Borsada Para Kazanmak İçin 11 İpucu – Borsada kazanmak

Finans
Borsada Para kazanmak

Borsada para kazanmak düşünülen kadar zor değil. Asıl odaklanılması gereken borsada para kaybetmemeyi öğrenmek, unutmayın ki; borsada hiçbir zaman fırsat bitmez. Bir fırsatı kaçırırsınız, diğerini yakalarsınız. Ayrıca Borsada kaybetmek sizi korkutmasın; çünkü aramızdaki çoğu kişi bu korku ile borsaya giriş bile yapmıyorlar. Kontrollü bir şekilde gidildiğinden bu kaybedişin çok küçük olduğunu göreceksiniz.

Borsa çok kazançlı bir yer olduğundan herkes kazanmak ister doğal olarak ama ne yazık ki herkes kazanamaz. Borsada kasıtlı olarak yapılan ani alımlar ve satışlar. Bunu bilmeyenler zarara uğrayabilir. Bu nedenle sizlere borsada nasıl para kazanılır ? sorusunun cevabını paylaşıyor olacağız.

Söz konusu borsa olduğunda bunu kumar gibi görenler var; fakat sadece borsaya açılan şirketlerin hissedarı oluyorsunuz ve tam olarak hisse senedinden para kazanmış oluyorsunuz. Borsada sadece hisse senedin den değil; Bono, Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasasından (VİOP) vb. alanlarda kazanabiliyorsunuz.

Bu yüzden yukarıda dediğimizi hatırlayın. Bu yazıda ise Borsada para kazanmak ve para kaybetmemeyi yazıyor olacağız. Uzatmadan Borsa ile para kazanmak ayrıntılarına geçelim.

1- Başlamadan Önce Öğrenin Ve Test Edin


Öncellikle yapmanız gerekenler var; Öğrenmek, alıştırmalar yapmak. Bunu tam olarak yapmadan diğer bir adıma geçmeyin. Sonuçta birikiminiz ile yatırım yapacaksınız.

Peki nereden öğreneceğiz diyecek olursanız. Çok basit internet üzerinden araştırma yaparak yada youtube üzerinden yüzlerce eğitim videosu bulabilirsiniz. Öğrenmeniz gerekenler ise yatırımlar, yatırım araçları, şirket analizleri. Borsada al sat yaparak para kazanmak isterseniz yapmanız gerekenlerden biri ise hisse senedi al sat yapmaktır. Sebep olarak ise şirketleri analiz etmek yararınıza olacaktır.

Borsalarda genellikle sanal paralarla deneme yapabiliyorsunuz. Bu denemeler sizin yatırım araçlarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. En önemlisi Kâr ve zarar durumlarında nasıl baş edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer borsaya giriş yapacaksanız bunu mutlaka deneyin.

2- Karar Verin

Borsada nasıl para kazanılır ?

Herhangi bir yatırım yapacağınız zaman bir plan yapmadan stratejinizi belirlemeden yatırım yapamazsınız. Sonuç olarak bu iş çocuk oyuncağı değil ! Planlı ve stratejili bir şekilde ilerlemeniz lazım.

Karar vermeniz noktalar ise Uzun vade , Orta vade, kısa vadeli , günlük al- sat olarak seçim yapmanız lazım. Yalnız seçim derken rastgele seçim yapmayın. Size en uygun vade hangisi ise oraya yönelmeniz önerilir.

Şu şekilde bir uyarı yapmam gerekiyor. Bu yazıyı şayet okuyorsanız muhtemelen borsaya yeni başlıyorsunuz. Yeni başlıyor iseniz tek başınıza kısa ve günlük vadelerden uzak durmanızı öneririm.

3- Uzun Vadeye Odaklanın

Hisse senetleri genelde uzun vadede çoğunlukla daha çok kâr bırakıyor. Sadece Hisse senetleri için değil, diğer yatırımlar içinde bu geçerli. Fakat bunu her şirket senedi için söyleyemem. Yukarıda bahsettiğimiz gibi şirket analizi iyi yapılmalı.

Uzun vade üzerinden biraz örneklerler gidelim. Aşağıdaki grafik S&P500’ün 5 yıllık grafiği bulunmaktadır. S&P500, 500 büyük Amerikan şirketini takip etmektedir. 5 yılda yaklaşık yükselişi 90%.

S&P500'ün 5 Yıllık Grafiği

En çok takip edilenlerden gidelim: Nasdaq, yaklaşık 4 yıllık grafiği 188% artmış. Buda borsada nasıl para kazanılır ? sorusuna küçük bir örnek olarak verebilir.

Yalnız burada yanlış anlaşılan bir durum olacaktır. Uzun vade yatırım alıp unutmak değildir. Belirli aralıklara portföyünüz güncellemeniz lazım. Belirli bir miktar kâr alındıktan sonra hisseyi bırakmanız lazım. Aksi takdirde güncelleme yapmazsanız uzun vade paranız aynı yere tekrar gelecektir. Onca yıl boşuna beklemiş olacaksınız. Unutmayın ki; Hiçbir Hisse grafiği sonsuza kadar yükselmez.

4- Teknik ve Temel AnalizBorsada para kazanmak istiyorsanız. Özelliklede kısa ve orta vadede buna daha çok ihtiyacınız olacaktır. Yeni başlayanlar özellikle teknik analizde zorlanabilir. Ancak teknik analiz gerçekten önemli. Yükselişin ve düşüsün gerçek mi ? yoksa suni bir hareket olduğunu anlamanız gibi ciddi hareketleri yakalamanızı sağlayacak.

Sadece bunlarla bitmiyor. Fiyatın trendini, direncini , destek seviyelerini ayarlamanız size fiyatın nerede olduğunuz gösterecektir. En önemlisi bir sonraki fiyat seviyesini size gösterecektir. Ayrıca teknik analiz öğrenmek isterseniz buraya bakın.

Aynı şekilde Temel analizde önemli. Temel analiz ise hisse senedi üzerinden gelen haber akışları anlık olarak fiyatı etkileyebilir. İyi bir haber fiyatı yukarı çıkaracaktır. Kötü bir haber fiyatı aşağıya düşürecektir.

Burada bir uyarı yapmak istiyorum. Teknik analiz ile temel analiz birbirinden ayrılmalıdır. Bunları birbirinden ayıranların zarar etmesi kaçınılmazdır. Çoğu gördüğüm kadarla da ayıralar oluyor. Örneğin, Şirket ile gelen iyi bir haber grafiği yükseltir. Ancak siz bu yükselişi yakalayamazsanız. Fiyat zaten yükselmiş olacaktır. Tepeden alım yapmış olacaksınız. Bu da size zarar ettir. Fiyatın size nerde olduğunu teknik analiz gösterir.

5- Küçük Adımlarlar Başlayın

İlk yatırımızı yaparken sermayenizin hepsini yatırmayın. İlk yapılan yatırımda çoğunlukla hep hatalı yatırımlar olur. Yani zarar etme ve para kaybetme durumunuz daha fazla olacaktır. Bu yüzden sermayeniz en fazla 10% geçmemeli.

Diğer yatırımlarda ilerledikçe kendi risk iştahınıza göre fiyatı arttırabilirsiniz. Ancak, tüm paranızı tek bir yatırıma yada hisseye yatırmayın. Klişe bir örnek olacak fakat tüm yumurtaları aynı sepete koymak gibi olacak. Sepet düştüğünce tüm yumurtalar kaybolacak. Bunun yerine yumurtaları farklı sepetlere koyun. Yeni bir fırsat geldiğinde oralardan tekrar yararlanabilirsiniz.

6- Kârı Zarara Çevirmeyin

Gel gelelim, çoğunlukla yapılan bir hataya. Bu yatırımcının duygularıyla ilgili. Yatırımcının hep daha fazla istemesinden kaynaklanıyor. Bu duygunuza hakim olmayı öğrenmeniz lazım. Senaryo, genelde şu şekilde gerçekleşir: Fiyattan, belli miktar kâr payı alındıktan sonra hisseye devam edilmesi. Ardından kârdan zarar ve sonra zarar edilmesine kadar gidebilir.

Planlı bir şekilde gitmeniz gerekiyor. Fiyattan ne kadar pay alacağınızı yatırım yapmadan önceden belirlemiş olmanız gerekiyor. Pay tamamlandıktan sonra yatırımdan çıkılması gerekecektir.

7- Psikoloji ve Duygularınızı Kontrol Edin.

Psikoloji ve Borsa

Bir hisseye veya diğer yatırım araçlarına yatırım yapıyorsanız sabırla beklemeyi bileceksiniz. Bu piyasada sabırlı olan daima kazanır. Şayet çok sabırsızsanız. Sabırlı ve emin adımlarla ilerlemeniz lazım. Özelliklede duygularınız kontrol altına almaya öğrenin. Çünkü borsada hisse ile alakalı olarak sık sık fiyatla oynarlar. Bunun amacı yeni ve acemi kişilere zarar ettirmektir.

Bu bazen küçük bir düşüş yaratırlar. Piyasaya kötü haberler sürerek yani piyasayı manipüle ederek, herkesin o hisseyi satmasını sağlarlar. Başardıklarında ise en alttan tekrar alım yaparlar. Bu ve buna benzer böyle manipülasyonlar mevcut. Doğal olarak bir yatırımcının sabırlı, psikolojisi sağlam, mantıklı düşünmesi önemli olacaktır.

8- En Dipten Alım Yapmaya Çalışın.

Bu bölümde neden piyasayı sıkı takip etmek önemli onu anlayacaksınız. Borsa ile para kazanmak kolay değil. Borsada gibi bir yerde değişen haber akışları her an her şey olabilir. Yani piyasayı takip etmeniz önemli olacaktır.


Yatırım yapmadan önce belirlenen hisseyi yani yatırım yapılacak olan hissede fiyat takibe alınmalı . Bunun içinde zamana ihtiyacınız olacak. Eğer şansınız varsa en dipten almaya çalısın. Kârınız daha çok fazla artacaktır. Ancak fiyat tepede ise alım yapmayın ya güvenli bölgeyi bekletin yada başka bir hisse yatırım yapmayı düşünün. Aksi takdirde ise tepeden alınan fiyat sizi zarara uğratacaktır.

Dipten alınan fiyat için bekleme süresi orta vadedir. Bunu siz uzun vade olarak düşünebilirsiniz. Söylediğimiz gibi uzun vadeye yatırım yapmanız her zaman daha çok getirecektir. Uzun vade bir yatırım yapıyorsanız portföyünüzü belirli aralıklar ve marjlara göre yenilemenizin gerektiğini unutmayın.

“Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.

-Warren Buffet

9- Zararı Daha Fazla Büyütmeyin.

Bir işlem açıldığında yada yatırım yapıldığında, yatırımdan zarar ediyorsanız. Yatırımdan çıkmanız gerekecektir. Yoksa zarar gitgide büyüyebilme ihtimali olduğunu unutmayın. Aslında sık sık tekrar ediyoruz. Borsaya, kesinlikle planlı bir şekilde girin diye.

Hissede, 10%’dan ve üstü zarar edilmişse o hissede çıkmak iyi bir plandır. Tabii burada risk toleransınızı siz belirleyeceksiniz. Kimine göre bu 2%, kimine göre 15% bu tamamen size kalmış bir durumdur. Ve zararı orda kesin. Yada yatırım araçlarından Stop-loss (Zarar kes) kullanabilirsiniz. Stop-loss bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım.

Stop-loss özelliği, yatırımcının belirlediği bir fiyata geldiğinde pozisyonun otomatik kapanmasını sağlayan emirdir. Yatırımcının göze aldığı zarardan daha büyük miktarda zarar etmesini önlemek amacıyla kullanılır.

Stop-loss bir yatırımcı için büyük önem arz eder. Muhakkak kendi işlemlerinizde kullanmanızı öneririm. Birikiminiz sizin için önemli. Borsada para kazanmadan önce kendi paranızı korumaya çalışın. Stop-loss gibi birçok yatırım aracı mevcut, yatırım araçlarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

10- Haber Akışlarını Takip Edin

Yatırım yapmadan önce muhakkak yapılması gereken; o hisse veya şirket ile ilgili haberleri takip etmektir. Daha önceden yaptığı anlaşmalar, şirket analizi, popülerlik gibi başlıklardan yararlanması gerekiyor. Ancak haberlerin doğruluğundan ve kesinliğinden emin olun. Bazen piyasaya gerçek olmayan haberleri yansıtarak. Piyasayı manipüle ederler. Bu da doğal olarak fiyatları etkiler.

Hisse ile ilgili piyasada olumlu haberler ve görüşler varsa bu piyasanın olumlu yönde olacağının bir işaretidir. Fakat yine de tedbirli olmak zorundasınız. Piyasa olumlu diye fiyatlar her zaman olumlu olmaz. Her an ters bir hareket yapabilirler. Peki bunu nerden anlayacağız ? Basit, teknik analizde bunu belli seviyelere ve indikatörlere bakarak anlamak mümkün.

11- Zararınız büyüdüyse ara vermeyi deneyin

Açtığınız her pozisyonda zarar ediyorsanız ve zararının 20% geçmesi durumunda ara verin. Bunun bir tek sebebi vardır; Aynı hatayı sürekli olarak yapmak. Öncellikle hatanın nerede olduğunu tespit etmeye çalışın. Yada vade değiştirmeyi düşün. Kısa vadeli alım satım yapmak yapıyorsanız, bunu orta vadeye yada uzun vadeye çıkarın.

Borsada kısa vadede kazanmanın yolları elbette var. Piyasada yeteri kadar bilginiz yoksa belki ilerleyen zamanlarda kısa vadede al sat yapmayı düşünebilirsiniz.

Bir diğer hata ise, yanlış şirketlere ve hisselere yatırım yapmak. Bunun nedeni ise, hisse fiyatının çok ucuz olmasına kanmaları. Bizim derdimiz borsada para kazanmak, ucuzdan mal almak değil. Fiyat yükselmedikçe hisse fiyatının bir önemi kalmayacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak, yazımızda borsada para kazanmak, borsada kazanmak gibi başlıklara değinmiş olduk. Biz her ne kadar borsada para kazanmanın yollarını anlatmak için tavsiyeler vermiş olsak da çok güzel bir atasözümüz var:

“Bir musibet bin nasihatten iyidir.”

-Atasözü

Borsada sürekli olarak kazanamazsınız. Bir yerde hata yapıp kaybetmiş olabilirsiniz. Ne yazık ki, kaybedilmeden kazanılmıyor. Ama sürekli planlı, disiplinli ve en önemlisi mantıklı düşünüldüğünde sonuçlarını sizde görüyor olacaksınız.

Bu ilginizi çektiyse buraya da bakabilirsiniz: Kripto paralar

Borsada Para Kazanılır mı ?

Borsada, hisse senedinden ve al sat yaparak para kazanmak mümkün. Borsada kazanıldığı gibi kaybedilir de. Al sat yaparken belirli yerlerle ile birlikte sevilere dikkat edilmeli.

Borsada Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Öncellikle borsaya ve piyasaya ait yatırım araçlarını tanıyın. Başlamadan önce mutlaka sanal paralarla testler yapın. Piyasaya ait eğitimler alın. Hiçbir bilginiz yoksa yatırım danışmanları ile yatırım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 thoughts on “Borsada Para Kazanmak İçin 11 İpucu – Borsada kazanmak

  1. Yeni yatırımcı olarak neden ustaların “sabır” dediğini anladım. fazla deneyimim olmasa da şuan 3. dalga yatırımdayım. her seferinde aldığım hisse çok düştü, bir kaç ay bekledim, %10-15 arası kâr ile ayrıldım. belki şansıma böyle denk geldi ama her gün bir sürü alım satım emri veren arkadaşlarım çok üzgün.

  2. Turkiye disinda dunyanin her bi yerinde uzun donemde kazandiran bir yatirim araci olarak bir yer.

X