InstagramSosyal Medya

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır ? Onayı Nasıl Alınır ?

Instagram alışveriş özelliği son güncelleme ile birlikte artık Türkiye’de, tüm uygun işletmeler ve e-ticaret siteleri tarafından kullanılabilir bir hale geldi. Instagram’ın getirdiği özellik; Özellikle işletmeler, internette satış yapmak isteyenler, e-ticaret siteleri için oldukça kârlı olduğunu ve satışları artırabilecek bir özellik olduğunu düşünüyoruz ve Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır ? Instagram alışveriş onayı nasıl alınır ? bu sorular için tüm detaylara iniyoruz.

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir ?

Instagram’ın son getirdiği alışveriş özelliği, doğrudan uygulama içinde satın alımlara ve ürün satmanıza olanak sağlayan yeni bir ödeme sistemidir. İşletmeler ve online alışveriş siteleri gibi belirli şartları karşılayan işletmeler canlı olarak satış yapabilir. Bu da gerçek zamanlı bir alışveriş sistemi olduğu anlamına geliyor.

Instagram bilineceği üzeri müthiş bir potansiyel müşteri kitlesine sahip. Daha önceden sadece hesap üzerinden alışveriş yapılmasına olanak sağlanıyordu. Ancak, bu güncelleme ile resmen uygulama içi alışveriş yapılabilecek.

Potansiyel bir müşteri, Instagram’dan tam olarak çıkmadan ürünü görüntüleyebilir, detaylara veya özelliklere bakabilir. İsterse ürünü alabilir olacaktır. Bir ürün direk akış sırasında ve ana sayfada görüntülenebilir.

Yani kısaca; Instagram’da alışverişi hem kolaylaştırılmış hem daha güvenli bir hal almış bulunmakta. Instagram’da satış yapabilmek için için önce Instagram alışveriş onayı almanız gerekecektir.

Instagram alışverş onayı nasıl alınır ?

Instagram Alışveriş Onayı Nasıl Alınır ?

Instagram alışveriş hesabı açabilmek için önce Instagram’dan onay almanız lazım. Onay için ise belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde;

  • Online satış veya online platformlarda satış yapmak
  • Hesabınızı facebook’a bağlı olması
  • Instagram hesabınızın işletme hesabı olması
  • Fiziksel ürün satımı yapılması
  • Ticaret kurallarına uyulması

gibi şartları yerine getirmeniz durumunda, ihlal olmadığı sürece ınstagram hesabı onayı alabiliyorsunuz. Hesabı onaylattıktan sonra alışveriş özelliğini aktif edebilirsiniz. Tabii her şey burada bitmiyor ürün satışları için katalog oluşturmanız ayrıca gerekecektir.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır ?

Onay almayı sağladıktan sonra işletme hesabınızda ayarlar kısmında açılacaktır. Onaylanmama durumunda Instagram’da alışveriş için uygun değil olarak belirtilir. Onaydan sonra Instagram hesabınızda Ayarlar > İşletme > Alışveriş sekmesinin açıldığını göreceksiniz. Bu artık sağlıklı bir şekilde onay aldığınız belirtir.

Ürün satışı yapabilmek için yapmanız gereken birkaç adam kalıyor geriye. Katalog oluşturmak, ürünleri listelemek ve kaydolma gibi adımlardan geçmeniz gerekiyor.

Alışveriş sekmesini aktif hale getirdikten sonra katalog bağlamanız gerekecek. Hesabınızda katalog görünmüyorsa önce facabook üzerinden katalog oluşturacaksınız.

1- Instagram alışveriş kataloğu oluşturma

Katalog oluşturma işlemini facebook üzerinden yapılıyor. Mobil veya web üzerinde olmak üzeri ikisinde yapabilirsiniz. Kataloglar daha çok neyi satmak istediğinizi anlamak içindir. Buradan kataloğu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sistem sizi şuraya yönlendirecektir:

Instagram alışveriş kataloğu oluşturma

İnternetten satılan ürünler, ürün eklemek, çıkarmak için E-ticaret seçeneğini seçin. Diğer türlü ise size uygun seçeneği kulanın. Bundan sonra ise kataloğa ürün listeleme yapılacaktır. Ürün bilgisi veya E-ticaret sitenize bağlayarak ürünleri listeleyebilirsiniz.

ınstagram katalog oluşturma ve ürün listeleme

2- Uygulamaya kaydolun.

Kataloğu oluşturduktan ve ürünleri listeledikten sonra yaptığınız işlemlerde hata olup olmadığını inceleme yapmak lazım. Instagram uygulamasına gidin > ayarlar > işletme > alışveriş sekmesinden hesabınızı incelmeye gönderin. Aynı şekilde inceleme durumunu alışveriş sekmesinden takip edebilirsiniz. Uygun olduğunda ürün etiketleme yapabileceksiniz.

Önerilen Yazı: Başkasının Instagram Hesabını Kapatmak Mümkün mü ?

Instagram Gönderilerine Ürün Etiketleri Ekleme

Hesabınız her şeyi ile tamam olduğunda artık gönderilerinize ürün etiketleri ekleyebilirsiniz.

Instagram Gönderilerine Ürün Etiketleri Ekleme

  1. Fotoğraf veya video seçin. Filtre, efekt, açıklama özelliklerini ekleyin
  2. Video veya fotoğrafta eklemek istediğiniz ürünleri seçin. En fazla etiketlemek istediğiniz ürün sayısı 5’dir.
  3. Etiketlemek istediğiniz ürünlerin adını girin, ardından arama kutusunda göründüklerinde bu ürünleri seçin.
  4. Bitti butonuna basın ve paylaşın.

En baştan belli doğru bir şekilde işlemleri yaptığınızda ve Instagram alışveriş onayı için yukarıda yazdığımız kriterleri yerine getirdiğinizde yada hesabınız kriterler uygunsa adımları uygulayarak alışveriş onayını almanız çok zor olmayacaktır. Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır ? sorusuna cevabını verdik.

Instagram alışveriş özelliğini açtığınız zaman muhakkak ürün satışlarınız artacaktır. Yada daha önceden hiç satış yapmadıysanız her şeyi doğru yaparak ürün siparişleri alabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliği açmada herhangi bir adımda hata veya uygunsuzluk ile karşılaşırsanız ınstagram destekten yada bu yazıya yorum yaparak bizlerde yardım edebiliriz.

Önerilen Yazı: Instagram Hesabınızı Saldırılardan Nasıl Korursunuz ?

Yayınlanan katagori: Instagram

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu