Keylogger Nedir ? Nasıl Yapılır ? Nasıl Bulaşır ?

Güvenlik

Yazılımın gittikçe geliştiği zamanımızda her ne kadar hayatımız kolaylaştıran yazılımlar olsa da bir o kadar da zararlı yazılımlar da yok değil. Bu zararlı yazılımlardan biri olan Keylogger Nedir ? Keylogger Nasıl Yapılır ? Keylogger Nasıl Bulaşır ?

Keylogger Nedir ? Nasıl Yapılır ? Nasıl Bulaşır ?

Zararlı yazılımlar geçmişten günümüze kadar birçok cihaza zarar vermiş durumda hatta cihazların tamamen kullanılmaz hale getiren kötü niyetli yazılımlar dahi vardır. Tam olarak bu keylogger nedir hadi bakalım.

Keylogger Nedir ?

Keylogger , klavye dinleme sistemi olarak ayrıca casus yazılım olarak geçiyor. Klavyede dokunulan her tuş casus yazılım tarafından dinlenir ve bunlar kaydederek uzaktaki sunucuya gönderebilir.

Keylogger’un birçok amacı olabilir. Bunlardan biriside şifrelerinizi ele geçirmektir. Aslında da bir çok kez şifrelerinizi ele geçirmek için kullanılabilir. Bununla da kalmaz özel mesajlar , kredi kartı bilgileri , kişisel bilgilerinizi ele geçirmeleri zor olmaz.

Keylogger , bir trojen türü olduğu için tek görevi kelimeleri kaydetmekle kalmaz. Cihazınızın bir çok özelliklerine el atabilir. Yada Keylogger size daha önceden bulaşan trojenden , dahi keylogger atılır.

Keylogger Nasıl Bulaşır ?

Keylogger Nasıl Bulaşır , Aslında çok basit , belli başlı birkaç kurala uyarsanız keylogger gibi casus yazılımlardan kendinizi uzak tutmuş olursunuz. Keylogger mantıksal olarak cihazınıza paket yükleyicisi tarafından indirilmiş olması lazım. Tabi tek yazılımsal olarak bulaşmaz donanım olarak da bulaşır.

Yazılım ile keylogger bulaşması.

Yazılım yolu ile bulaşan keylogger , kendini başka dosyalara kopyalayabilir. Kopyalama olayları olursa tabi bu cihazda trojende var olduğu söylenebilir.

Casus yazılımların birçok kaynağı vardır fakat çoğu kaynağı güvenli olmayan web siteleridir. Genellikle güvenli olmadığını düşündüğünüz web sitelerinde , cihazınıza paket indirebilir. Bu küçük , bozuk veya açılmayan bir dosya olabilir. Büyük ihtimal ile kaldırılmazsa keylogger cihazınıza bulaşır.

Aynı şekilde internetden gelen bazı uygulamalar , kullanılan bir uygulama , lisansı olmayan uygulama bunlardan bulaşma ihtimali yüksek.

Donanım ile keylogger bulaşması.

Donanım ile bulaşması için cihazınızın içinin açılması lazım. Bu genellikle entegre devre olarak yerleştirilir. Devre çok küçük olduğu çip veya mikroçip olarak da yerleştirebilir. Küçük olmasından dolayı fark etmeniz zor olabilir. Hatta bilginiz bile yoksa yararlı bir şey olduğunu bile düşünebilirsiniz

Donanımsal olarak bulaşan keyloggerdan kurtulmanız yazılımsal bulaşan keyloggera kıyasla zor olabilir.

Keylogger Nasıl Yapılır ?

İki farklı yol ile yapılabilir. Yazılımsal ve donanımsal tabi bunlar gerçek anlamda daha teknik bilgiler , eğer bilginiz yoksa zor olabilir. Ben tabi teknik anlamda nasıl yapılır diye anlatmayacağım fakat Keylogger Nasıl Yapılır Hakkından biraz bilgi vereceğiz.

İlk olarak yazılım ile yapılabilir. Bunda yazılım dillerine hakim olmanız gerekir. Programlama dillerinde birçok dil ile yapılabilir. Bunlardan birkaç örnek verecek olursa Python3 , java , C , C++ , ruby vb. programlama dilleri ile yapılabilir.

Yine bu dillerin keylogger yapımları github’dan bulabilirsiniz. Keylogger’u en basit olarak yapabileceğiniz dillerden bir tanesi de Python . Python ile diğerlerine kıyasla daha basit yapılabilir ?

Hazır Programlar ile Keylogger Yapımı.

Bazı hazır programlar önceden yapılmış oluyor. Bu programlar genelikle Kali linux vb. sistemlerden tool olarak bulabilirsiniz. Tabi bu tool’lardan yardım almanız için dış porta açılmanız gerek. Programı test etmek için local ( yerel ) porta deneyebilirsiniz.

Keylogger gibi her gösterilen programıda indirmeyin.Aksi taktirde Ava giderken avlanırsınız.

Keylogger gibi her gösterilen programıda indirmeyin.Aksi taktirde Ava giderken avlanırsınız.

Keylogger’dan Nasıl korunulur ?

Keylogger gibi casus yazılımlar sadece bilgilerinizi almakla kalmaz. Cihazınıza ciddi derecede zaralar verebilir. Kendimizi Keylogger’dan korumamız önemli o halde Keylogger’dan Nasıl korunulur ? hakkında kesin yöntemler verelim.

Keylogger , trojen türü bir yazılım olduğu için paket indiricisi tarafından yüklenmesi lazım. Aslında tam olarak ne indirdiğinizden emin olursanız keylogger’dan kendinizi korumuş olursunuz. Fakat bununla beraber alınması gereken önemli derecede önlemler var.

  • Güvenli olmayan veya güvenilmeyen sitelerden herhangi bir dosya veya uygulama indirmeyin.
  • Lisansı olmayan , kim tarafından geliştirilen yazılımlar , paketleri , uygulamaları cihazınıza indirmeyin.
  • Kimlik avı siteleri , kötü amaçlı yazılım içeren sitelerden özellikle tarayıcınız uyardığı sitelerden uzak durun.
  • Şifrelerinizi sık sık güncel hale getirerek , güçlü şifreler belirleyin
  • Cihazınızı anti-virus yazılımları tarafından taratın ve temizleyin.
  • Gereksiz dosyaları cihazınızda tutmayın. Keylogger gibi casus yazılımları bu dosyalara kendini kopyalayabilir.

Keylogger Nedir ? Nasıl Yapılır ? Nasıl Bulaşır ? hakkında tam olarak anlattık. Bu denli önemli derece önlemler sizi sadece Keyloggerdan değil diğer zararlı yazılımlardan korumuş olacak.Güvenliğimiz önemli güvenli günlerde kalma dileğiyle.Sorularınızı yorumlarda tartışabiliriz.

Bir cevap yazın

Herhangi bir gereklilik ve onay olmadan hızlı yorum yapabilirsiniz.