InstagramSiber güvenlikSosyal Medya

Instagram Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

Birçok farklı sebepten dolayı bazen Instagram hesap kurtarma yöntemlerine veya önceden erişimimizi kaybettiğimiz hesabımızı geri almaya ihtiyacımız olabilir. Neyse ki korkulacak bir durum yok, pek çok durumda adımıza kayıtlı Instagram hesabını geri alabiliyor ve onlara tekrar erişebiliyoruz.

Anlaşılan hesabınızı bir şekilde kaybettiğini ve onu tekrar almaya çalışıyorsunuz. Peki kaybetmenizin arkasındaki neden ne?

Bunun bilmeniz hesabınızı geri almanız adına çok önemli. Çünkü bu yazıda çeşitli nedenlerde dolayı kurtarma adımlarını bulacaksınız. Bu yüzden bazı nedenlere bakalım.

Bu nedenlerin başında; çalınan Instagram hesapları, şifresi unutulan hesaplar, kurtarma seçeneklerini kaybeden hesaplar, dondurulan ve silinen hesaplar, e-posta sıkıntısı yaşayan ve askıya alınan hesaplar örnek gösterilebilir.

Eğer bir hesaba bu nedenlerden dolayı erişiminizi kaybettiyseniz bu yazıda gerekli güvenlik seçenekleri ile size rehberlik ederek hesabınızı geri almanızı sağlayacağız.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm

Instagram hesabınız geri alabilmeniz adına bu bölümü başlıklara göre sınıflandırıyorum. Hemen üst bölümdeki içindekiler kısmında hesabınızı geri almanıza ne neden oluyorsa o başlığın altına giderek kesin çözümü orada bulabilirsiniz.

Şifresi unutulan hesabı kurtarma

Instagram’da şifreler genellikle sıklıkla unutulur. Bu sadece Instagram için değil diğer sosyal medya mecraları içinde geçerli. Şifresini unuttuğunuz bir hesabı kurtarmak son derece kolay, bunun için ihtiyacınız olan kayıtlı bir telefon numarası ya da kayıtlı e-posta adresi. Bu ikisinden birini bile kullanarak hesabınız geri alabilirsiniz.

Unuttuğunuz hesabın şifresini şu adımlara yenileyebilirsiniz:

 1. Mobil uygulamada ve masaüstü web tarayıcıda Instagram giriş sayfasına gidin.
 2. Giriş sayfasının altında “Şifremi unuttum” butonuna tıklayın.
 3. Ardından ilgili hesaba ait bilgileri girin.
 4. Giriş Bağlantısı gönder seçeneğine tıklayın.
 5. E-posta veya SMS ile gelen linke tıklayarak yeni şifre oluşturun.

Bu ikisi ile hesabınızı alabilirsiniz. Bunlardan farklı olarak hesabınız bir Facebook hesabına bağlıysa aynı şekilde Facebook hesabı ile giriş yaparak uygulama üzerinde şifreyi değiştirebilirsiniz.

Instagram Şifremi Unuttum E-postamı Bilmiyorum

Kullanıcıların çoğu böyle durumlarla karşılaşabiliyor ve Instagram’da bunun farkında. Bunun için kullanıcıların güvenliğini ihlal etmeden kullanıcıya e-posta adresini hatırlatacak bir ipucu veriyor.

E-posta adresinin dışında hesabınızda bir telefon numarası kayıtlıysa şayet onunla daha kolay şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Eğer yoksa son çare e-posta adresinizi hatırlamanız gerekecek. Peki bu ipucunu nasıl alacağız?

Öncellikle uygulama içinden veya web tarayıcı üzerinden şifre sıfırlama bağlantısına gidin.

Ardından kullanıcı adınızı girin ve “giriş bağlantısı gönder” butonuna dokunun.

Sistem size aşağıdaki gibi gönderilen e-posta adresinin bir ipucunu verecektir. Bu hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Hatırladıktan sonra posta adresinize gidin ve bağlantıdan şifrenizi sıfırlayın.

Instagram Şifremi Unuttum E-postamı Bilmiyorum

Geçici olarak kapatılan (dondurulan) hesabı kurtarma

Çoğumuz dönem dönem hesabını gerekli olduğu için geçici olarak dondurduğunu biliyoruz. Dondurma işlemi hesabın verilerini ve bilgilerini silmez sadece genel görünümden gizleyerek hesabı silinmiş gibi gösterir. Instagram’da dondurulan hesaplar, istenilen zamanda hesaba tekrar giriş yapılarak açtırılabiliyor.

Özellikle çeşitli nedenlerden dolayı geçici olarak kapatılan hesabı geri açtırmak için şu adımları izleyin:

 • Uygulamadan veya web tarayıcıdan Instagram giriş sayfasına gidin.
 • Bahsedilen hesaba ait e-posta veya telefon numarasını ve şifresini girin.
 • Son olarak ilgili hesaba giriş yapın.

Dediğim gibi dondurulan hesabı tekrar açtırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken ilgili hesaba tekrardan giriş yapmak. Sonrasında hesabınız otomatik olarak açılacaktır.

Kalıcı olarak silinen hesabı kurtarma

Bir hesabın tamamen silinmesi için 30 gün gibi bir süre gerekir. Bu süre zarfında hesap devre dışı bırakılmış bir şekilde bekletilir. Hesabınız kalıcı olarak silmeye çalıştıysanız ve aradan 1-3 ay gibi bir süre geçtiyse hesabı geriye almanın bilindik bir yolu yoktur.

Ancak şunu da biliyoruz: Instagram hesap verilerini çeşitli nedenlerden dolayı yedek depolama alanında tutabilir. İhtimali düşük olsa bile, buradan Instagram ile iletişime geçebilirsiniz. Onlara durumu detaylıca açıklayın.

Çalınan Instagram hesabını kurtarma

Çoğunlukla soruların başında “Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim” gibi sorular geliyor. Çalınan Instagram hesabını geri alma işlemi genelde çok basit bir yöntem ile geri alınabiliyor.

Fakat bazı durumlarda çok zor da olabiliyor. Ama endişelenecek bir durum yok, bu durumlar çoğunlukla çok nadir olur. Örneğin, hesabınıza bağlı e-posta adresine erişiminiz yoksa bu hesabınız için büyük tehlike olabilir. Bu yüzden bu bölümde e-posta adresi, hesabı geri alabilmek adına çok önemli.

Hesabınız başkası tarafından ele geçirildiğinde, yapacağı herhangi bir değişiklikte (e-posta, telefon ve şifre gibi) muhakkak e-posta adresinize bildirim gidecektir. Bu bildirim sayesinde hesabınızı geri alabilirsiniz. Peki, çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır?

Hesabınız başkası tarafında ele geçirildiğini veya şifre gibi bilgilerini değiştiğini düşünüyorsanız şu adımları izleyin:

 • Hesabın bağlı olduğu e-posta adresine gidin.
 • Instagram tarafında gelen mail’e tıklayın.
 • En altta “Bunu siz yapmadıysanız, buradan güvenceye alabilirsiniz” şeklindeki linke tıklayın.

Tabii, çoğu zaman mail adresimizi tanımlamadığımız ya da mail adresimize erişemediğimiz gibi durumlarda söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda aslında yapılacak pek fazla bir şey olmuyor. Çünkü e-posta değiştirme, telefon numarası değiştirme ve şifre değişikliğinde e-posta adresine bildirim gidebilir.

Çalınan Instagram hesabı geri alma işlemini buradan daha detaylı olarak anlatmıştık. Ve hesabınız daha etkin korumanız için hesap koruma yöntemlerine de bakabilirsiniz.

Instagram tarafından kapatılan hesabı kurtarma

Son zamanlarda yaşanan olaylar vasıtasıyla, Instagram aktif kullanıcı sayısında dikkat çeker nitelikte bir artış oldu. Bu büyük topluluk Instagram için oldukça önemli olduğu kadar, belirlenen topluluk kuralları da bir hayli önemli. Bu yüzden Instagram topluluk kuralları ve telif ihlalleri açısında gereği kadar katı olabilir.

Hesabınız, topluluk kuralları ve telif ihlalleri yüzünden Instagram tarafından kapatıldıysa veya devre dışı bırakıldıysa bu gibi durumlarda herhangi bir kurtarma seçeneği sunulmuyor genelde. Yukarıda da bahsettiğim gibi Instagram bu konularda oldukça disiplinli davranıyor.

Peki, alternatif olarak başka bir yol izlenilebilir mi?

Evet, ancak hesabınızın haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

Bu Instagram hesap kurtarma linki sizi itiraz sayfasına yönlendirecektir. Gittiğiniz sayfada sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra hesabın kapatılmasına neden itiraz ettiğini açıklayın ve gönderin. Sonrasında tek yapmanız gereken, gelecek olan yanıtı beklemek. Ancak bu şekilde bir alternatif uygulanabilir.

Instagram Hesap Kurtarma İle İlgili Sorular (2022)

Bu işlem çoğu zaman oldukça kolay olsa da çoğu zamanda kullanıcıları inanılmaz bir çaresizlik içerisine sokabiliyor. Böyle durumda kullanıcıların aklına farkı soruların gelmesi ve hesabına olan erişimi geri almak istemesi oldukça doğal.

Bu yüzden hesabına olan erişimi kaybetmiş kullanıcılara yardımcı olabilmek adına burada birkaç soruya yer verip onları yanıtlamaya çalışacağız.

Instagram ile nasıl iletişim kurabilirim?

Instagram destek hattı yada yardım merkezi, kullanıcıların yaşamış olduğu sorunlara hızlı çözümler üretmek ve onlara yardımcı olabilmek için oluşturulurmuş destek merkezidir.

Burada kullanıcılar problemlere veya hesap ayarlarının nasıl yapılabileceğini öğrenebilir. Örneğin, bir hesabı şikayet etmeniz gerekiyorsa veya hesabınızdaki ayarları yenilemek istiyorsanız burada adım adım yardım alabiliyorsunuz. Bu destek hattına mobil uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz.

 1. Hesabınıza giriş yapın.
 2. Profilinize gelin.
 3. Sağ üstteki 3 çizgiye dokunun.
 4. Ayarlar > Yardım öğesine dokunun.

Daha fazlası için bakınız: Instagram Destek Hattı Nedir? Nasıl İletişime Geçilir?

Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım?

Popüler olan bir diğer soruda bizzat budur. Hesabınız başkasının eline geçebilir. Bu durumda yapılacakları yukarıda detaylıca anlattık. Kısaca özetleyecek olursak, hesabınıza erişemiyorsanız ve şifre sıfırlama talebinden bulunamıyorsanız.

E-posta adresinize instagramdan gelen e-postada bu işlemi geri al gibi bir seçenek bulunacaktır. Buraya tıklamanız halinden hesabınız kurtulacaktır.

Ayrıca kaynak olarak buraya da bakmanızı öneririz.

Facebook üzerinden hesap kurtarma yapılabilir mi?

Facebook üzerinden giriş yapabilir ya da hesabınıza ait şifreyi değiştirebilirsiniz. En nihayetinde bunları yapabilmek için bağlantılı bir facebook hesabına ihtiyacınız var.

Hesap kurtarma işlemine gelecek olursak bunu Instagram üzerinden yapmanız gerekecektir. Ancak bundan kastınız şifre değiştirmek ve şifre sıfırlamaksa o halde elbette yapılabilir.

Hesabımızın Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyız?

1- Hesabınızı kaybetmemek için önceden bazı önlemler alarak başlayabilirsiniz. Örneğin, hesaba bir telefon numarası ile kayıt olduysanız hemen e-posta adresini tanımlayarak ilk hareketinizi yapmış olursunuz. Bu noktadan bakacak olursak e-posta adresi hesap güvenliği için çok önemli. Birçok durumda hesabınızı geri almanızı sağlar. Bu da ilerde yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçer.

Ayrıca e-posta adresinize olan erişimi kaybetmemeye çalışın. Gerekirse telefon numarasını kurtarma seçeneği olarak ayarlayın, şifresini ezbere bilin yada sıkı bir yere not edin.

2- Hackerlara ve hesap çalmaya çalışanlara karşı, hesabınız korumak için çeşitli güvenlik seçeneklerini kurabilirsiniz. Bunlardan biri, iki faktörlü kimlik doğrulama. Bunu hesabınızda aktif ettiğinizde hesap girişlerinde sizden sabit veya sürekli değişen kodlar isteyecektir. Bu kod sistemi sayesinde herhangi biri hesap şifrenizi kırsa bile hesabınıza giriş yapamayacaktır.

Tabii, güçlü şifre oluşturma, phishing saldırıları, takipçi siteleri, üçüncü taraf güvensiz uygulamalar erişim gibi klasik tavsiyelere de ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

3- Hesabınız, topluluk kuralları ve telif ihlalleri çerçevesinde kullanın. Söz konusu hesap sizin için önemliyse, Instagram tarafından kapatılmak ya da devre dışı bırakılmak hesabınızı geri alınamaz bir yola sürükler. Hatta aynı kullanıcı adı ile tekrar bir hesap bile açamazsınız. Topluluk, Instagram için işte bu kadar önemli.

4- Bazı uygulamalar veya siteler sizden hesabınıza erişim isteği isteyebilirler. Birçoğu tamamen yasal ve güvenli olabilir ancak özellikle işletmeler için erişim izini verirken uygulamanın veya sitenin ne kadar güvenilir olduğundan emin olun. Bilinmeyen, takipçi göndermeye çalışan, güvenilmeyen, otomatik beğeni yapan, bot vb. sistemlere erişim hakkı kesinlikle vermeyin.

Daha önceden bunlara benzer tehlikeli sistemlere erişim hakkı verilmişse yada hesabınızda şüpheli hareketlerde bulunuyorsa bunlara olan erişimi kapatın.

Sonuç

En sık yaşanan Instagram hesap kurtarma yöntemlerine çeşitli çözümler ile bir açıklık getirdik. Bu durumlarda kullanıcılar arasında sıklıkla yaşanıyor. Nitekim bazılarımız bu sorunlar karşısında ne yapacağını bilmiyor. Bu yazıda onlara rehberlik eder derecede yardımcı olacaktır.

Eğer bunlardan farklı bir sorununuz varsa yorumlarda çözüm üretebiliriz.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Yıllardır kullandığım ınstagram hesabım çalındı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

 2. Çalınan hesaplarınızı üçretli bir şekilde kurtarıyorum iletişim için IG: @******* hesabıma DM atabilirsiniz.

 3. Hesabim dün itibari ile çalındı ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Bana bu konuda yardım edebilecek varmı lütfen benim için çok önemli

 4. Problemli hesaplarınız için destek oluyoruz. Kullanıcı adımız ile bize ulaşabilirsinizzzzz

  Whastapp +90**********
  @******** instagramdan yazarsanız yardımcı olurum

 5. Benim hesabım çalındı ve hic bir şey yapamiyorum
  Instagramdan yardım alamiyorum
  Bide şikayet bölumüne gitmiyor
  Yardimcı olabilir misiniz

 6. Instagram hesabım çalındı geri alamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
  gelenerr_yyunus çalınan hesabım

 7. Merhaba iyi çalışmalar bir mağduriyetim olcaktı Instagram hesabım çalındı ve e-posta telefon numaramı değiştirdi bir türlü geri alamıyorum lütfen yardım edin

  1. Merhaba, eposta ve telefon değiştirilmesi durumunda dahi eski eposta hesabınıza “bu işlemi siz yapmadıysanız hesabı güvence altına alın” tarzında bir mesaj gelir. Bu linke tıkladığınızda hesabı geri alabilirsiniz. Ancak eski eposta hesabınıza erişemiyorsanız, geri almanız zor olacaktır. Alternatif olarak Instagram ile iletişime geçebilirsiniz. Yada daha fazla yardım alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu