InstagramSiber güvenlikSosyal Medya

Instagram Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

Birçok farklı sebepten dolayı bazen Instagram hesap kurtarma yöntemlerine veya önceden erişimimizi kaybettiğimiz hesabımızı geri almaya ihtiyacımız olabilir. Neyse ki korkulacak bir durum yok, pek çok durumda adımıza kayıtlı Instagram hesabını geri alabiliyor ve onlara tekrar erişebiliyoruz.

Anlaşılan hesabınızı bir şekilde kaybettiğini ve onu tekrar almaya çalışıyorsunuz. Peki kaybetmenizin arkasındaki neden ne?

Bunun bilmeniz hesabınızı geri almanız adına çok önemli. Çünkü bu yazıda birçok sebepten dolayı kurtarma adımlarını bulacaksınız. Bu yüzden bazı nedenlere bakalım.

Bu nedenlerin başında; çalınan ınstagram hesapları, şifresi unutulan hesaplar, kurtarma seçeneklerini kaybeden hesaplar, dondurulan ve silinen hesaplar, e-posta sıkıntısı yaşayan ve askıya alınan hesaplar örnek gösterilebilir.

Eğer bir hesaba bu nedenlerden dolayı erişiminizi kaybettiyseniz bu yazıda gerekli güvenlik seçenekleri ile size rehberlik ederek hesabınızı geri almanızı sağlayacağız.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm

Instagram hesabınız geri alabilmeniz adına bu bölümü başlıklara göre sınıflandırıyorum. Hemen üst bölümdeki içindekiler kısmında hesabınızı geri almanıza ne neden oluyorsa o başlığın altına giderek kesin çözümü orada bulabilirsiniz.

1- Şifresi unutulan hesabı kurtarma

Instagram’da şifreler genellikle sıklıkla unutulur. Bu sadece Instagram için değil diğer sosyal medya mecraları içinde geçerli. Şifresini unuttuğunuz bir hesabı kurtarmak son derece kolay, bunun için ihtiyacınız olan kayıtlı bir telefon numarası ya da kayıtlı e-posta adresi. Bu ikisinden birini bile kullanarak hesabınız geri alabilirsiniz.

Unuttuğunuz hesabın şifresini şu adımlara yenileyebilirsiniz;

 1. Mobil uygulamada ve masaüstü web tarayıcıda Instagram giriş sayfasına gidin.
 2. Giriş sayfasının altında “Şifremi unuttum” butonuna tıklayın.
 3. Ardından ilgili hesaba ait bilgileri girin.
 4. Giriş Bağlantısı gönder seçeneğine tıklayın.
 5. E-posta veya SMS ile gelen linke tıklayarak yeni şifre oluşturun.

Bu ikisi ile hesabınızı alabilirsiniz. Bunlardan farklı olarak hesabınız bir Facebook hesabına bağlıysa aynı şekilde Facebook hesabı ile giriş yaparak uygulama üzerinde şifreyi değiştirebilirsiniz.

2- Geçici olarak kapatılan (dondurulan) hesabı kurtarma

Çoğumuz dönem dönem hesabını gerekli olduğu için geçici olarak dondurduğunu biliyoruz. Dondurma işlemi hesabın verilerini ve bilgilerini silmez sadece genel görünümden gizleyerek hesabı silinmiş gibi gösterir. Instagram’da dondurulan hesaplar, istenilen zamanda hesaba tekrar giriş yapılarak açtırılabiliyor.

Özellikle çeşitli nedenlerden dolayı geçici olarak kapatılan hesabı geri açtırmak için şu adımları izleyin;

 • Uygulamadan veya web tarayıcıdan ınstagram giriş sayfasına gidin.
 • Bahsedilen hesaba ait e-posta veya telefon numarasını ve şifresini girin.
 • Son olarak ilgili hesaba giriş yapın.

Dediğim gibi dondurulan hesabı tekrar açtırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken ilgili hesaba tekrardan giriş yapmak. Sonrasında hesabınız kendiliğinden açılacaktır.

3- Kalıcı olarak silinen hesabı kurtarma

Bir hesabın tamamen silinmesi için 30 gün gibi bir süre gerekir. Bu süre zarfında hesap devre dışı bırakılmış bir şekilde bekletilir. Hesabınız kalıcı olarak silmeye çalıştıysanız ve aradan 1-3 ay gibi bir süre geçtiyse hesabı geriye almanın bilindik bir yolu yoktur. Ancak şunu da biliyoruz; Instagram hesap verilerini çeşitli nedenlerden dolayı yedek depolama alanında tutabilir. İhtimali düşük olsa bile, Buradan ınstagram ile iletişime geçebilirsiniz.

4- Çalınan Instagram hesabını kurtarma

Çoğunlukla soruların başında “Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim” gibi sorular geliyor. Çalınan Instagram hesabını geri alma işlemi genelde çok basit bir yöntem ile geri alınabiliyor. Fakat bazı durumlarda çok zor oluyor. Ama endişelenecek bir durum yok, bu durumlar çoğunlukla çok nadir olur. Örneğin, hesabınıza bağlı e-posta adresine erişiminiz yoksa bu hesabınız için büyük tehlike olabilir. Bu yüzden bu bölümde e-posta adresi, hesabı geri alabilmek adına çok önemli.

Hesabınız başkası tarafından ele geçirildiğinde, yapacağı herhangi bir değişiklikte (e-posta, telefon ve şifre gibi) muhakkak e-posta adresinize bildirim gidecektir. Bu bildirim sayesinde hesabınızı geri alabilirsiniz. Peki, çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır ?

Hesabınız başkası tarafında ele geçirildiğini veya şifre gibi bilgilerini değiştiğini düşünüyorsanız şu adımları izleyin;

 • Hesabın bağlı olduğu e-posta adresine gidin.
 • Instagram tarafında gelen mail’e tıklayın.
 • En altta “Bunu siz yapmadıysanız, buradan güvenceye alabilirsiniz” şeklindeki linke tıklayın.

Tabii, çoğu zaman mail adresimizi tanımlamadığımız ya da mail adresimize erişemediğimiz gibi durumlarda söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda aslında yapılacak pek fazla bir şey olmuyor. Çünkü e-posta değiştirme, telefon numarası değiştirme ve şifre değişikliğinde e-posta adresine bildirim gidebilir.

Çalınan Instagram hesabı geri alma işlemini buradan daha detaylı olarak anlatmıştık. Ve hesabınız daha etkin korumanız için hesap koruma yöntemlerine de bakabilirsiniz.

5- Instagram tarafından kapatılan hesabı kurtarma

Son zamanlarda yaşanan olaylar vasıtasıyla, Instagram aktif kullanıcı sayısında dikkat çeker nitelikte bir artış oldu. Bu büyük topluluk Instagram için oldukça önemli olduğu kadar, belirlenen topluluk kuralları da bir hayli önemli. Bu yüzden Instagram topluluk kuralları ve telif ihlalleri açısında gereği kadar katı olabilir.

Hesabınız, topluluk kuralları ve telif ihlalleri yüzünden Instagram tarafından kapatıldıysa veya devre dışı bırakıldıysa bu gibi durumlarda herhangi bir kurtarma seçeneği sunulmuyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi ınstagram bu konularda oldukça disiplinli davranıyor.

Peki, alternatif olarak başka bir yol izlenilebilir mi ?

Evet, ancak hesabınızın haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz;

Bu Instagram hesap kurtarma linki sizi itiraz sayfasına yönlendirecektir. Gittiğiniz sayfada sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra hesabın kapatılmasına neden itiraz ettiğini açıklayın ve gönderin. Sonrasında tek yapmanız gereken, gelecek olan yanıtı beklemek. Ancak bu şekilde bir alternatif uygulanabilir.

Hesabımızı Kaybetmemek İçin Neler Yapabiliriz.

1- Hesabınızı kaybetmemek için önceden bazı önlemler alarak başlayabilirsiniz. Örneğin, hesaba bir telefon numarası ile kayıt olduysanız hemen e-posta adresini tanımlayarak ilk hareketinizi yapmış olursunuz. Bu noktadan bakacak olursak e-posta adresi hesap güvenliği için çok önemli. Birçok durumda hesabınızı geri almanızı sağlar. Bu da ilerde yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçer.

Ayrıca e-posta adresinize olan erişimi kaybetmemeye çalışın. Gerekirse telefon numarasını kurtarma seçeneği olarak ayarlayın, şifresini ezbere bilin yada sıkı bir yere not edin.

2- Hackerlara ve hesap çalmaya çalışanlara karşı, hesabınız korumak için çeşitli güvenlik seçeneklerini kurabilirsiniz. Bunlardan biri, iki faktörlü kimlik doğrulama. Bunu hesabınızda aktif ettiğinizde hesap girişlerinde sizden sabit veya sürekli değişen kodlar isteyecektir. Bu kod sistemi sayesinde herhangi biri hesap şifrenizi kırsa bile hesabınıza giriş yapamayacaktır.

Tabii, güçlü şifre oluşturma, phishing saldırıları, takipçi siteleri, üçüncü taraf güvensiz uygulamalar erişim gibi klasik tavsiyelere de ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

3- Hesabınız, topluluk kuralları ve telif ihlalleri çerçevesinde kullanın. Söz konusu hesap sizin için önemliyse, Instagram tarafından kapatılmak ya da devre dışı bırakılmak hesabınızı geri alınamaz bir yola sürükler. Hatta aynı kullanıcı adı ile tekrar bir hesap bile açamazsınız. Topluluk, Instagram için işte bu kadar önemli.

Sonuç

En sık yaşanan Instagram hesap kurtarma yöntemlerine çeşitli çözümler ile bir açıklık getirdik. Bu durumlarda kullanıcılar arasında sıklıkla yaşanıyor. Nitekim bazılarımız bu sorunlar karşısında ne yapacağını bilmiyor. Bu yazıda onlara rehberlik eder derecede yardımcı olacaktır.

Eğer bunlardan farklı bir sorununuz varsa yorumlarda çözüm üretebiliriz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Hesabim dün itibari ile çalındı ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Bana bu konuda yardım edebilecek varmı lütfen benim için çok önemli

 2. Problemli hesaplarınız için destek oluyoruz. Kullanıcı adımız ile bize ulaşabilirsinizzzzz

  Whastapp +90**********
  @******** instagramdan yazarsanız yardımcı olurum

 3. Benim hesabım çalındı ve hic bir şey yapamiyorum
  Instagramdan yardım alamiyorum
  Bide şikayet bölumüne gitmiyor
  Yardimcı olabilir misiniz

 4. Instagram hesabım çalındı geri alamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
  gelenerr_yyunus çalınan hesabım

 5. Merhaba iyi çalışmalar bir mağduriyetim olcaktı Instagram hesabım çalındı ve e-posta telefon numaramı değiştirdi bir türlü geri alamıyorum lütfen yardım edin

  1. Merhaba, eposta ve telefon değiştirilmesi durumunda dahi eski eposta hesabınıza “bu işlemi siz yapmadıysanız hesabı güvence altına alın” tarzında bir mesaj gelir. Bu linke tıkladığınızda hesabı geri alabilirsiniz. Ancak eski eposta hesabınıza erişemiyorsanız, geri almanız zor olacaktır. Alternatif olarak Instagram ile iletişime geçebilirsiniz. Yada daha fazla yardım alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu