InstagramSiber güvenlikSosyal Medya

Instagram Hesabınızı Saldırılardan Nasıl Korursunuz ?

Instagram hesabınız ne kadar önemli ? Instagram mesajlarınız, sohbetleriniz ve gizli tuttuğunuz fotoğraflarınız bunların hepsinin başkalarının eline geçtiğini düşünün. Kötü bir durum olması gerek.

Özellikle de Instagram’da satış veya dijital bir işletmeye sahipseniz. Sizin bu yazıyı daha dikkatli ve sonuna kadar okumanızı öneririm. Çünkü Instagram hesabınızın saldırıya uğraması ve bunun sonucunda zarar görmesi , potansiyel müşterilerinizin gözünde eksi puan almaya ve güvenilirliğin sarsılmasına neden olabilir. Bunu da kesinlikle istemeyiz !

Normal olarak hesaplar çalındığında ise, “Instagram hesabım çalındı – Ne yapmalıyım ? “ gibi sorular doğal olarak artıyor. Gelin o zaman Instagram hesabını çalınmaya karşı koruma yollarına detaylı olarak bakalım. Bundan önce Instagram Hesabım Çalındı ve giriş yapamıyorum diyenler için yapmanız gereken yollara bakalım.

Instagram Hesabınız Çalındı ise Yapmanız Gerekenler ?

Instagram hesabınıza güçlü bir şifre vb. gibi güvenlik önlemleri almadıysanız. Instagram hesabınızın hacklemesi kaçınılmaz. Instagram hesabınız çalındı ise şayet çalınan ınstagram hesabını geri alma yollarını sizin için bu bölümde anlatacağız. Fakat, önce şundan emin olun. Instagram hesabınıza bağlı bir e-posta veya telefon numarası olduğundan emin olun.

1- E-postanızı Kontrol edin

“Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim ?” diye soranlar ilk yapmaları gereken: Şifreniz değişti ise ve sizde giriş yapamıyorsanız, e-posta adresinize bilgilendirme maili gelmesi lazım bunun en altından “Bunu ben yapmadım” adlı bir buton olacaktır. Oraya tıklayarak hesabınızın şifresini sıfırlayabilirsiniz.

Ayrıca hesabınız çalındığında hesabınıza bağlı e-posta ve telefon numarası değişmediyse aynı işlemi şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak’da yapabilirsiniz. Fakat değişti ise yukarıdaki işlemi yapmanız lazım olacaktır.

2- Instagramın hesap kurtarma sistemini kullanın.

Bu yöntemi aslına bakarsanız daha önceden ele aldığımız çalınan ınstagram hesabını geri alma yazısında bu yöntemi detaylı olarak anlattık. O yazıya giderek bu işlemi en doğru şekilde yapabilirsiniz. Ve eğer ınstagram hesabınız çalındığında korkmanıza gerek yazımızdaki adımları takip ederek ınstagram hesabını geri alabilirsiniz.

Instagram Hesabını Koruma Yöntemleri

Peki “Instagram Hesabımı Nasıl Güvene alabilirim ?” veya “Instagramı nasıl güvene alabilirim ?” diyenlerin cevaplarını karşılayacağız. İşte Instagram hesabını güvene alma yolları:

1- Şifrenizi Güçlendirin veya Oluşturun

Yöntem: Bu aslında en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Şifrenizi güçlü olması, hesabınıza saldıran kişilerin girmesini bir o kadar zorlaştıracaktır. Ayrıca bruteforce gibi saldırı sistemlerinden sizi kolayca ayıklayacak olan da bu yöntemdir. Birçok hesap şifrelerine önem vermediği için yada çok basit derecede şifreler kullanmasından dolayı, hesapları ya hackleniyor yada saldırıya uğruyor. Bu olaylar gibi korkunç saldırılardan korunmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Şifre oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Olabildiğince uzun Şifreler kullanın. Uzunluğun en az 8 karakter kadar olmalıdır. Neden uzun karakterler çünkü; Karakterlerin fazla olması kombinasyon olasılığını artırıyor. Kombinasyonun artması, şifrenin kırılma olasılığını en aza indiriyor. Bu da bizim i çin yeteri kadar güvenli oluyor.
 • Karışık şifreler seçin. Karışık şifre derken, harf, sayı, özel karakter yada noktalama işaretleri, büyük & küçük harf, gibi karakterleri kullanarak şifreleri karışık hale getirin. Ancak karışık şifreler aklınızda daha zor kalabilir. Bunları bir tarafa not etmeyi deneyebilirsiniz. Yada hafızanıza güveniyorsanız aklınızda tutabilirsiniz.
 • Çoğunluğun kullandığı basit ,sade, sıradan ve bilindik şifreleri kullanmayın. Bir bruteforce saldırısında yani şifre kırmada ilk kolay ve sade olan şifreler denenir.Yani hesabınızın şifresi çok kısa bir sürede bile kırılabilir

2- İki Faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin (2FA)

İki faktörlü kimlik doğrulaması hesap girişlerinde şifre aşamasından sonra 6 haneli bir kod isteyecektir. Bu kodu iki şekilde alabilirsiniz. Google Authenticator yada SMS yoluyla alabilirsiniz. Bu sayede bir güvenlik aşaması daha kullanarak hesabınızın güvenliğini artırmış oluyorsunuz. I

Instagram’da satış veya müşteri kitleniz varsa iki faktörlü kimlik doğrulamasını mutlaka açmanızı öneririz. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir ?

Instagramın ana sayfasına girerek, Ayarlar >> Güvenlik >> İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması sekmesine girin. Ardından Bu bölüme “Başla” butonuna basarak geçin.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Etkinleştirme

Bunun ardından karşınıza iki seçenek çıkacak. Kodu, Google Authenticator yada SMS ile alabilirsiniz. Hangisi kolayınıza gelirse.

Sonrası için eğer SMS ile kodu almak istiyorsanız, telefon numaranızı girerek, kodu alabilirsiniz. Google Authenticator ile giriş yapmak istiyorsanız. Android yada IOS için bağlantılara tıklayarak indirebilirsiniz. Son olarak “İleri” butonuna basarak sizi otomatik olarak ayarlayacaktır.

Uyarı: Google Authenticator, telefonunuzdan bir şekilde silinirse kodu alamazsınız. Tekrar indirseniz bile alamazsınız. Kod olmadan da giriş yapamazsınız. Authenticator ile sorun yaşarsanız buraya bakın. Lütfen bunu bilerek hareket edin.

3- E-posta hesabınızın güvenliğini sağlayın

E-posta adresinde şifreniz kadar önemli. Herhangi bir tarafından ele geçirildiğinde ınstagram gibi bağlı sosyal medya hesaplarına da ulaşır. Bu yüzden güvenliği sağlanması gereken ikinci bir husus. E-posta sağlayıcılarının genelde yukarıda olduğu gibi İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması etkinlikleri vardır. Bunları etkin hale getirerek. Bir saldırı sonucunda hesaplarını koruyabilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise: Instagram hesabınıza bağlı e-posta adresinizi kimseyle paylaşmayın. Bir işletmeye sahipseniz iletişim seçeneği olarak başka bir e-posta adresi vermenizde yarar var. Yani bilgisayar korsanları eğer E-posta adresinizi bilmezlerse saldırı yapamazlar. Bu yöntem ise sizi büyük ölçüde saldırıdan koruyacaktır.

4- Güvenilmeyen Üçüncü Taraf Uygulamalarına ve Sitelere Erişimi Kapatın.

Ekstra bir detay daha, bazı uygulamalar veya siteler sizden hesabınıza erişim isteği isteyebilirler. Evet birçoğu tamamen yasal ve güvenli oluyor orası doğru; Fakat özellikle işletmeler için, erişim izini verirken uygulamanın veya sitenin ne kadar güvenilir olduğundan emin olun. bilinmeyen , takipçi göndermeye çalışan , güvenilmeyen , otomatik beğeni yapan , bot vb. sistemlere erişim hakkı vermeyin.

Daha önceden bunlara benzer tehlikeli sistemlere erişim hakkı verilmişse yada hesabınızda şüpheli hareketlerde bulunuyorsa, aşağıdaki adımları takip ederek uygulamaları yada siteleri kolayca iptal edebilirsiniz.

1- Instagram ana sayfasından Ayarlar >> Güvenlik >> Uygulamalar ve İnternet Siteleri sekmesinde şüpheli olduğunu düşündüğünüz erişimleri kapatabilirsiniz.

Instagram Üçüncü taraf uygulamalar

Son olarak herkes instagram hesabını güvenli ve koruma sahibi olmasını ister yukarıda anlattığım birbirinden farklı son derece güvenli Instagram Hesabını Koruma yöntemlerine dikkat ederek özellikle işletme hesabına sahip kişiler ve normal hesaplar bunlara dikkat ederek hesaplarını güvenli tutabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Hesabının sen olduğunu onayla

  Hesabında sıradışı hareketler fark ettiğimiz için çıkışını yaptık

  Kapatılmadan önce hesabına tekrar erişebilmeni sağlıyabilmemiz için
  1 gün içinde sıradaki adımları takip et
  Böyle diyor bilen varsa yardımcı olursa sevinirim ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu