiklerine bakmanız yeterli olacaktır. Burada içeriğinizin en çok nerde ve nerelerde görüntülendiğini göreceksiniz.

2- Tabii, buraya gelme amacınız keşfete çıkma yönünde olduğu için daha önceden hiç keşfete çıkmadığınızı varsaydığımızda ne yapmanız gerekiyor.

Hiç keşfete çıkmama durumunda ise rakip sayfaların en çok etkileşim alan içeriklerinizi tarayıp bir sonuca varabilirsiniz. Her ikisi de içerik üretme yönünde size yol gösterecektir.

6- Rakip hesaplardan bahsedin.

Instagram hikayelerinizde veya gönderilerinizde rakip bir sayfayı etiketlediğinizde, ınstagram algoritması tarafından iki hesap arasında bir bağlantı kurulur.

Algoritma, iki hesap arasında bir ilişki olduğunu düşünerek, keşfet sayfasında ve etiketlediğiniz hesabın hedef kitlesinde daha fazla görüntülenmenizi sağlayacak. Bu kitle genişletmenin ve ınstagram keşfete düşme için kullanılan etkili ve basit bir alternatiftir.

Özellikle bir alışveriş sayfasına sahipseniz bunu yapmanız daha fazla önerilir. Tabii bunu yaparken benzer ürün satışı yaptığınız hesaplar arasında yapın. İlişkisiz hesaplarla yapıldığında ürünler ve içerikler hedef kitlenin dikkatini çekmeyecektir.

7- Etkileşim Oranını Yükseltmeye Çalışın.

Etkileşim oranını yükseltmek hedefinize ulaşmanızı büyük ölçüde sağlayacaktır. Etkileşim oranı; keşfet sayfası, topluluk bölümleri ve ilerleyen zamanlarda reklam anlaşmaları için oldukça önemli olacaktır.

Ancak etkileşim oranını yükseltin dediğimde, bunu yapay bir şekilde yapmayın. Bot beğeni, bot takipçi ve bot yorum gibi etkileşimi suni olarak yükseltmek algoritmanın hoşuna gitmeyecektir. Çünkü bot hesaplar aktif hesaplar değildir.

Sizi takip eden hesapların yüzdelik oranı aktif değilse veya aktif ve pasif oranları birbirine çok yakınsa keşfete çıkmanız oldukça zorlaşacaktır. Bu yüzden bot basmaktan vazgeçmeniz gerekecektir.

Etkileşim yükseltme konusuna gelecek olursak; Daha önceden yazdığımız Instagram etkileşim arttırma yöntemlerine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

8- Trendleri kovalayın.

Instagramın yeni içerikleri, akımları ve trendleri daha fazla gösterdiğini biliyoruz. Dönemin trend içeriklerinin etkileşim oranları yüksek olduğundan, kitle genişletmenin ve takipçi kazanmanın önemli aktivitelerinden biridir.

Ayrıca her ne kadar zor olsa dahi yeni bir trend oluşturabilirsiniz. Sonuçta trendler kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Bunu da en iyi önceki trendleri analiz ederek yapabilirsiniz.

Kolay olmadığını biliyorum. Ancak tutmasa bile en azından deneyerek yeni içerikler oluşturmuş olursunuz. Yeni içeriklerde son derece işinize yarayacaktır.

9- Etkileyici Profil oluşturun.

Bu madde takipçi sayınız için oldukça önemli. Instagram hesabınıza günde binlerce kişi ziyaret edebilir. Fakat burada önemli olan bu binlerce kişinin kaçını takipçi sayınıza ekleyebiliyorsunuz ?

Eğer bu oran günde %10 veya %15 civarındaysa bu ya içeriklerinizde bir sorun olduğunu ya da etkileyici bir profil sahibi olmadığınız gösterir.

Biz burada tabii içerik kısmıyla değil, profil kısmı ile ilgileneceğiz. Peki etkileyici bir biyografi ve profil nasıl oluşturulur ?

Bu konuyu daha önceden anlatmıştık. Bu bağlantıdan daha fazla detaya gidebilirsiniz. Yine de kısa bir özet geçecek olursak;

 • İçeriğinizi yansıtan kullanıcı adı seçin.
 • Biyografinize sizi takip etmelerini sağlayacak, harekete geçirebilecek bir mesaj yazın.
 • Nişinizle uyumlu hd profil resmi ayarlayın.
 • Kalın yazılar kullanın.
 • İletişim seçeneklerini gösterin. (Özellikle markalar için)

Sonuç

Birçok kişi keşfet sayfasına özel yetenekleri oldukları için yada fenomen oldukları için kolayca keşfete çıkabiliyorlar. Bunun yanı sıra çok çalışarak, iyi içerik üreterek, yeni trendleri oluşturarak da keşfete çıkabilen kişilerde mevcut.

Bu yüzden sıfırdan açılan bir hesap bile çalışarak ve üreterek zamanla hedefine ulaşabilir. Yukarıdaki maddelerin hepsi son derece etkili alternatifler. Bunlara dikkate ederek ve yeniliklerin peşini bırakmayarak ınstagram keşfete düşme hedefinize adım adım yaklaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu