InstagramSosyal Medya

Instagram Etkileşim Arttırma Yöntemleri 2021: 7 Kesin Yöntem

Instagram’da ön plana çıkmanın birçok yolu olsa da aslında en önemli yollarında biri, etkileşim oranını arttırmaktır. Instagram algoritmalardan tutun alacağınız reklamın kalitesine kadar her şeyi etkileşim oranı belirler. Algoritmalar, içeriklerinizin yönünü belirlemek için ayrıca baktığı kriterlerden biri. Eğer Instagram etkileşim arttırma yollarını arıyorsanız 7 adımda gösteriyoruz.

Başlamadan önce Instagram’da etkileşim oranının neden bu kadar önemli olduğunu sorabilirsiniz yada neden bu kadar önemli olduğunu bildiğiniz için buradasınız ancak kısaca anlatalım.

Instagram Etkileşim Oranı Nedir ?

Etkileşim oranı ( engagement rate ): Hedef kitlenin gönderiye veya içeriğe olan ilgisini gösterir. Beğeniler, tıklamalar, paylaşımlar ve yorumlar gibi etkenler dikkate alınır. Hesaplanması ise, toplam etkileşim sayısının toplam erişim sayına bölerek elde edilen değerin 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

İlgili hesabın istatistiklerinde kullanılan önemli bir metriktir.


Instagram’da Etkileşimi Arttırmak Neden Önemli ?

En nihayetinde takipçi sayısında, beğeni sayısında, yorum sayısında ve diğer etkileşim aktivitelerinde doğru orantılı bir şekilde artış sağlar. Bu da bir içerik üreticisi için en önemli şeylerden biridir.

Bunların yanında birçok sponsorlu anlaşmalar etkileşim üzerinden dönüyor. Ve bence en önemli nedenlerden biri ise, Instagram algoritmasının sizi daha çok dikkate alacağıdır. Dolayısıyla Instagram keşfete düşme çabanız daha basitleşmiş oluyor.

Instagram etkileşim arttırma

Instagram Etkileşim Arttırma Yöntemleri

Instagram etkileşim oranı nasıl arttırılır ? veya arttırmak için neler yapılmalı ? Bu bölümde Instagram’da etkileşimi arttırmanıza yardımcı olacak etkileyici ipuçlarını yazıyoruz.


1- Paylaşılabilir İçerik Türleri Oluşturun.

İçerik ve hikaye oluştururken insanların kolayca paylaşabilecek türden içerikler oluştursanız Instagram’da paylaş özelliğinden başkalarına direk gönderebilirler dolayısıyla bu içeriklerinize daha fazla kişinin erişebileceği anlamına geliyor.

Paylaşım sayısı direk etkileşim oranını etkiler. Kısaca paylaşım sayısını ne kadar yüksek tutarsanız bir o kadar da etkileşim sayısı artacaktır.

2- Video içeriği yayınlayın.

Videolu içerikler diğer yayınlara göre daha fazla etkileşimde bulunuyor. Bu 2020 Instagram istatistiklere göre; video içeren gönderiler, resim içeren gönderilere kıyasla %38 daha fazla etkileşim alıyor. Bu etkileşimin arttırmanın bir diğer yollarından biridir.

Videolar, göz alıcı olduğu kadar da ilgi çekicidir. Beğeni yorum özellikle kaydetme gibi etkileşimlerde kolayca bulunabilirler. Etkileşimi arttırmak için daha fazla video yayınları paylaşabilirsiniz.

3- En Uygun Etkileşim Saatini Bulun.

Etkileşim saatleri, her hesap ve kategoriler için farklıdır. Özelliklede farklı hesaplarda farklı saat dilimine göre etkileşim saatleri daha farklı olabilir ancak 2020’de gönderi için en iyi zaman 14:00 ve 15:00 arasında olduğu belirtildi. Bu saat dilimine göre kendinizi ayarlamayın. Sizin hesabınızın etkileşim saatleri ile aynı olmayabilir.

Burada yapmanız gereken hesabınıza ait istatistiklere göre takipçi kitlenizin en aktif olduğu saati anlayıp o saatler arasında paylaşım yapmak etkileşimi arttıracaktır.

4- Yorumlara Karşılık Verin.

İçerik ve yayınlarınıza yorumlar yapıldığında sizde tartışmaya katılarak bu tartışmayı daha fazla uzatabilirsiniz. Unutmayın , etkileşim oranları hesaplanırken yorumlarda oldukça önemli.

Yorumlara veya sorulara karşılık vermezseniz bir süreden sonra yorumların ve etkileşimin giderek azaldığını görebilirsiniz. Ayrıca cevap vermek size olan hayranlığını daha fazla katlayabilir.

5- İlgi Çeken İçerikler Paylaşın.

Kimse beğenmediği içeriği, video yayınını ve fotoğrafı beğenmez. İnsanların, özelliklede hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek , beğenebilecek, kayıt edebileceği içerikler yayınlarsanız etkileşim oranlarının katlandığını göreceksiniz. Sadece uygun içeriği yayınlamak önemli.

Kitleniz beğendiği içeriğe her türlü etkileşimde bulunabilir. Yorum yapabilir. kayıt edebilir ve kolayca paylaşabilir. Bildiğiniz üzere etkileşim bu etkenlerden besleniyor.


6- Hikayelerde çıkartma kullanın.

Etkileşimi arttırmanın en iyi yollarından biride sosyal aktivedir. Instagram hikayelerinizde; soru etiketi, soru sorma, geri sayım etiketleri boşa çıkartılmıyor. Bunların amacı takipçilerinizle olan etkileşimi ve sosyal aktiveyi arttırmaktır.

Hikayeler kısmında “bana soru sor” veya birkaç soru hazırlayarak siz onlara sorabilirsiniz.

7- Genel Eğlenceli İçerikler Oluşturun.

Instagram daha çok eğlenmek ve kafa dağıtmak amacıyla kullanılır ve eğlence ağırlık içerik paylaşan hesapların içerikleri daha fazla etkileşim alıyor olması bundan şaşmamalı. İmkanınız varsa komik ve eğlenceli paylaşımlarda bulunursanız etkileşimler gelecektir.

Instagram’da etkileşim oranını artıracak 7 ipucu bunlardı ancak ek olarak bunları da yapabilirsiniz;

  1. Dikkat çekici başlıklar kullanın
  2. İçeriklerinizin kaydedilebilmesini sağlayın.
  3. Canlı yayına konuk alabilirsiniz.
  4. Instagram hikayeleri sürekli kullanın.
  5. Hastag kullanımı doğru yapın.
  6. Sorulara ve tartışmaya katılın.

Instagram etkileşim arttırma yöntemleri bu şekilde genelde birkaç kuralı unutmazsanız bu bile yeterlidir. Yukarıda anlattığımız gibi Instagram en çok etkileşim alan saatlerde paylaşım yaparsanız bu etkileşimi yükseltecektir.

Önerilen yazı: Başkasının ınstagram hesabı nasıl kapatılır ?

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu