InstagramSosyal Medya

Instagram Aktiflik Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram aktiflik kapatma ve açma işleminin nereden ve nasıl yapıldığı hakkında sizlere rehberlik ediyoruz. İşte detaylar.

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren, bunları çeşitli filtrelerle ve etiketlerle düzenlenmesine olanak sağlayan araçları barındıran popüler bir sosyal medya uygulamasıdır.

Uygulamanın en sevilen ve popüler olan bir özelliği de kullanıcıların uygulama içinde bir biri ile anlık mesajlaşa biliyor olmasıdır.

Anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğundan, bu ve benzeri uygulamaları kullanan diğer sosyal medya kullanıcılarının da bilebileceği gibi, kişinin çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı mı olduğunu belirten durum ibareleri vardır.

Çoğu kullanıcı bu özelliği kapatmayı veya hiç kullanmamayı tercih ediyor. Karşı tarafın, kendi hareketlerini görmesini istemiyor. Elbette bu durum kişiden kişiye göre değişebiliyor ancak biz bugün burada Instagram aktifliği gizleme yollarını kullanıcılara gösteriyor olacağız.

Instagram’da Aktiflik Nasıl Kapatılır?

Bu işlemi Android ve IOS sistemlerinden farklı bir şekilde yapmanız gerekmez. Her iki sistemde de ve hatta web tarayıcılarında da adımlar hemen hemen aynıdır. Sade ce asadaki adımları izleyin ve aktiflik özelliğinizi kapatın. İşte Instagram aktiflik kapatma detayları:

  1. Uygulamayı açın.
  2. Profil sayfanıza gelin.
  3. Sağ üst köşedeki üç çizgili öğeye dokunun.
  4. Ayarlar seçeneğine gelin.
  5. Gizlilik sayfasına dokunun.
  6. Hareket durumu öğesine dokunun.
  7. Hareket durumunu göster seçeneğini pasif hale getirin.

Böylelikle kullanıcılar, takip ettiğiniz hesapların ve mesaj gönderdiğiniz herkesin Instagram uygulamasında en son aktif olduğunuz zamanı veya şu anda aktif olup olmadığınızı göremeyecekler. Yani aktiflik özelliğinizi gizlemiş oluyorsunuz bu adımlardan itibaren.

Instagram Aktiflik Açma

Instagram uygulaması varsayılan olarak hareket durumu aktif bir şekilde getirir. Yani siz daha önceden bu özelliği uygulamanın ayarlar kısmında kapatmadıysanız muhtemelen Hareket durumunu göster seçeneği aktiftir. Yani bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Bunu teyit etmek adına takip ettiğiniz birine ya da başka birine bir mesaj gönderin ve test edin. Mesaj attığınız kişinin en son görülme tarihi çıkıyorsa veya çevrimiçi diye gözüküyorsa o zaman bu özellik sizde açıktır. Eğer görünmüyorsa muhtemelen kapalıdır.

Tekrar açmak için ise yukarıdaki adımları takip edin. Son adımdaki pasif halde olan hareket durumunu göster seçeneğini aktif hale getirerek aktifliği tekrar açmış olacaksınız.

Birinin aktif olduğunu nasıl anlarım?

Instagram uygulamasında birinin aktif olup olmadığını anlayabilmek için Hareket durumunu göster seçeneği açık yani aktif olmalıdır.

Ardından gelen kutunuzda ve Instagram’da diğer yerlerde kişilerin kullanıcı adı ve fotoğraflarının yanında yeşil bir nokta görürsünüz. Bu nokta kişinin o an için aktif olduğu anlamına gelir.

Kişi aktif değilse, kullanıcı adının altında en son ne zaman aktif olduğunu belirten bir ibare olacaktır. Örneğin, 20d önce aktifti.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu