FinansKripto Para

Boğa ve Ayı Piyasaları İle ilgili Bilmeniz Gerekenler

Boğa ve ayı terimleri aktif işlem yapan bir yatırımcının portföyünü büyük oranda etkilen terimlerdir. Bu terimleri bilmek ve o piyasada ona göre işlem yapmak yatırımcının bilmesi gereken temel bilgiler arasındadır. Aynı şekilde bu terimler piyasalarda sıklıkla kullanılır.

Boğa ve ayı terimleri, piyasanın yönünü ne tarafta olduğunu ifade eder. Başka bir deyişle, piyasanın değer kazanıp kazanmadığını veya nasıl bir performans sergilediğini açıklar. Piyasa yatırımcıları da psikolojik olarak o yöne doğru işlemler yaparak fiyat hareketine destek olmuş olurlar.

Bir piyasada iki ana hareket vardır: Fiyatların yükselmesi veya düşmesi. Yükselen bir piyasaya “boğa piyasası”; düşen bir piyasaya ise “ayı piyasası” denir. Boğa piyasasında açgözlülük ve fırsatları kaçırma korkusuna (FOMO) bağlı olarak fiyatlar agresif bir şekilde yükselebilir. Ayı piyasasında ise korku ve panik halinde fiyatlar aşırı satış bölgesine gerileyebilir.

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir?

Boğa ve ayı terimleri, İngilizce “Bull (Boğa)” ve “Bear (Ayı)” kelimelerinden gelir. Bu terimler yatırım dünyasında piyasanın değer kazanıp kazanmadığını belirleyen yada piyasasının yönünü tayin eden terimlerdir. Tahvil, gayrimenkul, para birimi ve emtia gibi işlem gören her şeyde kullanılabilir. Finansal piyasalar, yatırımcıların davranışlarından büyük ölçüde etkilendiğinden, bu terimler aynı zamanda yatırımcıların piyasa ve ardından gelen ekonomik eğilimler hakkında nasıl hissettiklerini de ifade eder.

Boğa piyasası, fiyatların sürekli bir şekilde artış gösterdiği, agresif fiyat artışlarının yaşandığı yani mevcut piyasanın değer kazandığı veya değer kazanma beklentisi içinde olan bir dönemdir. Böyle bir durumda yatırımcılar genellikle fiyat artışlarının uzun vadede devam edeceğine inanırlar. Hisse senetleri için boğa piyasası şirketlerin değer kazandığı bir dönemdir. Aynı şekilde kripto paraların marketcap’lerinin artığı ve fiyatlarının yükseldiği bir dönemdir.

Ayı piyasası, düşen fiyatlarla tanımlanan bir piyasayı ifade eder. En yaygın kabul gören tanım, borsa endekslerinin bir önceki yüksek değerden %20’den fazla düştüğü her zaman bir ayı piyasasının geçerli olduğunu söylüyor. Ancak %20 keyfi bir ölçüt olarak kabul edilir. Sıklıkla bu yüzdeye tutunmak doğru bir davranış olmayabilir. Ayrıca bu piyasada yatırımcıların risk aramaktan çok riskten kaçındığı bir dönemdir. Hisse senetleri için ayı piyasası şirketlerin değer kaybettiği, aynı şekilde kripto paraların marketcap’lerinin azaldığı ve fiyatlarının düştüğü bir dönemdir.

Bu terimler çoğu zaman yatırımcıların psikolojik duyguları ile de ifade edilebilir. Boğa piyasasında, yatırımcılar genelde açgözlülük ve FOMO (Fırsatları kaçırma korkusu) etkisindedir. Ayı piyasasında ise, korku ve panik duygusu etkisindedir. Bunun için korku ve açgözlülük endeksine bakılabilir.

Boğa ve Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Mevcut bir piyasanın boğamı yoksa ayımı olduğunu anlayabilmek için öncellikle uzun vadeye bakmak gerekir. Piyasalar anlık gelişen olaylara veya haberlere ani tepkiler verebilir. Genelde piyasanın mevcut yönünü anlayabilmek için bu anlık tepkilere bakılmaz. Ayrıca kısa vadeli fiyat hareketlerine de bakılmaz. Bunlar bir düzeltme dalgasını yada kısa hareketleri temsil edebilir. Bu yüzden uzun vadeye bakmanız en sağlıklısı olacaktır.

Piyasadaki tüm uzun vadedeki hareketler boğa veya ayı olarak nitelendirilemez. Bazen bir piyasa yön bulmaya çalışırken bir durgunluk dönemi yaşayabilir. Bu durumda, yukarı ve aşağı hareket doğru hareketler yapabilir.

Boğa ve Ayı Piyasasında Yapılması Gerekenler

Boğa piyasasında, bir yatırımcı tipik olarak trend başlangıcında itibaren alım yönlü bir pozisyon açmalıdır. Yatırımcı yükselen fiyatlardan yararlanmak için uğraşır. Aynı zamanda trendin tepesinden satmaya çalışır. Boğa piyasası sırasında herhangi bir kayıp küçük ve geçici olmalıdır; bir yatırımcı, genellikle daha yüksek bir getiri elde etme olasılığı ile daha fazla risk alıp, güvenle yatırım yapabilir.

Ayı piyasasında, fiyatlar sürekli değer kaybettiğinden ve sonu genellikle görünmediğinden kayıp olasılığı daha yüksektir. Yatırımcıların riskten kaçındıkları bir dönemdir. Yatırımcılar satış yapma eğilimdedir ve kendilerini korumak için tamamen nakde geçebilirler ya da çok daha istikrarlı finansal araçlara yatırım yapabilirler. Buna ek olarak, short (kısa) pozisyon almaktan ve düşen fiyatlardan faydalanmaktan yararlanabilirler.

Ömür boyu %10 komisyon indirimi ile kripto para alım satımı yapmak için kayıt ol: Binance.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu