En İyi Para Biriktirme Yolları: 20 Farklı Yöntem

Finans
Para biriktirme yolları

Para biriktirmenin ne kadar önemli olduğu hepimiz biliyoruz, ancak kolay olmadığını da biliyoruz. En iyi para biriktirme yöntemini size en baştan daha yazıya başlamadan söyleyelim; ” Tasarruf etmek “ Bir şekilde bir şeylerden tasarruf edebilirseniz ne kadar hızlı para biriktirdiğinizi sizde göreceksiniz. İşte etkili bir şekilde tasarruf etme ve para biriktirme yolları.

Bu konuda hepimizin farklı amaçları ve farklı hedefleri olabilir. Para birikimi yaparak araba, ev, değerli taş vb. şeyleri alabilirsiniz. Burada önemli olan nasıl para biriktirmemiz gerektiğini öğrenmektir. Bu yazıyı okuduğunuza göre ya bir türlü para biriktiremiyorsunuz yada bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Merak etmeyin bu yazıda bunu başaracağınıza biz inanıyoruz sizde kendinize inanın.

Para Biriktirememeniz Nedenleri ?

Neden para biriktiremiyorum ? ” Bu soruyu sizde muhakkak etrafınızda duymuşsunuzdur. Bazı insanlar ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü para biriktiremiyorlar. Bunun birçok nedeni var aslında; fakat neden para biriktiremediğinizi bulup sorunun derinine inmeniz gerekebilir.

Ancak bu sorunu ortadan kaldırırsanız para biriktirmek için harekete geçmiş olursunuz. İşte bazı nedenleri:

 1. Sürekli Erteliyorsunuz.
 2. Finansal hedefleriniz yok.
 3. Motive değilsiniz.
 4. Tasarruf etmek istemiyorsunuz.
 5. Paradan korkuyorsunuz.
 6. Kötü alışkanlıklarınız var.
 7. Kendinizi başkasıyla kıyaslıyorsunuz.

Bu nedenler oldukça olası nedenler. Ertelemek, hedefler koymamak bunlar soruna neden olabilir ve en nihayetinde bunların sadece sorundan ibaret olduğunu ve çözülebilecek şeyler olduğunu unutmayın.


Kolay Para Biriktirme Yolları

Kolay para biriktirme yöntemleri

Şuana kadar eğer para biriktiremediyseniz aşağıdaki yöntemleri deneyin bu yöntemler birikim yapmanızda yardımcı olacak bazı araçlar ve teknikler içermektedir. İşte kolay para biriktirme yolları.

1. Finansal hedefler koyun.

Birikim yapmadan önce plan yapmanız ve ne kadar para biriktireceğiniz veya tam olarak hedefler koymanız lazım. Hedefinizin olmadığı takdirde bu plan bir şekilde rayından çıkacaktır. Yukarıda belirtiğimiz gibi para biriktirememenizin en önemli nedenlerinden birisi insanların hedefsiz bir şekilde planlanması. Uzun lafın kısası: ilk kural hedef koymak olacaktır.

2. Bütçenizi oluşturun: 50/20/30 bütçe kuralı.

Para biriktirmeye başlamadan önce gerçekte ne kadar paranızın olduğunu ve bir gelir kaynağı oluşturmanız gerek. Bundan sonraki adımlar için ancak para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Kaynağı oluşturduktan sonra 50/20/30 kuralını kullanmayı deneyin. 50/20/30 kuralı, her ay bütçenizin %50’sinin yemek masrafları ve kira gibi temel masraflara, %20’sini yatırım veya birikim, %30’sunu ise giyim ve kişisel harcamalara gitmesi gerektiğini belirtir. Bu plana sadık kaldığınız sürece 1 yıl gibi bir sürede paranızın olgunlaştığını görebilirsiniz.

3. Bütçenizi yönetin.

Finansal hedefler ve bütçe oluşturmaya başladıktan. Bütçe yönetimini doğru bir şekilde yapılmadığında çok sayıda gereksiz harcamalar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden bütçenizi en iyi şekilde yönetmeniz gerekiyor. Bütçe yönetmek ile ilgili bir kaç adım:

 • Gelir ve giderlerinizi kontrol edin: Elektronik tablolar ve benzeri uygulamaları kullanabilirsiniz, ancak her ay ne kadar para gelirini ve giderini öğrenmeniz gerek.
 • Borçlarınız bir listesini yapın: Borçlarınız, aylık harcamalarınız büyük bir kısmını oluşturabilir. Toplam borcunuzu bilmek ve en az ne kadar borcunuzu olduğunu bilmek , ödemek adına size yardımcı olacaktır.
 • Bazı hedefler belirleyin: Bunlar, tatil için tasarruf etmek, emeklilik planları gibi hedefler olabilir.
 • Harcamalarınızı sınıflandırın: Giderlerinizi sınıflandırmak size farklı alanlardaki harcamalarınız daha fazla azaltmak ve gereksiz harcamaları kestirmek için işe yarayacaktır.

4. Borçtan uzak durun.

Tasarruf ve birikim söz konusu olduğunda borçtan bahsedemezsiniz. Çünkü tasarruf engelleyen en büyük faktörlerden biriside borç paradır. Şayet geride kalan borçlarınız hızlı bir şekilde bitirmek isterseniz borç ödemenin en hızlı yollarından biride; En küçüğünden başlayıp, en büyüğüne doğru sıralı bir şekilde gitmektir.


Borçtan tamamen kaçınmak zor olsa da, gelecekteki borçlardan kurtulmak için şuan sahip olduğunuz borçları ödemeniz gerek. Gelirinizi serbest bıraktıktan sonra finansal hedeflerinize bir adım daha atmış olursunuz. Para biriktirme yolları arıyorsanız mutlaka borçtan uzak durmanız önerilir.

5. Bir acil durum fonu oluşturun.

Acil durum fonu, özellikle büyük ve beklenmedik harcamalar için biriktirilen paradır. Gelecekteki günlerinizin iyi olacağını hiçbir zaman garanti edemezsiniz. Olabildiğince hızlı bir şekilde acil durum fonu oluşturmanız gerekli.

Acil durum fonu, yapılması gereken büyük harcamalarınızı borçsuz bir şekilde karşılamanızı sağlar. Borçlar hakkında söylediklerimizi hatırlayın. Bu da size ilerde tasarruf adına ve kolay para biriktirme adına size yardımcı olacaktır.

6. Gereksiz harcamalardan kaçının

Tasarruf etmek istiyorsanız hayatınızda var olan gereksiz harcamalardan kaçınmanız gerekli. Gereksiz harcamalar normalde hiç ihtiyacınız olmadığı halde sürekli olarak para ödemeniz veya harcamanızdır. Bu normalde geçmişte yapmış olduğunuz harcamalarınızı alışkanlık yapmanızdan kaynaklanabilir.

Hayatımızda belki onlarca gereksiz alışveriş yapımı gibi birçok gereksiz harcamalar yapıyoruz. Bir markette yada mağazada girdikten sonra genelde ihtiyacımız olmayan şeyleri de sepete ekliyoruz. Bunu yapmak yerine bunları para biriktirmek için kullanmamız daha iyi olacaktır.

Bu tuzaktan kaçınmak için alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi oluşturmayı ve kendinize bir alişveriş limiti koymayı deneyebilirsiniz. Bu birçok gereksiz harcamaları engellemiş olacaktır.

7. Pasif gelir kaynağı oluşturun.

Tam zamanlı çalışarak ve pasif gelir elde ederek, pasif gelirinizi birikim bütçenize ilave edebilirsiniz. Bu sayede daha fazla ve hızlı bir birikim yapmış olursunuz. Buraya kadar her şey tamamda peki nasıl pasif gelir elde edeceğiz ?

Pasif gelir, en az çaba isteyerek ve otomatik olarak para kazandıran bir gelirdir. Pasif gelir kaynağı oluşturmak için çok fazla seçenek bulunmaktadır ancak bu kişinin yeteneklerine göre değişebilir. Bir pasif gelir kaynağı oluşturmak kolay değildir sonuçta en az zaman ve çaba isteyerek otomatik olarak bir gelir elde ediyorsunuz. Bu birikim bütçenizi çok hızlı bir şekilde destek olacaktır.

Pasif gelir kaynağı oluşturabileceğiniz bazı fikirler:

 • Online kurs verebilirsiniz.
 • Kira geliri sağlayabilirsiniz.
 • Temettü amaçlı hisse senedi alabilirsiniz.
 • Blog veya web site açabilirsiniz.
 • E-kitap yazabilirsiniz.
 • Uygulama geliştirebilirsiniz.
 • Satış ortaklığı yapabilirsiniz.
 • Fotoğraf yayınlayabilirsiniz.

9. Yatırım Yapın.

Yatırım yapmak gözünüzü korkutabilir ancak bilinçli yatırım yapmaktan korkmamalısınız. Yatırım uzun vadede para kazandırmaya ve para biriktirmenize sebep olabilecek önemli faktörlerden birisidir.

Yatırım, gelir amaçlı ve kâr etmek amacıyla elinizdeki parayı ve tasarrufu kullanarak para kazanmaya yardımcı olan varlıklarıdır. Yatırım yapmanın oldukça fazla yolu bulunmaktadır. Hisselere, kripto paralara, menkul kıymetler, tahvillere, yatırım fonları gibi bir çok yatırım yollarından uzun vadeli yada kısa vadeli olarak yatırım yapabilirsiniz.

Ancak, yatırıma başlamadan önce mutlaka borsa ve yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olun yada başka bir deyişle yatırım yapmasını öğrenin. Bilinçsizce yapılan yatırımlar size zarar ettirebilir.

10. Freelance çalışmaya başlayın.

Söylemesi kolay ancak serbest olarak yapabileceğiniz bir yetenek varsa freelance olarak para biriktirmeye ve kazanmaya başlayabilirsiniz. Freelance çalışmayı muhakkak önceden duymuş olmalısınız. Belirli yetenekler karşısında teklifler alarak bunların karşılığında para kazanabiliyorsunuz. Peki ne tür yetenekler ?

Freelance çalışabileceğiniz bazı alanlar:

 • Web tasarımı & Web programlama
 • Grafik dizayn
 • Ses tasarımı
 • Fotoğrafçılık
 • Muhasebe
 • Podcast düzenleme
 • Uygulama geliştirme
 • Tercüme ve çeviri
 • Pazarlama
 • Yazarlık
 • Video editörü
 • Yazılım

Eğer bunlardan en az birini yapabiliyorsanız. Freelance olarak Fiverr veya Upwork gibi platformlarından uzman ve işleri eşleştirerek iş bulmanıza yardım edebilir. Freelance’de en çok teklif alan işler genelde; çeviri, web tasarımı & programlama, yazılım, grafik dizayn gibi işler çok teklif alırlar.

Yani özellikle bu alanlarda işleri karşılayabiliyorsanız bunları kesinlikle kaçırmamalısınız.

11. Online Anket doldurarak para kazanın.

Çevrimiçi olarak yanı internetten belirli anketlere katılarak para kazanıldığını sizde biliyorsunuzdur. Bu kazanılan miktar çok bir şey ifade etmese de yine de kolay bir yoldur. Anket doldurarak para kazanmanıza olanak sağlayan birçok platform bulunmaktadır.

Bunlardan biriside marketagent (buradan üye olabilirisiniz) platformu burada anket başı bonus kazabiliyorsunuz. 1000 bonus için 10 Euro ödeme yapıyorlar. Ayrıca kayıt olduğunuzda 50 bonus kazanıyorsunuz.


Daha Fazla Nasıl Tasarruf Edilir ?

Nasıl Tasarruf Edilir ?

12. Gereksiz ücretli abonelikleri iptal edin.

Ücretli abonelik, üyelik, son moda abonelik kutuları gibi üyelikler ve abonelikler kullanıyorsanız ve çok fazla ihtiyacınız yoksa bunları iptal edebilirsiniz. Özellikle, hiç ihtiyacınız olmadığı halde gereksiz bir üyelik kullanıyorsanız ve otomatik ödeme ile ödeme yapıyorsanız bunlar kesinlikle israf sayılır.

Bu gereksiz üyelikleri keserek birikiminize destek olabilirsiniz. Veya bu aboneliklere ve hizmetlere ihtiyacınız varsa daha düşük bir hizmet satın almaya düşünebilirsiniz. Ne taraftan bakarsanız bakın her türlü tasarruf etmiş olursunuz. Para biriktirme yolları bu ve benzeri tasarruflardan yararlanarak ancak sağlanabilir.

13. 30 gün kuralını uygulayın.

Anlık harcamalarınız ve alışverişleriniz para biriktirmenizi engel oluyorsa 30 gün kuralını uygulamayı deneyin. Bu para biriktirme yöntemi anlık dürtüleri ve harcamalarınız üstünü örtebilir. Peki, nedir bu 30 gün kuralı ?

30 gün kuralı şu şekilde çalışır:

 1. Anlık almak istediğiniz ve almak istediğiniz bir ürünü gördünüz.
 2. Kendinize hakim olarak, ürünü şimdi almamaya çalışın.
 3. Neyi satın almak istediğiniz ve fiyatını aklınızda tutarak veya bir kenara not alın.
 4. 30 gün boyunca ürünü almayın. 30 gün sonra hâlâ ürünü satın almak istiyorsanız, ürünü satın alabilirsiniz.

Genelde insanlar 30 gün sonra ürünü almaktan vazgeçerler. Ancak yine de almak isterseniz 30 gün boyunca daha iyi bir fiyata ürünü bulabilirsiniz. Uygun fiyatı seçmeniz iyi olacaktır. 30 gün yöntemi hem gereksiz harcamalardan hem de dürtü alışverişlerden büyük fayda sağlayacaktır.

14. Alışveriş listesi oluşturun.

İnsanlar genelde alışveriş esnasında ihtiyacı olmayan ürünleri de sepetlerine eklerler, bunu dürtüleriniz sayesinde yapıyorsunuz. Dürtü alışverişleri ile ilgili yukarda anlattığımız gibi 30 gün kuralını deneyin.

Ayrıca bununla yetinmeyin kendinize alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi çıkarmayı deneyin. Bu sayede sadece gerekli olan ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz. Büyük bir israftan kurtulmuş olursunuz.

15. Alışveriş limiti belirleyin.

Alışverişe çıkmadan önce muhakkak yapılması gerekenlerden biride; Alışveriş limiti belirlemektir. Alışveriş limiti belirlemenizdeki en büyük amaç gereksiz alımlardan kurtulmaktır. Kendinize bir limit belirlerseniz ve bu limiti aşmazsanız tasarruf açısından size güzel bir avantaj sağlayacaktır.

Alışveriş limiti ve alışveriş listesi gibi yöntemler hızlı para biriktirme adına küçük yöntemler gibi görülebilir ancak kolay para biriktirmenin yolları küçük ayrıntılardan geçiyor.

16. Cep telefonu faturanızı düşürün.

Aylık cep telefonu faturanız aşırı derecede abartılı ise daha akıllı ve uygun seçenekleri seçmeniz gerekebilir. Ayrıca pahalı veri planları ve ekstra hizmetler gibi ödemeleri kullanmayarak yada kullanıyorsanız bunları iptal ederek tasarruf adına bir şey daha katmış olursunuz.

Daha uygun bir telefon faturası için bulunduğunuz tarifeden ayrılarak daha uygun ve bütçe dostu bir tarife bulabilirsiniz. Sadece biraz daha araştırma isteyebilir. Ancak tasarruf buna değer.

17. Öncelliklere karar verin.

Giderler ve gelirlerinizden sonra tasarruflarınızın nasıl daha fazla yapabilmeniz için kendinize bir öncelik listesi ve hedefler koyarak başlayabilirsiniz. Tasarruf konusunda hiçbir şey bilmiyorsanız ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz öncellik listesi yapmak nereden başlayacağınıza dair size iyi fikir verebilir. Gelecekteki tasarruf ve para biriktirme konusunda yardım olacaktır.

18. Kullanılmış satın alın

Yeni arabalar almak yerine 2. el arabalar almak tasarruf adına daha iyi olacaktır. Sadece arabalar değil elektronik eşyalar, telefonlar, araçlar, mobilyalar ve daha fazla ürünlerde mutlaka kullanılmış eşyalar bulunmaktadır. Şayet temiz ve 2. el bir ürün almak yerine yeni ve pahalı ürünü seçmek, boşa israf yapmak demektir. Bu olay tasarrufun hoşuna hiç gitmez.

19. Evde yemek yiyin ve öğle yemeğinizi işe getirin.

Dışarıda yemek yemenin eğlenceli olduğunu biliyorum ve bazen tadı daha da güzel olabilir. Ancak kısa vadeli para tasarrufu stratejilerinin nasıl bir araya geldiğini biliyorsunuz; bunları bir araya getirerek oluşmaktadır. Paradan daha fazla tasarruf etmek için dışardan yenilen pahalı yemekler para biriktirme hedeflerinizi engelleyebilir. Burada en güzel yol evde yemek yiyin.

20. Alışverişi kolaylaştıracak etkenleri kaldırın.

E-ticaret siteleri ve pazarlamacılar alışverişi kolaylaştırmak için sürekli yeni taktikler bulmaya odaklanırlar. Bu taktiklerden birisi ise; Kredi kartı numaranızı, adresinizi, telefonunuzu kayıt altına alarak alışverişi kolay hale getirirler buda sizi alışverişin içine çekebilir.

İlk olarak bunları engelleyerek başlayabilirsiniz. Aynı şekilde online alışveriş uygulamaları kullanıyorsanız bunları da kaldırmak ikinci işiniz olsun.

Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yolları

Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yolları

Yukarıda belirtiğimiz tüm para biriktirme yöntemlerini eğer karşılayabiliyorsa aynı şekilde öğrencilerde uygulayabilir. Çoğu üniversite öğrencisi belirli bir bütçe ile hayatına devam ediyorlar. Bütçe yoksa ancak öğrenci kredileri gibi yollara başvurarak kendilerini borç döngüsünün içinde buluyorlar. Her ne kadar öğrenciler için eğlenceli olmasa da bütçenizi akıllı kullanarak bu döngünün içinde kaçınabilirsiniz.

Öğrenciler için para biriktirme yolları ve Finansal başarının amacı harcamalarınızı bilinçli kullanmaktan geçer. Alışverişlerde yapılan gereksiz harcamalar, gereksiz üyelik, eğlence harcamaları gibi şeylerden tasarruf ederek para biriktirebilişiniz. İşte öğrenciler için para biriktirme yöntemleri:

 1. Öğrenci indirimleri sundukları yerlerde alışveriş yapın. Okul kimliği olan öğrencilere indirim sunan pek çok yer var. Bu tür yerlerde alışveriş yapmak, diğerlerine göre daha fazla tasarruf sunar.
 2. Yalnızca kısa bir süre için ihtiyaç duyacağınız kitapları satın almayın bunun yerine kütüphaneden bu kitapları kontrol edin.
 3. Eğitiminizle ilgisi olmayan hiçbir şey için asla kredi almayın.
 4. Araba kullanmak yerine yürüyün, toplu taşıma araçlarını kullanın veya bisiklete binin.
 5. Başkalarıyla birlikte yaşayın, böylece kirayı ve diğer hizmetlerini paylaşabilirsiniz.
 6. Ücretsiz gelen aramalar ile sınırsız mesajlaşma içeren daha temel telefon paketlerini veya planlarını düşünün.
 7. Pahalı bahar tatillerini ve yaz gezilerini atlayın.
 8. Müzik satın almak gibi gereksiz harcamalardan kaçının yada ücretsiz programlar kullanmayı düşünün.
 9. En pahalı üniversite yemek planlarını satın almayın. Daha uygun fiyatı arayın.
 10. Burs yardımı almayı düşünün.

Sonuç

Az önce “para biriktirmenin 20 farklı yolunu” öğrendiniz. Para biriktirmek ve tasarruf etmek ne kadar zor ve sıkıcı olduğunu biliyoruz. Ancak yarınımız için en azından şimdiden bir şeyler yapmak gerekiyor. Para biriktirme yolları, tasarruf etmek ve israf etmeme yollarından, yukarıda anlattığımız gibi sayısız yol var. Bizim anlattıklarımız sadece en etkili ve hızlı olan yöntemler.

İler ki hayatınızda hedefleriniz varsa ve bu birikim ile maddi açıdan olan hedeflerinizi yerine getirebilirsiniz. Sadece bunlara dikkat ederek ve özellikle de israf etmeyerek para biriktirmeye bir adım atmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X