InstagramSosyal Medya

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma – 2022

Instagram’da hesap kurtarmak isterseniz aslında tek ihtiyacımız olan kayıtlı bir e-posta hesabı veya telefon numarası bunlardan tek birini kullanarak kolay bir şekilde çalınan Instagram hesabınızı geri alabilirsiniz. Yazıda ise çalınan Instagram hesabını geri alma yöntemlerine bakacağız.

Günümüzde Instagram hesap kurtarma işlemi her ne kadar basit bir duruma gelse bile bazı durumlarda geri alamıyoruz. Özellikle şu soruları çok görüyoruz; Instagram hesabıma giriş yapamıyorum, Instagram hesabım çalındı ne yapmalıyım.

Bunun en temel nedeni önceden Instagram hesap güvenliğinizi tam olarak sağlamamanızdır. Eğer hesabınızda Instagram hesap kurtarma ile ilgili kayıtlı e-posta veya telefon numarası gibi bilgiler yoksa Instagram hesabını geri almamız zorlaşabilir. Ama bununda bir çözümü var.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma Yöntemleri

Instagram hesabınız çalındığında bilgisayar korsanlar hesabınızı geri almanızı engellemek için farklı farklı yollar dener. Bunlar hesabın gönderilerini silmek, kullanıcı adını değiştirmek gibi yollardır.

Amaç arkada bırakılan izi silmektir. Biz ise her türlü soruna çözüm olmak istiyoruz. Bu yüzden çalınan Instagram hesabını nasıl geri alırım? sorusunu alt başlıklara böldük.

Instagram Hesabım Çalındı – Ne Yapmalıyım ?

İlk olarak Instagram’ın web sayfasında veya mobil uygulamasından giriş yap kısmından şifreni mi unuttun ? bağlantısından Instagram hesabınızın, e-posta, telefon numarası veya hesabınız adını yazarak kayıtlı olan e-posta veya telefon numarasına bir şifre sıfırlama bağlantısı göndermeye çalışın.

Resimdeki gibi “şifreni mi unuttun?” veya mobilde “giriş yapmak için yardım al.” bağlantısına dokunun.

Çalınan Instagram Hesabını geri alma

Ardından “Giriş Yaparken Sorun mu Yaşıyorsun ?” ekranında Instagram hesabınıza ait e-posta , telefon numarası veya hesabın adını girmeniz gerek

Instagram hesabını geri almak

Giriş Bağlantısı Gönder ” butonundan, size şifre yenileme linki gönderecektir.

Instagram Hesabım Çalındı. E-postam Değiştirildi

Çalınan ınstagram hesaplarının genel olarak e-posta ve şifreleri değiştirilerek hesap sahibinin hesaba ulaşılması engellenir. Eğer hesap fazla bir takipçi sayfası içeriyorsa hesabın sahibinin ulaşılmaması için çok daha gelişmiş yöntemler kullanarak Instagram hesabını ele geçirebiliyorlar.

Bu ve bu gibi durumlarda öncellikle Instagram hesap kurtarma seçeneklerinden en az bir tane olması gerekmektedir.

Sizin dışınızdan herhangi biri Instagram şifrenizi bir şekilde kırarsa ve şifrenizi e-posta gibi hesap bilgilerini değiştirirse, siz gerekli hesap bilgilerine yukarıda gibi şifre sıfırlama linki isterseniz bu link değiştirilen e-posta hesabına gidecektir. Bu durumda bu yöntem tam olarak bir çare değil.

Instagram hesap şifreniz ilk başta birileri tarafından değiştirildiğinden kayıtlı olan e-posta adresinize şifreniz değiştirildi başlıklı bir posta gelir. Bu postanın en altında “Bunu yapan siz değilseniz hesabınızı buradan güvenli hale getirin” biçiminde metin göreceksiniz. Bağlantıdan Instagram hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Instagram hesabım çalındı epostam değiştirildi

Bu sayede çalınan Instagram hesabını geri alma yöntemini kullanarak hesabınız kurtarabilirsiniz. Ayrıca bu metin sadece e-posta adresinize gelmektedir.

Instagram Hesabım Çalındı Formu.

Peki Instagram hesap kurtarma yani kayıtlı e-posta veya telefon numarası yoksa ne yapmalıyız?

Bunun için galiba yapacak pek fazla bir şey kalmıyor. Instagram hesabım çalındı formu doldurmanız gerekecek yani Instagram’a bırakıyorsunuz aslında. Bu bağlantıdan Çalınan Instagram Hesabımı Nasıl Geri Alırım? başlığı altından size yardımcı olacaklardır.

Instagram hesabım çalındı formunu gönderirken olabildiğiniz kadar şeffaf olmaya çalışın. Size ilk başlarda soru soruyor olacaklar bunları ne kadar doğru cevap vereceğiniz önemli.

Çalınan ınstagram hesabını geri alma formunu gönderdikten bir kaç gün sonra size geri dönüş yapacaklardır. Eğer bir geri dönüşte bulunmaz iseler muhtemelen hesabın size ait olduğunu düşünmüyorlardır.

Instagram Hesabım Çalındı ve Kullanıcı Adı Sürekli Değişiyor.

Bahsettiğimiz gibi Hackerlar tarafından yapılan daha profesyonel bir saldırı oluyor. Saldırı tam olarak şöyle işler, öncellikle hesabın şifresi tespit edilir. Bunun bir çok yolu vardır.

Var olan hesap bilgilerin tamamı değiştirilir. Ayrıca bununla birlikte atılan gönderiler, mesajlar, hikayeler tam olarak silinir. Bunun can alıcı noktası burada başlıyor Instagram hesabının kullanıcı adını dahi belirli süre aralıklarıyla değiştirilir. Genelde 30 dk. gibi bir arayla önemli bilgileri değiştirerek hesabı ortadan kaybolması sağlanabilir.

Bu saldırı türünü daha fazla ünlü veya daha fazla takipçisi olan hesaplarda yapmayı tercih ederler . Bunun yanı sıra siyasetçi gibi önemli statüye sahip insanların hesaplarına yapıldığı görüldü.

Bu ve bu gibi saldırılarda Instgaram ile iletişim halinde kalmanız önemli hesabı tam olarak takibi Instagram ekibi takip edebilir. Bu sayede Çalınan Instagram Hesabı Geri Alma isteğinde bulunmuş olursunuz

Instagram Hesabım Çalınıp Kapatıldı.

“Instagram hesabım çalınıp kapatıldı” Bu durumlarda karşımıza çıkmıyor değil. Saldırı genellikle hacker veya hacker grupları tarafında yapılması mümkün. Instagram her ne kadar hesapları maximum seviyede korumuş olsa da bazı kullanıcılar bilinçsiz kullanımı ile hackerların eline kolayca düşebilirler.

Öncellikle Instagram destek formu linki bağlantısına giderek. Sorular doğru cevap vermeniz gerekecektir. Hesabını ilk olarak açtırmanız gerekecektir.

Instagram destek formu

Eğer hesabınız işletme hesabı ise yukarıdaki seçeneği Evet olarak işaretleyin. Kişisel hesap ise hayır seçeneğini aktif edin altındaki gerekli bilgileri doldurun.

Instagram Hesapları Neden Çalınır ?

Bunun kişiden kişiye farklı amaçları olabilir. Bir takım politik söylemlerde bulunmak için, bir takım daha fazla ün gibi, özel mesajları ifşa etme, zevk , eğlence için veya hesabınız büyük bir saldırının bir parçası da olabilir.

Bu ve bu tür saldırılardan kendinizi korumanız önemlidir.

Instagram Hesabım Nasıl Çalındı ?

Instagram hesabınız bir çok yöntem ile çalınmış olabilir. Instagram hesap çalmanın bir çok yöntemi var. bruteforce saldırıları, phishing saldırıları, sosyal mühendislik veya hesabınız şifresini bilen kişi ve kişiler tarafından yapılmış olabilir. Çalınan Instagram hesabı geri alma yazımızla bunu geri alabilirsiniz.

Hesabı geri almak kadar da bir o kadarda önemli olan bir etken vardır. Onu korumak, Instagram’da özel mesajlarınız ve size ait bir takım bilgiler olabilir. Bu bilgilere kimsenin dokunmasını istemezsiniz elbette. O halde Instagram hesap koruma yöntemlerimize ayrıca bakabilirsiniz.

Instagram hesabımı çalanı nasıl bulurum?

Hesabınıza kayıtlı e-posta adresine gelen “Şifreniz değiştirildi” başlıklı metinden, hesabınız değiştiren kişinin işletim sistemi, tarayıcısı, yaşadığı ülke ve şehir olarak size gelmektedir. Belki bu size fikir verebilir.

Instagram hesabımı nasıl daha güvenli hale getiririm?

Hesabınızda kesinlikle güçlü bir şifre olması önemli. Hesabınız ile ilgili herhangi bir bilgiyi sizden başka kimse bilmesin. Takipçi siteleri, fake scriptler gibi phishing araçlarına karşı dikkatli olun. Ayrıca Güçlü Şifre Oluşturma adımlarımız takip edebilirsiniz

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Hesabım çalındı şifremi ve e.postami değiştirmiş geri alamıyorum eposta da bu siz değilseniz değiştirin diyo basıyorum ama yinede olmuyo alamıyorum ne yapabilirim yardım edermisiniz

    1. Merhaba Günnur, kayıtlı bir eposta adresiniz varsa yapılan şifre ve e-posta değişiklerinden kayıtlı e-postaya bildirim gider. Bu bildirim güvenlik nedeniyle işlemleri geri almanız için ayrıca bir bağlantı içerir ve bu bağlantının geçerli olabilmesi belli bir zaman aralığında oluyor. Bağlantının çalışmama süresinin dolduğu anlamına gelir.

  2. Hesabım çalındı e posta ve telefon bilglrm değiştirilmiş hiç bir seklde erişimim yok ne yapmam lazm nasıl geri alicam

  3. E POSTAYI DEGİSTİRMİŞ BİDE KAYITLI OLAN FACEBOOK HESABIMI KALDIRMIS . EE ŞİMDİ TAKTİK VER BAKALIM NASIL OLUCAK ? gitti hesap

  4. Benim hesabım çalındı ancak kayıtlı e postama herhangi bir bilgilendirme mesajı gelmediği için şifre değiştirme işlemini geri alamıyorum. Burda ne yapmak gerekiyor ?

    1. Instagrama mesaj at bazen geri dönüşte bulunuyorlar ama her zaman değil hesabın senin olduğunu kanıtlama gerek yoksa geri dönüş alamıyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu