InstagramSosyal Medya

Instagram Keşfet Engeli Nedir ve Nasıl Kaldırılır ?

Son zamanlarda Instagram takipçi sayınızda ve etkileşim oranında düşüş yasıyorsanız, bunun muhtemel nedeni Shadowban olabilir. Yani Instagram keşfet engeline takılmış olabilirsiniz. Ancak panikleyecek bir durum yok. Çünkü bu Shadowban yada keşfet engeli sonsuza kadar sürmüyor. Bu detaylarla birlikte Instagram Keşfet engeli nedir ? Nasıl kaldırılır ? sorularına karşılık bulacaksınız.

Çoğu Instagram hesabı daha fazla takipçi kasmak adına bot veya ınstagram’ın sevmediği bazı yollara başvuruyor. Bu yollar organik takipçi getirmediği gibi üstüne bu tarz engeller yemenizi sağlayarak hesabınızı daha fazla düşürmeye sebep oluyor. Bu shadowban engelinden kurtulmak ve kaçınmak için aşağıdaki bilgilere bakın.

Instagram Keşfet Engeli Nedir ?

Gizli yasaklama olarak adlandırılan Shadowban, Hedef kullanıcının içeriklerini çevrimiçi topluluklardan ve keşfet sayfasından kısmen engelleyerek içeriklerin görüntülenmesini ve etkileşim almasını engeller. Bu sayede yükselmeyen oranlar bir süre sonra doğal olarak düşmeye başlar. Bu da sizin takipçi ve etkileşim almanıza engel olur.

İçerikler, Instagram algoritması tarafından belirlenerek keşfet bölümü gibi topluluk bölümlerinden kullanıcılara gösterilerek hesabın ve topluluğun etkileşimini diri tutmayı sağlar. Bu algoritmalar gösterimi sağladığı gibi engeli de sağlayabilir. İşte bu engeli sağlayanlardan biride shadowban.

Instagram keşfet engeli, Genelde belirli yasaklı aktiviteleri gerçekleştirmeyle ortaya çıkar. İlk zamanlar bu engelin varlığını anlamayabilirsiniz. İsmi de zaten buradan geliyor. Gizliden hesabınızı takip ederek içeriklerinizi görüntülenmesini istemez.

Instagram Keşfet Engeli Neden Olur ?

ShadowBan, Instagram hesabınızda yapmış olduğunuz uygunsuz aktiviteleri caydırmak için var. Bir şekilde keşfet engeli yediğinizi düşünüyorsanız, bunun nedeni uygunsuz ve yasaklı davranışlar olabilir. Shadowban, genelde algoritma tarafından uygulanan bir ceza olsa da, şikayetle de bu engele takılmanız mümkün. Keşfet engelinin sebeplerine gelecek olursak, genellikle spam ve uygunsuz davranışlar sergileyen hesapları hedef alıyor. Bunlardan hariç şu maddelerde sebep olabilir;

 • Uygunsuz içerikler
 • Spam aktiviteleri
 • Yanlış etiket kullanımı
 • Topluluk kurallarına aykırı olan etkinlikler

Instagram keşfet engeline neden olabilir.

Uygunsuz içerikler: Uygunsuz içerikleri az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Cinsel içerikli ve şiddet içeren videolar veya içerikler.

Spam aktiviteleri: Buna spam adına her şeyi diyebilirsiniz. Spam mesajlar, spam içerikler, çok hızlı takip etme veya çıkma gibi aktiviteleri bu alana dahil edebilirsiniz.

Yanlış etiket kullanımı: Etiket kullanımı önemli. Çok fazla gereksiz etiket kullanımı ile birlikte yasaklı ve kısıtlı etiketleri çok kullanmanız bu engele girmenize neden.

Topluluk kurallarına aykırı olan etkinlikler: Kısaca toparlayacak olursak, Topluluk kurallarına aykırı olan tüm davranışları da bu gruba dahil edebilir.

Instagram Keşfet Engeli Nasıl Anlaşılır ?

Çoğu kaynağa göre, Bunu etiketlerden ( hastag ) anlayabiliyorsunuz. Instagram keşfet engeli yiyen bir hesabın içerikleri keşfete ve topluluk bölümlerinde düşmez.

O halde bir içerik paylaşın ve etiketleyin. Hemen kullandığınız etiketi Instagramda aratın. İçeriğiniz etiket sayfasında gözüküyorsa bu engel yediğiniz anlamına gelmez. Ancak içerik yoksa bu keşfet engeli yediğiniz anlamına gelir.

En iyi anlayabileceğiniz yöntem budur. Bunlardan hariç keşfet engelini test eden bazı programlar ve siteler var ancak bu ne kadar doğru bilemeyiz.

Instagram Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır ?

Bu keşfet engelini bir çırpıda kaldıracak bir çözüm yok. Ancak ilk başta dediğimiz gibi bu engel kalıcı değil. Bazı kullanıcılarda iki haftaya kadar devam edebiliyor olmasına rağmen, bu engelin iki hafta sürdüğü anlamına gelmez. Çoğu durumda daha az sürebiliyor.

Bunula birlikte uygulayabileceğiniz birkaç adım var. Bu adımlara dikkat ederek en azından engel süresini kısaltabilirsiniz.

Doğru Etiket Kullanımını Öğrenin !

İster ınstagram’a içerik üretin ister paylaşımlar yapın. Her türlü doğru etiket kullanımını öğrenmeniz gerek. Etiketler, içerikleriniz için yararlı olduğu kadar zararlıda olabilir. Bu zararlardan biride bu shadowban yani keşfet engeli. Etiket kullanımı için sıklıkla şunlara dikkat edin;

 • Gereksiz ve çok sayıda hastag kullanmayın.
 • Yasaklı ve kısıtlı etiketleri kullanmamaya çalısın.
 • İçeriğiniz konusunu yansıtan yararlı etiketler kullanın.

3. taraf uygulama izinleri kapatın !

Bu süreçte bot yazılım ve 3. taraf uygulama izinlerini kapatın ve kullanmayın. Yazılımlar adınıza daha fazla spam aktivitelerini yapabilir. Bazı uygulamalar işinizi rahatlasa da bazen shadowban’a neden olabiliyorlar. Bu yüzden bu dönemde bu uygulama izinlerini keserseniz sizim adınıza daha iyi olabilir.

Ayrıca bot takipçiler, beğeniler ve spam yorumları keşfet engeline neden olabilir. Özellikle bunu sıklıkla yapıyorsanız bunu durdurmanız gerek. Hesabınızdaki takipçilerin çoğu kullanılmayan ve terk edilmiş hesaplar ise ınstagram algoritması bundan hoşlanmayabilir.

Bunlardan hariç şu adımlarda keşfet engelini kaldırmanızı sağlayabilir;

 1. Topluluk kurallarına aykırı davranışlarda bulunmayın.
 2. Spamlamayın, hızlı takip etmeyin ve seri beğenmede bulunmayın.
 3. Rapor edilmekten kaçının.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Instgram ihlal kurali ettim sanırım nasıl geri alabilirim en önemlisi fotograflari nasil instgram hesabıma aktarabilirim yeni instgram sayfama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu