InstagramMobilSosyal Medya

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır? [2022]

Evet Biliyoruz! Bazen bazı Instagram hesaplarından pek fazla hoşlanmıyoruz ve onları sevmiyoruz Tabi normal olarak da sevmediğimiz o hesapları kapatmak istiyoruz. Şayet, elimizde olsa sevmediğimiz hesapları kapatabilirdik ancak bu bizim elimizde değil. Fakat bazı durumlarda hesabı kapatmak mümkün. Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır ? işte tüm detaylar.

Hiç bekletmeden yazının başında sorusun cevabını şimdiden verelim.“Evet ! mümkün”; Fakat, sırf biz sevmiyoruz diye Instagram başkasının hesabını kapatmak için kolları sıvamayacaktır. Gerçek bir hesabın kapatılması için o hesabın gerçek suç teşkil etmesi gerekir. Veyahut hesabın çok fazla spam altında kalması gerekiyor. O halde Instagram ne gibi suçlarda hesapları kapatır ? Bir kişinin ınstagram hesabı nasıl kapatılır ? İşte soruların yanıtı.

Instagram Hesapları neden Kapatılır ?

Şimdi Bir kişinin ınstagram hesabı nasıl kapatılır ? bu konuya hemen geleceğiz; Fakat önce Instagram hesapları ne gibi durumlarda ve neden kapatılır ? bunlara bakalım.

Bir kişinin ınstagram hesabı birçok sebepten ötürü kapatılabilir. En çok yaygın olan nedenler ise kural ihlalleri ve başka bir hesabı taklit etmesi. Yinede bunlarla kısıtlı değil. Taciz, hak ihlali , çalınan hesaplar gibi bir çok durumda kapatılabilir.

Peki neden kapatmaya ihtiyaç duyarız ? Yukarıda bahsettiğim gibi o kişiyi sevmiyor olmanız, topluluk kurallarını ihlal ediyor olması. Instagram da birebir sizi taklit etmesi başlıca sebeplerden birisi.

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Öncellikle şunu bilmeniz gerekiyor; Suç teşkil etmeyen hesaplar dışında normal hesapları, biz ne kadar kapatmak istesek de Instagram bunu yapmayacaktır. Ama hesap, Instagram politikalarını uygun değilse ve bunu ınstagram bildirerek kapattırabiliriz. Aynı şekilde kapatmak istediğiniz hesap, vefat eden birine aitse ve açık kalmasını istemiyorsanız. Bunu bildirerek de kapattırabilirsiniz. Peki daha ne gibi durumlarda kapatılmaya müsait olabilir ?

Instagram Kullanıma Uygun Olmayan Hesaplar

Instagram, topluluk açısından güvenli ve emniyetli bir ortam oluşturmaya özen gösteriyor. Bir hesap ınstagramda ki koşulları ve kuralları ihlal etmesi durumunda başkasının ınstagram hesabını kolayca kapatabilirsiniz. Bu da Bir insanın ınstagram hesabı nasıl kapatılır ? sorusunun yanıtı olmuş oluyor. Ve bunlar Instagram kullanım koşullarında açıkça belirtilmiş:

 • 13 yaşında küçük olması: Instagram kullanım şartlarına göre bir kişi, ınstagramı kullanabilmek için 13 yaşından büyük olması gereklidir. Daha küçük olması durumunda ınstagram hesabı kapatabilir.
 • Başka bir hesaba, kimliğe bürünmesi: Bunu herhangi bir hesap olarak ve kimlik olarak düşünebilirsiniz. Örneğin bir hesabın tıpatıp aynısını oluşturma durumunda hesabın kapatılmasına sebebiyet veriyor.
 • Instagram Topluluk kurallarını ihlal etmesi: Instagram birçok kural koymuş durumda bunlardan birini ihlal etmesi kapatılması için yeterli. Bununla birlikte, platform ilkesi ve müzik kuralları gibi kurallarda şartlı hale getirilmiş.
 • Yasalara aykırı , yanıltıcı işlemlerde bulunması: Yasalara uygun olmayan, insanları kandırmaya çalışan hesaplar için; Dolandırıcılık, yanıltıcı içerikler ve işlemlerde yapılan şikayet durumlarında hesap kapatılacaktır.
 • Bir başkasının haklarını ihlal ederse ( Kişiye ait özel ve kişisel bilgilerin paylaşılması): Herhangi bir kişiye yada hesaba ait özel ve kişisel bilgileri açıklamak veya paylaşılması durumunda hesap kapatılabilir.
 • Yasalara aykırı cinsel suçlardan hüküm cezası alması: Bu durum biraz karışık fakat kullanım koşullarında böyle bir madde bulunmakta.
 • İstismar durumları: Bir hesabı ve kişiyi, direk mesaj (dm) üzerinden yada yorumlar vb. istismar ve sözlü taciz olaylarında ınstagram affetmiyor.
 • Başkasının eline geçen hesaplar: Instagram hesabınız bir şekilde başkasının eline geçti ise ınstagram hesabını kurtarma ve geri alma yollarında hesabınızı kurtaramıyorsanız bunu en azından kapattırabilirsiniz. Fakat hesabınız geri almayı deneyin böyle bir durumda buradaki adımları deneyin.
 • Nefret Hesapları
 • Kötüye kullanım ve Spam

Bunlar ınstagram hesaplarını kapatmak için yeterli olacaktır. Ayrıca kişi, hesap bunları teşkil ediyorsa bunu ınstagram’a ispatlamanız gerekecektir. 13 yaşında olmayan bir çocuğun yaşını tutmadığını veya kuralları ihlal eden bir hesabın ihlal ettiğini göstermeniz lazım aksi takdirde herhangi bir işlemde bulunmazlar. O halde Instagram Hesap Şikayet etmek için neler yapmalıyız.

Başkasının Instagram Hesabını kapatmak için neler yapılır ?

Hesabı Şikayet etmek

Yöntem: Hesap, yukarıdaki ihlallerden birinde bulunuyorsa o hesabı şikayet edebiliriz. Yaş tutmama durumlarda veya yukarıdaki ihlalleri şikayet etmeniz için genelikle ihlal formu kullanılır. Fakat bağlantıdan yardım merkezinden Gizlilik ve emniyet merkezi sekmesinden daha hızlı isteklerde bulunabilirsiniz.

1- Öncellikle neyi ve kimi şikayet edeceksiniz. Yukarıdaki bağlantıdan bunu belirleyin ardından bağlantıya gidin.

2- Diyelim ki yaşı tutmayan bir çocuğu şikayet etmek için forum kısmına oldukça detaylı ve gerçek bilgiler vermeniz gerekecektir. Aksi takdirde verdiğiniz bilgileri dikkate almayacaktır.

Instagram Hesap Şikayet Etme

Ayrıca, spam botu ile başkasına ait ınstagram hesabını kapatamazsınız. Bu biraz uçuk fikirlere giriyor. Bunu tamamen sizi kandırmak için yapıyorlar. Bu tarz programları sizlere indirmeye çalıştıranlara inanmayın çoğunlukla indirdiğiniz programda kötü amaçlı yazılımlar bulunacaktır. Bu tür yazılımlara kişisel bilgilerini ifşa edecektir.

Sonuç

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır ? genelde böyle. Eğer bir hesap sizin haklarınızı, bilgilerinizi, gönderilerinizi ihlal ediyorsa hesabı şikayet etmeniz ve kapattırmanız en doğal hakkınız. Yukarıda anlattığımız gibi ınstagram ile iletişime geçip şikayet etmeniz durumunda size geri dönüş yapacaktırlar.

Başkasının Instagram Hesabını Nasıl Kapatabilirim ?

Instagram’da herhangi bir hesap bir şekilde hakkınızı ihlal ediyorsa veya ınstagram topluluk kurallarını ihlal ediyorsa, yasalara uygunsuz işlemlerde bulunuyorsa, bunu ınstagrama şikayet ederek kapatabilirsiniz.

Başkasının hesabını kapatmak suç mu ?

Hayır ! Fakat ortada gerçek bir ihlal durumu olması lazım.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Böyle bir durum varsa şayet, o hesabı ınstagrama şikâyet edebilirsiniz. Daha mantıklı gibi

 1. Merhaba, şimdi ınstagram şikayet etsek hesap gerçekten kapatır mı ? yoksa kapatılmaz mı ? Ben önceden form’dan şikayet ettim ancak hala geri dönüş yapmadılar. Sizce neden geri dönmüyorlar ?

  1. Merhaba Sarp,
   Hesabın kapatılması için ınstagram kullanım koşullarına aykırı bir hesap olması gerekir. Bu kuralları yazımızda veya ınstgaram kullanım koşullarından öğrenebilirsin aksi taktirde işlem gerçekleşmez.

 2. Merhaba, bir hesap benim sevgilimin fotoğraflarını paylaşıyor sil diyorum silmiyor bir yardım edin ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu