InstagramMobilSosyal Medya

Instagram Arama Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

Instagram arama geçmişini silme ve Instagram harf geçmişi silme işlemlerinden size rehberlik ediyoruz. Instagram Arama Geçmişi Geri Getirme İşte detaylar.

Instagram’ın mevcutta milyarlarca kayıtlı hesabı ve aylık 500 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı vardır. Bu uygulamanın ne kadar popüler olduğunu ve mevcut kayıtlı hesapların yoğunluğunu göstermeye yeterlidir. Kullanıcılar, uygulamada birbirlerini kolayca bulabilmesi adına, uygulamada bir arama kutusunun olması kullanıcıların etkileşim kurmasına büyük yardımcı olur.

Bunun yanında kullanıcın etkileşimini kolaylaştırmak adına Instagram arama kutusundan yapılan bazı veriler toplanır ve kayıt edilir. Bunlar kullanıcının önceden yapmış olduğu aramalar ve harf geçmişi denilen arama verileridir. Bu anlamda aramalar, hesap ve etiket adlarıdır.

Harf geçmişi ise, kullanıcın bir harfe basarak, önceden aynı harf üzerinden aramış olduğu aramaları döndürür. Yani siz klavyeden “a” harfine bastığınızda, anlık çıkan sonuçlar önceden “a” harfi ile alakalı olan sonuçlardır.

Instagram Arama Geçmişi Silme

Öncellikle bu işlemi mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda farklı yapıldığını düşünenler var ancak mobil cihaz ile yapabileceğinizi hemen hemen bir bilgisayar üzerinden de aynı adımlarla yapabilirsiniz. İşte Instagram arama geçmişi silme adımları:

  1. Öncellikle uygulama giriş yapın.
  2. Ardından alt menüden arama simgesine dokunun.
  3. Yukarıdaki arama kutusuna dokunun.
  4. Sağdaki “tümünü gör” öğesine dokunun.
  5. Açılan ekranda “tümünü temizle” öğesine dokunun.
Instagram Arama Geçmişi Silme

Bunun ardından bir uyarıyla karşılaşacaksınız. Uyarıda, bu işlemin geri alınamayacağı ancak aradığın hesapların önerilen sonuçlarından yine de görebileceğini vurgulanmaktadır. İşlemi onayladığınız zaman verileri temizlenip, karşınıza tertemiz bir sayfa açılacaktır.

Instagram Harf Geçmişini Silme

Instagram ile ilgili çok aranan sorunlardan biride bizzat budur. Harf geçmişini ne olduğunu yukarıda anlatmıştık. Instagram’da harf yazınca çıkan isimleri silme olarak da biliniyor. Örneğin, “a” harfine tıklıyorsunuz adı “a” ile başlayan profiller çıkacağınız görebilirsiniz. Çıkan profiller bu noktada sizin önceden “a” harfi ile arttığını profillerdir.

Kullanıcılar bu noktada bunları silmek ve kapatmak istiyor. Bunun çözümü, görmek istemediğiniz hesapları engellemektir. Engellediğiniz zaman arama kısımlarında karşınıza çıkmamaktadır. Ancak yine de tamamen kapatmak istiyorsanız işte bunun bilindik kesin bir yolu yoktur.

Instagram harf önerisini silme işleminin bir diğer yolu ise, aynı harflerle başlayan başka hesapları sık sık aratarak algoritmanın bu hesabı size göstermesini sağlayabilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Geri Getirme

Uygulamada arama geçmişi silinmeden önce kullanıcıya bir uyarı gösterilir, bu uyarıda bu işlemin geri alınamayacağı ancak aradığın hesapların önerilen sonuçlarından yine de görebileceğini vurgulanır. Bu uyarı tam olarak görememiş veya yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz. Şimdi de bunun bir yolunu arıyorsunuz, ne yazık ki uyarıda da söylendiği gibi Instagram arama geçmişi geri getirme işleminin bir yolu yoktur.

Ancak daha önceden arttığınız hesaplar muhtemelen önerilen kişilerde karşınıza çıkacaktır. Orayı kontrol etmek geçmişi geri getirmez fakat aradığınız hesapları tekrar karşınıza çıkartarak size yardımcı olabilir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu