FinansKripto Para

Stop Loss Nedir? Nasıl Kullanılır?

Stop loss nedir? Genelde bu sorunun cevabını her borsa yatırımcısının bilmesi gerekir ancak borsalarda yeni bir bireyseniz bu terimi öğrenmek için yazıyı mutlaka okumaya devam etmelisiniz. İşte Stop loss hakkında bilmeniz gerekenler.

Stop loss özelliğini kullanmak çoğu zaman yatırımcılar tarafından göz ardı edilir. Ancak doğru yerlerde kullanıldığında yatırımınızı korumak gibi önemli işlevleri vardır. Fakat burada dikkat edilecek nokta, doğru yerde kullanılması olacaktır. Kullanımı bilmeden, bu işlevi kullanamaya çalışmak sizi maddi kayıplara sürükleyebilir.

Bu yüzden ki, önce stop loss işlevini ne olduğunu öğrenmek, ardından nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

Stop Loss Nedir?

Stop loss emri yada Türkçe anlamıyla zarar durdur emri, hisse senedi ya da kripto para biriminde zarar durumunu kısıtlayabilmek ve bir miktar zararı göze alarak, belirtilen fiyat üzerinden pozisyonun kapatılması için alıcıya verilen bir emir türüdür.

Stop loss’un temek amacı, yatırım fikrinizin doğru bir fikir olmadığında sizi fazla zarardan korumaktır. Bu zarar oranını sizin tercihinize bağlıdır. Örneğin, kripto paralarda en çok kullanılan oran %5 – %20 arasındadır.

Piyasada, genelde ve doğru olan stratejinin bu olduğu düşünülür. Çünkü bu işlev sizin gelişmesini beklemediğiniz bir durumda hayat kurtarabilecek bir potansiyele sahiptir. Nitekim, bu işlevin herkesin kullanılması önerilir. Ayrıca hisse senetlerinden ziyada daha volatil olan kripto paralarda özellikle kullanılması gerektiği söylenir.

Ayrıca bu terim ile beraber duyabileceğiniz stop-limit ve stop-market kavramlarını da unutmayalım.

Stop-limit: Piyasa fiyatının tetikleyici fiyata gelmesiyle birlikte, tetiklenen limit emrinin emir defterine verilmesidir.

Stop-market: Piyasa fiyatının tetikleyici fiyata gelmesiyle birlikte, direk market fiyatı üzerinde satılması için verilen emirdir.

Burada anlamanız gereken nokta tetikleyici fiyattır. Bu fiyatı siz belirlersiniz. Bu fiyat tetiklenirse limit emir veya market emrini verebilirsiniz. Örneğin, şu fiyatın altına düşerse şu fiyattan sat (stop-limit) yada şu fiyatın altına düşerse direk market fiyatı ile sat (stop-market).

Aralarındaki fark tam olarak böyledir.

Stop Loss Nasıl kullanılır?

Stop loss emri, teknik analiz ile birlikte, stratejinize ve risk/getiri (RR) oranına göre belirleyebileceğiniz bir emirdir. Bu emiri doğru yerde kullanmak çok önemlidir. Doğru yerlerde kullanılmadığı durumlarda sonuç zarar ile sonuçlanabilir.

Ayrıca Stop loss fiyatını belirlerken belli başlı bazı hatalar yapılabilir. Bu hatalarda sizi zor duruma sokacaktır. Öncellikle ilk hareket noktanız doğru stop loss kullanımını öğrenmek olacaktır.

Teknik analiz konusuna gelince yeteri kadar bilginiz olması gerekebilir yada Average True Range (ATR) gibi göstergelerden yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu